Demokratski savez Bugara u Srbiji oglasio se saopštenjem za javnost kojim poziva gađane na bojkot predstojećih izbbora.
U nemogućnosti da ga drugačje opremimo, saopštenje prenosimo u celini.
– Predstojeći parlamentarni i lokalni izbori 21 juna su primer najprimitivnije i anticivilizacijske politike koja je obesmislila učešće većeg dela građana Srbije u izbornom procesu.
Ovo se najviše odnosi na Bugarsku nacionalnu manjinu, koja, s obzirom na istorijske okolnosti, nije demokratski nastala, nikada nije živela u demokratskim uslovima i apriori je lišena mogućnosti da slobodno koristi svoja demokratska prava.
Većina politički pismenih i demokratski opredeljenih građana su svesni da imaju dve mogućnosti: da učestvuju u izbornom procesu i da budu iskorišćeni za demokratsku legitimaciju pobede sadašnje neprosvećene diktature, ili da ih bojkotuju sa namerom da ospore legitimitet izbora, koji će biti dobijeni sa ogromnim kršenjem pravila izbornog procesa, ucenama i mnoštva izbornih falsifikata i manipulacija.
Demokratski savez Bugara je više puta upozoravao, da je ne samo besmisleno, već i politički neodgovorno da se pod neravnopravnim uslovima izlazi na izbore – bez slobodnih i profesionalnih medija, bez garantovane lične slobode i bezbednosti i strogog poštovanja pravila izbornog procesa. Praksa je pokazala da se učešćem na takvim izborima, po pravilu biraju neodgovorni, nemoralni, nekompetentni i korumpirani rukovodioci koji su ostavili katastrofalne rezultate u svim oblastima društvenog života i prinudili dobar deo stanovnika Bosilegrada da napuste zemlju i da potraže bolja mesta za život u inostranstvu.
Osim toga, učešće na izborima na način na koji se oni tokom poslednje tri decenije održavaju u Srbiji, kompromitovalo je demokratiju kao modernu formu društvenog i državnog uređenja i učvrstila anahroni totalitarni sistem upravljanja.
Opština Bosilegrad je klasični primer dokle mogu da dovedu nedemokratski održani izbori dobijeni zloupotrebom vlasti.
Na prethodnim izborima vlast je redovno zloupotrebljavana da bi se izvršio pritisak na građane i opoziciju, novac građana je korišćen za kupoprodaju glasova, birački spiskovi su preuveličani i zloupotrebljeni, nije bilo jednakog pristupa medijima za sve učesnike, nije bilo spoljnje kontrole izbornog procesa i bili su dopuštena svakakva kršenja zakona.
Kriminalno održani izbori, doveli su na vlast jednu kriminalnu i neodgovornu vlast koja je u proteklih dve decenija nanela nepopravljivu štetu u oblasti ljudskih i manjinskih prava, ekonomije, prirodne sredine, zdravstva, putne infrastrukture, obrazovanja, medija i kulture.
Službe bezbednosti, Srpska pravoslavna crkva, srpske nacionalističke stranke na vlasti pa čak i tužilaštvo i pravosuđe čvrsto su podržavali i podržavaju tako „izabranu” vlast.
Istovremeno, autentične stranke Bugarske nacionalne manjine predstavljene su ne kao politički partneri, već kao državni neprijatelji koje po svaku cenu treba uništiti.
Demokratske institucije više nisu mesto gde se međusobno kontrolišu i kanališu političke ideje, več mesto gde stranke na vlasti ostvaruju svoje lične i stranačke interese i samovoljno raspolažu životom i sudbinama građana.
U uslovima medijskog mraka i ignorisanja ili brutalnog progona bugarske nacionalne inteligencije, naši sugrađani se još uvek nepromišljeno povode za raznim srpskim „demokratskim”, „građanskim” i „liberalnim” strankama.
To je dodatno rasplinulo opoziciju i sprečilo ujedinjenje Bugarske manjine na zajedničkoj političkoj platformi.
Deo odgovornosti za sadašnju nacionalnu katastrofu Bugara u Srbiji, leži i na tim takozvanim „opozicionarima” koji se nacionalno nisu identifikovali sa Bugarskom manjinom, nisu prepoznali njene stvarne probleme, nisu predlagali i nisu podržavali rešenja za njih.
Na taj način oni su, zajedno sa srpskim nacionalistima na vlasti uništili budućnost sopstvene dece u rodnom gradu i osudili ih na emigraciju.
Prepušteni samovolji predstavnika primitivnih velikosrpskih nacionalističkih stranaka, mlade generacije i naročito njeni nacionalno samosvesni pripadnici, bili su prinuđeni da napuste svoje domove i da potraže posao i slobodan život u matičnoj Bugarskoj ili Zapadnoj Evropi prepuštajući rodni Bosilegrad demografskoj katastrofi i zaostalosti.
Lokalni izbori u Bosilegradu 21. juna održaće se bez učešća opozicije.
Liste „To smo mi – Vladimir Zaharijev – Aleksandar Vučič” i „Srpska radikalna stranka – Vojislav Šešelj, nisu predstavnici Bugarske manjine, već predstavnici velikosrpskog nacionalizma koji je u prošlosti i danas uvek bio najveći neprijatelj Bugarske manjine.
Samo politički naivni danas se čude kako su opštinski odbori Demokratske stranke Srbije i Srpske napredne stranke Vladimir Zaharijev i Nevena Kostadinova, mogli da prevare svoje članove i da se od ljutih političkih protivnika ujedine na zajedničkoj listi.
Suočeni sa bojkotom demokratski opredeljenih građana i opasnošću da se na lokalnim izborima pojavi samo jedna lista, beogradske političke centrale su aktivirale lokalni odbor Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja i izašle sa drugom listom u ulozi „opozicije” koja treba da legitimiše izbore.
Zapadne pokrajine su okupirane pre 100 godina kada je na vlasti bila Srpska radikalna stranka. Međunarodni tribunal u Hagu je osudio njenog sadašnjeg lidera za zločine protiv civilnog stanovništva.
Kandidovanje i naročito glasanje za takve stranke u Bosilegradu, je neoprostivi greh i poniženje na sećanje na stotine bugarskih rodoljuba koji su posvetili život interesima Bugara u Zapadnim pokrajinama.
Šta više, to je poniženje za demokratiju, ljudska prava i prava manjina. Poniženje je čak i za Ustav i zakone Republike Srbije.
Posle svestranog razmatranja političke situacije u Bosilegradu i uslova za učešće na lokalnim izborima, poučeni iskustvom sa lokalnih izbora 2012. kada Opštinska izborna komisija u Bosilegradu nije priznala status manjinske stranke Demokratskom savezu Bugara i imajući u vidu poslednje izmene u Čl. 40, st. 7, Zakona o lokalnim izborima, prema kome Opštinska izborna komisija ima pravo da traži mišljenje od Nacionalnog saveta Bugarske nacionalne manjine dali smo mi manjinska stranka ili ne, Demokratski savez Bugara je odlučio da ne učestvuje na izborima 21 juna.
Demokratski savez Bugara ne može sebi da dozvoli da zavisi od Vladimira Zaharijeva i njegovog podmetnutog predsednika Nacionalnog saveta Stefana Stojkova samo da bi učestvovao na nedemokratskim izborima.
Nijednim svojim postupkom nećemo dati demokratski legitimitet izborima održanim na takav način.
Iz nagomilanog 30-godišnjeg iskustva, mi smatramo da je besmisleno učestvovati na izborima pod takvim uslovima i solidarišemo se sa strankama u Srbiji koje bojkotuju izbore.
Istovremeno izražavamo ogorčenje i razočaranje izjavama nekih evropskih zvaničnika uključujući i one iz naše matične Bugarske, koji, polazeći od utvrđenih diplomatskih klišea o nemešanju u unutrašnja politička pitanja ne podržavaju strankelj koje su posle iscrpljivanja svih demokratskih sredstava političke borbe bile prinuđene da bojkotuju izbore, dok se ne postigne dogovor o ravnopravnom i slobodnom učešću u izbornom procesu.
Demokratija kao vrednost i civilizacijsko dostignuće treba da se brani svuda i bez obzira na sve.
Neodlučne aktivnosti Evropskih institucija protiv zloupotreba demokratije, učvršćuje ekstremni nacionalizam u Srbiji i osuđuje Zapadni Balkan na dugotrajnu političku krizu i nestabilnost koju će opet Evropa morati da rešava.
U nedostatku demokratskih institucija koje bi kanalisale političke ideje i u nedostatku mogućnosti da se promene dogode na izborima, Demokratski savez Bugara upozorava da je sve realnija opasnost da se politička borba prenese na ulice sa svim posledicama koje bi proizašle iz toga.
Demokratski savez Bugara poziva građane da u znak protesta 21. juna ostanu kod kuće i da ne glasaju ili da glasaju nevažećim listićima – kaažese u saopštenju koje je potpisao predsednik DSB u Srbiji Dragoljub Ivančov.
SSB
Ovaj tekst je emitovan uz pomoć i podršku European Endowment for Democracy (EED). Donator ne snosi odgovornost za mišljenja i stavove iznete u ovom tekstu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.