Sve je bilo idealno krajem oktobra 2019. godine, kada je danski „Kentaur Balkans“ u Slobodnoj zoni u Vranju otvorio svoj proizvodni pogon i zaposlio 150 radnika, sa najavom da će do kraja godine zapošljavati još toliko, ali mesečno.
Probna proizvodnja počela je te godine još u avgustu, znači pre ravno godinu dana, u zgradi koju je danska firma kupila od „Ljubisavljevića“ u stečaju i u nju, prema zvaničnim podacima, uložila oko milion evra.
Grad je obećao da će platiti prekvalifikaciju za još 30 radnika, i svi su bili zadovoljni.
Za ovih godinu dana „Kentaur“ je ispao iz vidokruga javnosti, budući da se bavi proizvodnjom samo za izvoz, ali, izgleda da i ova firma posluje na način kako je to strancima u Srbiji dozvoljeno – male plate za mnogo rada bez izvesne budućnosti.
Prema pismima koje Info Vranjske dobijaju od zaposlenih u toj firmu, ni među Dancima ovih dana ne cvetaju ruže.
– U “Kentauru Balkans” prethodnih 10 dana radnice su bile na odmoru. Posle odmora počela su masovna otpuštanja i davanja predotkaznih rešenja do 1 septembra. Navodno, takva je nova politika firme i Danci su tako odlučili. Direktor je normu (ostvarenje) povećao sa 60 na 70 odsto mesečno, što je vrlo teško ostvariti. Kontrolorka iz Danske, koja je inače tu već tri meseca, kažu, nije zadovoljna kvalitetom proizvodnje, tako da je firma pred kolapsom i gašenjem – pišu zabrinuti radnici.
Da Danci nisu sami u ovo poslu pokazuje i tvrdnja radnica da je direktor Goran Nikolić neke od njih uzimao sa biroa, plaćao ih tri meseca, a onda im samo prosleđivao sredstva koja su došla iz države, kao pomoć privredi u vreme epidemije.
– “Kentaur” ima firme u Danskoj, gde je plata 2.000 evra, u Vijetnamu im rade za 50 evra, a fabriku u Poljskoj su nedavno zatvorili. Šta će se dalje događati sa vranjskim “Kentaurom” zaista niko ne zna i ne ume čak ni da prognozira – pišu radnici.
Naravno, nije realno očekivati da samo „Kentaur“ u celoj Srbiji nema problema, niti da su problemi radnika u ovoj firmi drugačiji od drugih.
Ali, može li se, u ovoj muci za sve, naći i malo prostora za razumevanje, i bar dostojanstveni odnos?
SSB
MILIONSKE SUBVENCIJE
Prema informaciji koju je objavila Nova ekonomija, ugovor između „Kentaura“ i ministarstva privrede (ponovo Boske?) sklopljen je u Beogradu, 29. oktobra 2018. godine i po njemu su Danci iz budžeta Srbije trebali da dobiju 940.358 evra u naredne dve godine, a nakon što firma zaposli 300 novih radnika na neodređeno vreme.
Danci su se ugovorom obavezali da će do kraja 2021. godine u vranjsku fabriku uložiti najmanje 800.380 evra, od čega najmanje čevrtina moraju bito njihove pare, te da plate radnika ne mogu biti manje od zakonskog minimalca.
Prema ugovoru, „Kentaur“ će subvencije dobiti u tri rate, prvi put 2019. godine, i to 288.972 evra, po dostavljanju dokaza da je zaposlio 27 radnika i uložio 420.000 evra.
Drugi deo subvencije od 387.521 kompanija dobija 2020. godine nakon što zaposli 142 radnika i uloži 281.000 evra, a treći, u iznosu od 263.864 evra stiže 2021. godine kada je firma u obavezi da zaposli još 130 radnika i uloži 99.380 evra.
Ovaj tekst je emitovan uz pomoć i podršku European Endowment for Democracy (EED). Donator ne snosi odgovornost za mišljenja i stavove iznete u ovom tekstu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.