Uklanjanje dlačica, odnosno depilacija, postala je obavezni deo nege kojom se ne postiže samo efekat nežne i glatke kože, već se obavlja i neophodan piling čime se uklanjaju mrtvi slojevi kože.
Danas se ne postavlja pitanje da li žene treba da uklanjaju dlačice.
To se prosto podrazumeva, kako kaže Aleksandra Mihajlović, viši estetičar-kozmetičar.
Ranije, navodi, žene nisu imale potrebu za tim, ali su rukavi postajali sve kraći a nežniji pol je počeo da pokazuje sve više kože.
„Kada je reč o dlačicama ispod pazuha, izdvaja se specifičan događaj iz 1915. godine koji je popularizovao njihovo uklanjanje.
U jednom listu bila je objavljena slika žene sa haljinom bez rukava, a njena ruka je bila iznad glave.
U opisu slike je pisalo „ako želite nositi ovo, bolje da vam pazusi budu uredni“ i tada je sve počelo“, objašnjava Mihajlovićeva.
Postoji više vrsta depilacija, prema njenim rečima, i jako je važno da se odabere ona koja odgovara vašoj koži jer cilj nije samo uklanjanje dlačića, nego i lepa, negovana koža.
„Pre depilacije, požeano je uraditi piling koji pomaže da urasle dlačice izvučemo na površinu kože.
Depilacija šećernom pastom je nastariji način uklanjanja dlačica koji se primenjivao još u starom Egiptu.
Ona je pogodna za osetljivu i kožu skolu urastanju dlačica. Depilacija hladnim voskom odgovara koži sa proširenim venama i ispucalim kapilarima, dok je topla depilacija idealna za osetljive regije kao što je bikini zona, pazuh i lice.
Kožu je vrlo važno nahraniti uljem ili mlekom nakon depilacije jer smanjuje upale“, kaže i napominje da je vrlo važno da depilaciju radi stručno lice jer se u suprotnom mogu izazvati podlivi i opekotine.
„Dok nepravilno skidanje voska sa kože, izaziva urastanje dlačica i upalu folikula kože“, dodaje Mihajlovićeva.
J.R.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.