Stotinak radnika „Spilita“ okupilo se u petak na ulazu u tu firmu tražeći odgovor na mnoga pitanja vezana za dalju sudbinu tog preduzeća.
Kako smo izveštavali, proizvodnja u „Spilitu“ je obustavljena, i o daljoj sudbini firme niko ništa ne zna, niti ima ko šta da im kaže.
Iako je velikoj većini prisutnih radnika uručen ugovor o otkazu, gotovo niko se zbog toga nije bunio, jer je situacija krajnje nejasna.
Naime, prema saznanjima Info Vranjskih sa lica mesta, oko 70 odsto zaposlenih, pre svega radnika, zapošljeno je u firmi „Adeko“, a tek 30 odsto njih u samom „Spilitu“, i to pre svega rukovodeći kadar.
U priču je umešana i firma „Nefa“, koja je eksluzivno prodavala nameštaj proizveden u „Spilitu“, ali se izgleda i ona povukla sa srpskog tržišta, isto tako iznenada, bez najave i objašnjenja, baš kao i „Spilit“.
Zoran Ristić, koji je u „Spilitu“ radio dva puta po osam meseci, jedan je od retkih koji je odbio da potpiše rešenje o otkazu.
– Duguje mi se više od 60.000 dinara, i smatram da potpisivanjem otkaza taj novac nećemo dobiti – kaže Ristić.
Među radnicima se priča da bi proizvodnja mogla da se nastavi negde u Suvom Dolu, čak se priča i da je deo menadžmenta prešao u taj pogon, verovatno kod novog poslodavca.
Mašine su još u „Spilitu“ samo su, priča se, dobavljači repromaterijala „iz predostrožnosti“ povukli svoju imovinu.
Radnici su oformili i ekipu za razgovore sa gradonačelnikom, ali za sada od vlasti nema nikakvih vesti, osim tvrdnji da „Spilit“ nikada nikakva sredstva nije dobio ni iz lokalnog, ni iz republičkog budžeta.
SSB
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.