GRADSKA BIBLIOTEKA Zavičajno odeljenje sa 3.000 naslova za ponos



U zavičajnoj zbirci su i nikad objavljene pripovetke najpoznatijeg Vranjanca Borisava Stankovića u rukopisu: bibliotekarka zavičajnog odeljenja Mirjana Tomašević (Foto: Vranjske)

Gradska biblioteka Bora Stanković u Vranju pored pozajmnog, dečjeg, stručnog ima i zavičajno odeljenje sa oko 3.000 knjiga, monografskih publikacija više stotina separata, zbornika, i „Vranjskih glasnika“ čiji je izdavač Narodni muzej u Vranju.

Jedan deo monografskih publikacija čine dela znamenitih Vranjanaca iz devetnaestog i dvadesetog veka.



Bibliotekarka Mirjana Tomašević rekla je za portal Vranjske da je uglavnom reč o ljudima čija su dela izuzetno značajna, autorima koji su se školovali u inostranstvu, na uglednim  i prestižnim evropskim i svetskim univerzitetima kao što su Sorbona, Hale, Oksford, Kembridž, gde su i doktorirali na jezicima tih zemalja. 

– Od znamenitih Vranjanaca, čija se dela nalaze našem zavičajnom fondu, posebno se izdvajaju dr Jovan Hadživasiljević (doktor filozofskih nauka, književnik, istoričar, antropogeograf, etnolog, diplomata), teolog dr Justin Popović,  dr Djorđe Tasić, doktor pravnih nauka, najveći poznavalac teorije prava, Milan Vlajinac, veliki poznavalac agronomije – kazala je Tomaševićka.

Vlajinac je, recimo, bio dekan i jedan od osnivača Poljoprivrednog fakulteta u  Beogradu.

– Spomenuću Vuku Pop Mladenovu i njene kratke priče o Vranju, Hadži Todora Dimitrijevića i njegove „Vranjske poslovice“, doktora Dragoljuba Mihajlovića, velikog humanistu, borca protiv tuberkuloze i osnivača Antituberkuloznog odeljenja, velike stvaraoce iz porodice Stajić – dodala je Tomaševićka.

Književnik Bora Stanković doprineo je da se Vranje nađe na svim mapama pisane reči.

Realista, pesnik ljudske duše, najveći poznavalac  najtananijih ljuskih osećanja, derta i karasevdaha.

Pored portreta, biblioteka ima gotovo sva Stankovićeva dela, kao i njegove pripovetke u rukopisu koje nisu objavljene.

– Neretko organizujemo izložbe knjiga i rukopisa Borisava Stankovića, kao i dela ovog pisca prevedena na nekoliko jezika – kazala je Tomaševićeva.

Posetioci Zavičajnog odeljenja Biblioteke u Vranju su pre svega studenti, naučni radnici koji mogu boraviti u čitaonici Biblioteke, ali ne i iznositi književnu i neknjiževnu građu.

Odeljenje poseduje i veći broj kompleta lista „Slobodna reč“ i komplet svih brojeva novina „Vranjske“, fotokopije nekih predratnih brojeva „Vranjskih novina“ (kako se nekad zvala Slobodna reč), veliki broj primeraka fabričkih listova štampanih sedamdesetih i osamdesetih i školskih časopisa.

S. Cvetković

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar