Festival demokratije i aktivizma: Novi stadion da, lokacija ne



Vranju je potreban novi fudbalski stadion po merilima UEFA standarda, ali je lokacija na Sportskom centru loša varijanta -, ocena je većine učesnika prvog južnosrpskog festivala demokratije i aktivizma u medijskom skloništu u Vranju, u organizaciji Tima za integracije i razvoj, a uz pomoć Građanskih inicijativa iz Beograda.

Saša Stojković, glavni urednik portala InfoVranjske i moderator tribine na temu „Treba li Vranju novi stadion“, otvorio je raspravu pitanjem šta dobija Vranje izgradnjom novog stadiona od 8.000 mesta i konstatacijom da je prvi čovek vranjskog Dinama Dragan Antić Recko najzaslužniji za moguću realizaciju ideje i projekta novog stadiona na lokaciji u delu sadašnjeg Sportskog centra.



Inicijativu za izgradnju novog fudbalskog stadiona od 8.000 mesta pokrenuo sam zbog ambicija da Vranje ima superligaša, jer ovaj grad to zaslužuje zato što Vranjanci vole fudbal. Trebaju nam stadioni zbog dece, da se bave sportom, a ne da budu narkomani. Lokacija u Sportskom centru ima i prednosti i mana, znam da su tu četiri škole, vrtić, a s druge strane atraktivna lokacija treba da bude maksimalno iskorišćena kako bi stadion od prihoda od kafica i restorana, prodavnica i marketa, izdavanja poslovnog prostora, mogao da plaća održavanje. Stadion „Jumka“ bez obzira na uslove ne može da se koristi za izgradnju novog stadiona zbog UPPR-a, ali smo ga mi popravili i tu igrali u Kupu sa Zvezdom pred prepunim tribinama -, rekao je učesnik tribine Dragan Antić Recko, trener vranjskog prvoligaša Dinama.

Dragoljub Stevanović, drugi učesnik tribine, koji radi u NVO sektoru, član je rukovodstva Pokreta slobodnih građana i nekadašnji zamenik gradonačelnika Vranja, obrazložio je zašto je PSG u svom saopštenju bio protiv izgradnje novog stadiona na lokaciji Sportskog centra.

Zatekla nas je vest da će se novi stadion koji košta 12 miliona evra graditi na Sportskom centru. Tu su četiri srednje škole u blizini, vrtić, Centar za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite, pa i Bolnica nije daleko, zato smo protiv te lokacije, pa smo mišljenja da je lokacija stadiona „Jumko“ najpogodnija za novi stadion, jer provlem sa UPPR-om može država lako da reši. Svi znamo da Grad potražuje od fabrike „Jumko“ mnogo više nego što košta sportski kompleks, a na drugoj strani imali smo prelep projekat za konačno uređenje Sportskog centra, a sa ciljem da se deca i mladi najpre bave bazičnim sportovima. Konačno, za lokaciju novog stadiona treba pokrenuti javnu raspravu i poslušati šta o tome misle građani -, istakao je Stevanović.

Antić i Stevanović se nisu složili oko iznosa troškova održavanja novog stadiona, ostajući na ranijim pozicijama, trener Dinama na izgradnji novog stadiona na lokaciji Sportskog centra, a Stevanović na nemogućnosti samoodrživosti na planu finansiranja održavanja velikog sportskog stadiona, jer, po njegovim rečima, održavanje na godišnjem nivou košta između 60 i 80 miliona dinara.

Moderator tribine Saša Stojković ocenio je da je odluka o izgradnji novog stadiona politička priča, ali da je dobro što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u tu priču uključio i Vranje.

U diskusiju na tribini prvi je govorio Đorđe Ristić, predsednik Gradskog odbora Narodne stranke, zaključivši da Vranju treba novi stadion, jer i manji gradovi imaju superligaše, a Vranje je to imalo samo jednu sezonu. Ristić je napomenuo da je protiv izgranje stadiona na sportskom centru. On smatra da je trenutna lokacija Jumkovog stadiona idealna za realizaciju ovog projekta.

Goran Smiljković, bivši rukovodilac KK „Jug“, konstatovao je da je zadnji večiti derbi pokazao pravo lice srpskog fudbala, ali da je za to da umesto na Sportskom centru, novi stadion bude izgrađen na „Jumkovom“ stadionu.

Festival demokratije i aktivizma nastavlja se u sredu 4. marta u 18 sati u medijskom skloništu tribinom na temu „Građani i mediji“ na kojoj će učestvovati Jelena Stojković, novinarka Večernjih novosti, i novinar Zoran Radulović.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar