Sportski savez Grada Vranja, jedini među lokalnim „savezima“ koji su godinama bili indirektni korisnici budžetskog novca, i dalje dobija novac iz gradske kase, dok su ostali u konkurenciji za tzv. projektno sufinansiranje, što znači da će novac dobiti ukoliko imaju dobar projekat ili dobru „vezu“.
Sportski savez od para iz budžeta finansira plate devetoro zaposlenih, plaća račune, koristi novac za druGe tkuće aktivnosti poput organizacije sportskih takmičenja (za kupovinu rekvizita i nagrada).
Sve to zajedno staje 17,5 miliona dinara na godišnjem nivou, na koliko su u Savezu projektovali vlastiti budžet.
Za sada im je od Grada odobreno 14 miliona, što se rebalansom svakako da dopuniti.
To je petina ukupnog budžeta za sport (70 miliona), dok ostatak ide sportskim klubovima koji se takođe finansiraju budžetski.
Tu privilegiju nemaju recimo „savezi“ orijantisani na organizaciju sadržaja za mlade, kulturnih, obrazovnih i sličnih sadržaja.
Oni moraju sami da se snađu za plate i tzv. materijalne troškove.
Predsednik Sportskog saveza Nebojša Cvetković, naglašava da je taj savez, nakon reorganizacije, smanjio izdatke.
„Devetoro radnika je otišlo u klubove, petoro nije htelo nigde (otpremnina), dva radnika su otišla u penziju, a još dvojica koji ispunjavaju uslov za penzionisanje u roku do dve godine imaju pravo na naknadu do penzije preko Nacionalne službe za zapošljavanje“, navodi Cvetković.
On dodaje da i pored redukcije kadrova, 14 miliona dinara nije dovoljno za funkcionisanje saveza u ovoj kalendarskoj godini i da se nada dopuni kase posle rebalansa gradskog budžeta.
„Nadamo se rebalansu. Na gubitku smo od starta. Petoro radnika koji su trebali da nas napuste nakon isplate otpremnina, nisu odmah otišli, jer nismo mogli da obezbedimo novac za socijalni program na vreme. Ostali su i februara, za šta im sleduje februarska plata, i to je neplanirani zahvat iz našeg budžeta. Zato će nam verovatno faliti još neki milion“, navodi Cvetković.
U SS je sada jedanaestoro zaposlenih. Na opaske u javnosti da je finansiranje Sportskog saveza presipanje iz šupljeg u prazno, čelnik SS kaže da to nije istina i da je obim finansiranja SS smanjen.
„Uplate klubovima ne idu više preko nas. Svaki klub aplicira za sredstva kod grada svojim programom ili projektom, a naša je obaveza samo da primimo i pregledamo projekte i preporučimo ih gradu. Onda grad direktno sa klubovima sklapa ugovore i uplaćuje im sredstva iz budžeta“, kaže Cvetković.
On podseća da je preko SS klubovima lane transferisano 140 miliona dinara, a da je sada ceo budžet za sport 70 miliona.
„Ako grad smatra da nema interes da nešto finansira, neće im uplatiti sredstva. Ako klubovima nedostaje novac, moraju da se snalaze, da pronađu sponzore, da konkurišu projektima kod drugih fondova za neki novac“, objašnjava Cvetković.
D.D.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.