DUBIOZA u Apoteci Vranje STO MILIONA dinara



Dubioza 100 miliona, a nema štednje, tvrde iz Radne grupe: Ogranak 1 u centru Vranja (Foto: Vranjske)

Apoteka Vranje, prema informacijama koje dolaze iz Radne grupe za ispitivanje poslovanja ove javne zdravstvene ustanove čiji je osnivač Grad, nalazi se u finansijskoj dubiozi od preko 100 miliona dinara.

Finansijski izveštaj, sačinjen zaključno sa 31. decembrom 2015. godine, pokazuje da obaveze Apoteke iznose 175,1 milion dinara, dok ustanova ima ukupna potraživanja od 70,8 miliona dinara.



Predsednik Upravnog odbora Apoteke i član Radne grupe za ispitivanje poslovanja Zoran Velinović izjavio je za portal Vranjske da ustanova „ide u pogrešnom pravcu“.

– Apoteka je u velikim gubicima, padaju prihodi, pada promet.

Država im uzima procenat na recepte, ukinuti su boniteti, nabavka lekova je centralizovana.

Probali smo da lokalne samouprave u okrugu u kojima Apoteka Vranje ima svoje isturene ogranke dotiraju poslovanje ustanove sa po dva, tri miliona dinara mesečno, da se makar smanje gubici, ali oni nisu u mogućnosti da to čine.

Apoteka ne smanjuje plate, ne smanjuje broj zaposlenih i takvo stanje je neodrživo – kazao je Velinović.

Vlast traži rešenje za prevazilaženje ovakvog stanja.

– Imamo mogućnost da kao lokalna samouprava raspišemo javni poziv za izdavanje privatnicima postojećih apoteka u mreži naše ustanove u opštinama van Vranja (Preševo, Trgovište itd), gde bi grad imao benefite u vidu prihoda od zakupnina i rešavanja pitanja očuvanja radnih mesta.

Zakupci imali obavezu da preuzmu određeni broj radnika, kompletan inventar i zalihe ogranaka.

U Svilajncu, Despotovcu, Šapcu, već su upućeni takvi javni pozivi i apoteke su izdate lancima veledrogerija „Benu“, „Gudvil“, „Zegin“ i drugima – naveo je Velinović.

Ako bi preostale Apoteke nastavile da prave gubitke, razmišlja se čak i o drastičnoj meri – zatvaranju, odnosno gašenju apotekarske ustanove.

– Tim pre što postoje zvanična mišljenja iz Ministarstva zdravlja i RFZO da će država u narednom periodu da centralizuje sve „državne“ apoteke po gradovima.

Jedine državne apotekarske ustanove koje pozitivno posluju trenutno su Beograd i Niš, tako da bi postojalo opravdanje za takav potez – kazao je Velinović za portal Vranjske.

D. Dimić

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar