Bosilegrad: SPOMEN PLOČE kao prvi znaci POMIRENJA



Demokratskom savezu Bugara (DSB) u Bosilegradu srpske vlasti su u utorak vratile dve spomen ploče sa imenima nastradalih u toj varošici prilikom napada četničkog vojvode Koste Pećanca 1917. godine.

Dragoljubu Ivančovu, predsedniku DSB, u prostorijama Kulturno informativnog centra Bugara (KIC), spomen ploče su predali predstavnici Policijske stanice u Bosilegradu i Prekršajnog suda u Vranju.



Predaji ploča, pored predstavnika DSB i KIC, prisustvovao Edvin Sugarev, generalni konzul Republike Bugarske u Nišu.

Sada, kada su ploče vraćene, organizatori i predstavnici državnih organa, pokrenuće inicijativu da se jedna od njih postavi u centru grada, na mestu gde se, pre 101 godine, dogodio napad pod komandom Koste Pećanca.

Ovim činom je realizovano prvo, u nizu drugih pitanja, o kojima su se 21- 22. juna u Beogradu i Dimitrovgradu dogovorili predsednici Srbije i Bugarske, Aleksandar Vučić i Rumen Radev.

Podsetimo, u proleće prošle godine, na predlog Ivana Nikolova, predsednika KIC, pokrenuta je inicijativa da se jednom spomen pločom sa imenima 38 žrtava, obeleži 100. godišnjica „Bosilegradskog pogroma“, koji se dogodio15/16. maja 1917. godine.

– Pripadnici bosilegradske policije oduzeli su nam i odneli tu ploču, a da nam nisu dali potvrdu o oduzimanju, niti su protiv bilo koga od nas podneli prekršajnu ili krivičnu prijavu – kaže Dragoljub Ivančov, predsednik jedine političke partije koja okuplja Bugare u Srbiji.

Ivačnov takođe kaže da su od tada, u nekoliko navrata, pismeno i usmeno, bezuspešno tražili da im se ploča vrati.

Ove godine organizatori su u Bugarskoj napravili drugu ploču u nameri da njome obeleže 101. godišnjicu pogroma.

– Međutim, na graničnom prelazu Ribarci 11. maja ove godine, i tu drugu ploču nam je policija oduzela, opet bez službene potvrde – dodaje Dragoljub Ivančov.

Organizatori otvoreno kažu da je jedan od glavnih inicijatora ovakve kampanje i skrnavljenja jedne godišnjice bugarske nacionalne zajednice u Bosilegradu bio Vladimir Zaharijev, aktuelni predsednik opštine.

Zbog ovog, ali i još nekoliko drugih teških ispada, zvanična Sofija, ambasada Bugarske u Beogradu i Konzulat u Nišu, prekinuli su sve sve odnose sa bosilegradskim kmetom.

– Mi očekujemo da će otkrivanju te spomen ploče, u najskorije vreme, prisustvovati najviši predstavnici Srbije i Bugarske i da će tim činom započeti tako neophodan proces pomirenja bugarskog i srpskog naroda – kaže na kraju Ivan Nikolov, predsednik KIC Bosilegrad.

On podseća da je jedna paravojna jedinica, kojom je komandovao Kosta Milovanović Pećanac, 15. maja 1917. godine, upala u Bosilegrad, spalila ili porušila 317 kuća i ubila 32 žitelja te varošice.

R. Irić

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar