,
,
Miroslav Simić, specijalista nuklearne medicine u Zavodu za javno zdravlje (ZZJZ) u Vranju, izjavio je za „Vranjske“ da ta ustanova nije ništa istraživala o cijanidu i jalovištu u Krivoj Feji.
„Jeste da je to problem, ali je po ovom pitanju nadležna Republička ekološka inspekcija“, poručio je Simić za štampano izdanje „Vranjskih“ od četvrtka.
Republička ekološka inspekcija i Institut za nuklearne nauke „Vinča“, do zaključenja poslednjeg broja „Vranjskih“ nisu odgovorili na novinarska pitanja – postoje li čestice cijanida u otpadu, koja količina i koncentracija je u pitanju i da li su pomenute ustanove vršile bilo kakva ispitivanja?
Mladomir Djorđić, direktor Rudnika olova i cinka „Grot“, naveo je da je jalovište na tom području formirano kao rudarski otpad,
„Napravljeno je po projektnoj dokumentaciji, po svim upotrebnim dozvolama i papirima i postoji već već 40 godina.
Voda koja nosi jalovinu posle odstranjivanja te jalovine ide dalje u vodotok, jalovina ostaje na tom mestu“, objasnio je Djorđić.
On je dodao da se u rudniku, na mesečnom nivou, proizvede između 350 i 400 tona koncentrata olova i 700 do 750 tona koncentrata cinka.
Zavod za javno zdravlje u Vranju, prema Djorđićevim rečima, obavlja ispitivanja te vode, uzima uzorke i daje im analize.
Sprovodi se kontrola i pijaće vode i one koja ide iz jalovišta.
„To je naša obaveza, jer na godišnjem nivou imamo potpisan ugovor sa ZZJZ.
A, te analize koje Zavod dostavi nama, mi dalje predajemo nadležnim organima.
To je procedura koja je ustaljena, nema ničeg novog“, rekao je Djorđić.
Kompletan tekst pročitajte u štampanom izdanju „Vranjskih“.
D.P.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.