,
Novi talas epidemiološke krize i porast broja obolelih u mnogim sferama društva, od privrede do kulture, očigledno menja način života.
Propisane i prepoučene epidemiološke mere umnogome menjaju način života i rada.
Međutim, čini se da je i u ovim vremenima crkva država u državi, pa verski poslanici zaobilaze poštovanje mera prevencije, što je dolaskom perioda slavi i te kako vidljivo.
Mnogi građani ovih dana su zbunjeni jer im paroh zazvonio na vrata kako bi svetiio vodu, pred slavu.
Neki su za ovaj crkveni ritual bili opremljeni maskama, a neki prosto nisu mogli da odreaguju drugačije s obzirom da sveštenici koji obilaze vranjske domove ne praktikuju nošenje zaštitnih maski, ali ni poštovanje drugih mera prevencije.
– Ja nisam znala kako da odreagujem, ne mogu sveštenika da ne pustim u kuću. Bili smo zatečeni, ali šta je tu je. Niko od nas nije nosio maske – priča jedna od naših sugrađanki.
Iskustva onih koji su sekli kolač u crkvi pokazuje da su i u ovim situacijama maske retka pojava.
Tek po koji čovek stidljivo nosi masku, dok okupljeni verujući narod odbija da nosi maske, kao i sveštenici.
Ne odustaje se ni od pričesta, ali ni od okupljanja o čemu svedoči proslava hramovne slave Sveti Prohor Pčinjski kada se na jednom mestu našlo preko 200 ljudi, a na prste jedne ruke mogli su se izbrojati koliko njih je nosilo maske ili se pridržavalo držanja distance.
Slična situacija je bila i u Vladičinom Hanu gde je Vladika Pahomije prisustvovao polaganju kamen temeljca za novu crkvu.
Na kraju ostaje da se vidi da li će nadležni primeniti kaznenu politiku i na vranjsku Eparhiju ili se one odnose samo na kafiće i kafane, jer je po svemu sudeći i u ovom slučaju crkva država u državi.
NIV
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.