Čak 48 lokalnih samouprava u Srbiji međusobno će podeliti oko tri miliona evra donacija Evropske unije za 18 projekata, vezanih za grant šeme Programa Exchange 5.
Nažalost, među tako velikim brojem činioca nema Vranja, što jasno pokazuje koliko je dalek rep na kome se trenutno nalazi vranjska lokalna vlast.
Ministar Branko Ružić (SPS) rekao je u utorak, prilikom potpisivanja ugovora, da „projekti daju dodatni podstrek da se nastavi započeto i da se ostvari zajednički cilj, a to je jaka i snažna lokalna samouprava“.
I sad, zašto tu nema Vranja?
Podsetimo, dok je vladao SPS, nije bilo projektne linije, pa ni Exchage, na kojoj Vranje godinama nije dobijalo evropski novac, nije bilo mesta u SKGO-u koje Vranje nije držalo bar izvesno vreme i nije bilo evropske institucije u kojoj Vranje, ovde u Srbiji, nije bilo značajan faktor.
Zašto to sada nije tako?
Da li je u piitanju činjenica da su vrhunske profesionalce koji su se bavili pisanjem projekata i lobiranjem za novac kod Evropljana sada zamenili potpuni amateri ustvari odlučujuća, ili je u pitanju samo mržnja prema Evropi i svemu što iz nje dolazi, pa i njihovih para?
Podsetimo, Vranje je dobilo crvenu zastavicu od IPA projektne linije, jer nije uspelo da završi projekt vezan za stadion, onemogućivši čak i partnere iz Bugarske da povuku svoj deo novca.
Crvena zastavica znači obeležavanje mesta koje ubuduće nema nikakve šanse da se sa njima sarađuje, zbog nepouzdanosti da se problemi rešavaju na zadovoljavajući način.
Lokalna vlast u Vranju nije završila ni kružne tokove vezane za Bunuševac i Slobodnu zonu, iako je to Evropa već platila.
U takvoj situaciji, Evropa jednostavno više ne želi da sarađuje sa lokalnom samoupravom u Vranju, jer se ovde ljudi pokazuju kao nepouzdani partneri.
Do sada, vlast SNS-a koja upravlja gradom 2,5 godina do sada nije uspela da završi ni već gotove projekte koje je zatekla, a kamoli da započne nešto novo.
Dokle tako?
Sve unazad hodajući, gde je kraj ovoj lepoti?
SSB
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.