Kako su vranjska sela DOBILA IMENA?



Sela na teritoriji Grada Vranja svoje nazive dobila su u narodu i od naroda, onako kako je u nekom istorijskom trenutku bilo najsmislenije i autentično lokaciji, najbližem okruženju, možda političkom trenutku, značaju tadašnje «narodne privrede», ili po predanju koje se vekovima prenosi s kolena na koleno.

Ipak, neka imena po svojoj neobičnosti, ali i originalnosti, zaslužuju posebnu pažnju, pa će se nimalo slučajno naći na portalu InfoVranjskih.



Kriva Feja, 38 kilometara udaljena od Vranja, naziv dobija po lokalnoj priči o lepoj devojci Feji koja je jašući pobesnelu kobilu, pala, slomila nogu i ostala hroma, «kriva», otuda i takvo ime ovom planinskom selu razbijenog tipa na obroncima Besne Kobile prema kojoj se, ali bez jahačice, zaputila nemirna ždrebica, pa je i dobila sadašnji naziv.

Pet do šest kilometara od Krive Feje udaljeno selo Nesvrta, opet po nekom narodnom predanju, dobija naziv po kletvi kojom nezadovoljni roditelji poželiše svoj deci «da nikad i nigde nemaju svrtku, što bi rekli, siguran dom.

Selo, ni krivo, ni dužno, dobi takvo ime, a poznati vranjski pesnik, naš savremenik, baš ovde pronađe svog stručnog konsultanta za politička, literarna i druga sučeljavanja na lokalnoj medijsko-političkoj sceni u Vranju.

Sasvim je drugačija «toponimska» sudbina poljaničkog sela Dupeljeva, udaljenog od Vranja 33 kilometra, koje se prvobitno zvalo, zamislite, Kraljevo, ali se «neko», opet iz naroda, ljut na kralja Milana, valjda zbog visokih poreza za izdržavanje brojnog činovništva, prisetio da kroz ovo selo teče Dupeljevska reka, pa je izvršio jednostavnu zamenu naziva.

Kažu, baš šteta što taj «ljutko» na kralja Milana nije doživeo komunizam, dobro bi profitirao samo zato što je selu podario drugo ime, samo da ne bude Kraljevo.

Barbarušince na Svetom Iliji, 16 kilometara od Vranja, pamti prvi pomen o imenu, Barbaruš, s kraja 15. veka, ali našem južnjačkom narodu uvek «tesan» jezik, a i sklonost ka deminutivima, dodade ono «ince», pa selo dobi sadašnji naziv.

Vlase u Poljanici ime dobi po stočarima, «vlasima», Buljesovce po pređašnjem imenu Bolje Selce, Zlatokop po rudarstvu, «kopalo se zlato», Ostra Glava po istoimenom brdu nadmorske visine 757 metara, Tumba se «pretumbala» od ranijeg naziva Božura, ali kako i zašto, to još niko nije mogao da kaže.

Rataje po vrednim ratarima, mada sadašnji Ratajčani ističu sasvim otvoreno «da su vredni ratari prošlost koja se neće vratiti»!

S. Kostić

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar