Ponedeljak 18. septembar, 2018. posle 23 godine bio je prvi dan u Vranju bez nedeljnika „Vranjske“.
Odluku o gašenju novina, prethodnog dana u večernjim satima, doneo je Vukašin Obradović, vlasnik i glavni i odgovorni urednik.
„Dragi moji saradnici, dragi moji prijatelji, nisam verovao da će doći ovaj dana, ali svemu dođe kraja, pa i Vranjskim“ – napisao je Obradović u kratkom pismu kolegama u redakciji.
Već u utorak, 19. septembra, istrajavajući u borbi koju je započeo daleke 1994. godine, Obradović je u prostorijama redakcije stupio u štrajk glađu.
Istoga dana u večernjim satima u odbranu „Vranjskih“ i Obradovića, ispred zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici, stali su novinari više beogradskih redakcija i prijatelji.
Protestvujući protiv dramatičnih pritisaka lokalnih moćnika i poreskih vlasti, oni su, transparentima „Stojim uz Vranjske“ i „Stop“, vlastima u zemlji i međunarodnim organizacijama, poslali novu poruku o stanju slobodnih medija u Srbiji.
Istoga dana oglasili su se novinarska udruženja, brojne organizacije građanskog društva i pojedinci.
„Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine(NDNV) smatraju da je gašenje nedeljnika „Vranjske“, jednog od najboljih i najuglednijih lokalnih listova u zemlji, direktna posledica dugotrajnih političkih pritisaka na medijske slobode i zastrašujuća vest za medijske profesionalce“, saopštili su zajedno NUNS i NDNV.
Gašenjem „Vranjskih“ stavljena je tačka na „život i putešestvije“ jednog medija koji je, ne samo u Vranju, žilavom borbom, dosledno i profesionalno, pomerao granice medijskih sloboda i prava.
U stalnoj borbi sa moćnicima svih vrsta i boja, „Vranjske“ su javnom mnjenju Vranja i Srbije, tom jedinom merodavnom sudu, priložile 1.069 brojeva na preko 60.000 stranica i sa preko 100.000 naslova.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.