Bosanski lobi učvršćuje vlast nad Eparhijom vranjskom



Foto: www.eparhijavranjska.org, Foto: www.eparhijavranjska.org, Foto: www.eparhijavranjska.org

Koliko juče, bratanac episkopa vranjskog Pahomija, sveštenik Ljubiša Gačić, postavljen je za novog starešinu Sabornog hrama Svete Trojice u Vranju.

Izvor dobro obavešten o zbivanjima u Eparhiji vranjskoj, ispričao je za Info Vranjske da je ovo samo jedan u nizu poteza kojim vladika Pahomije učvršćuje vlast tzv. „bosanskog lobija“ na ovdašnjem hrišćanskom prostoru i „tapiju“ vladike i njegovih najbližih rođaka nad novčanim tokovima.



Vladika Pahomije (svetovno ime Tomislav) Gačić u proteklim godinama uspeo je da „instalira“ svoje ljude na sve bitnije položaje u eparhiji, dodaje sagovornik našeg portala.

Veliki broj parohija dat je sveštenicima iz Bosne i Hercegovine, svi su ovde dobili utočište – posao, više nego pristojnu platu i druge prohide, poneko i sopstveni dom.

„Najveći deo klera danas čine sveštenoslužbenici koji su došli ponajviše iz Bosne i Hercegovine, delom iz drugih krajeva Srbije, dok je lokalnih sveštenika sa domicilnog područja ostalo svega 5-10 procenata“, tvrdi izvor našeg portala koji je insistirao na anonimnosti.

Vladika Pahomije (rodom iz Čečave kod Teslića, BiH), inače poznat po tome da mu se baš ne mili sveštenstvo poreklom iz Pčinjskog okruga, svoju „vlast“ u eparhiji počeo je da dodatno učvršćuje poslednjih godina, dovodeći u Vranje najbliže članove familije.

Najpre, rođenu sestru Pavlu Gačić.

Ona je civilno lice u eparhiji, obitava u Crkvi Sveti Nikola u Vranju, ali niko ne zna čime se tačno bavi.

„Njegova sestra u eparhiji uredno prima platu.

Od članova najuže familije, već pomenuti bratanac Ljubiša Gačić, koji je pre neki dan postao starešina centralnog gradskog hrama, ujedno je i starešina Sobinske crkve i blagajnik u Crkvi Svete Petke na Šapranačkom groblju.

Uz to, sveštenik Ljubiša je glavni eparhijski knjigovođa.

Došao je svojevremeno u Vranje iz Bosne, iz Eparhije zvorničko-tuzlanske“, otkriva izvor Info Vranjskih.

„Bosanci“ su zauzeli i druge važne pozicije u eparhiji.

Mićo Zelenović, takođe iz Bosne, postavljen je za namesnika preševsko-bujanovačkog.

I Nikola Petrov, namesnik hanski, koji je u vranjsku došao iz mileševske eparhije, porekom je iz Bosne.

Iz Bosne su i paroh hanski Miodrag Draško, poljanički Ljubiša Vračević, paroh u Vranjskoj Banji Stanislav Marković, surdulički Milenko Pjevac, kao i paroh suvojnički Pavle Kandić.

Maksim Petrović, nastojatelj u Manastiru Vavedenje presvete Bogorodice u Palji kod Surdulice, takođe je stigao preko Drine.

Iz Bosne je i raniji sekretar eparhije Siniša Piljanović, još uvek na službi u Vranju.

Od „civilnih lica“, pri eparhiji je radno angažovan i Pahomijev sestrić Miladin Ilić iz Bosne, inače glavni eparhijski arhitekta.

Tu je i njegova supruga Snježana Zec.           

Ona je veroučitelj i navodno „na plati“ u Eparhiji.

Pa Tankosava Gačić, supruga Ljubiše, Pahomijevog bratanca, takođe je iz Bosne, zaposlena u eparhiji.

I paroh Slaviša Ilić, paroh vranjski, nije i ovog kraja, već iz Loznice.

Tu je i Dragan Mitić (poznatiji kao De Fonseka), koji živi pri episkopiji i bavi se jednim delom crkvenih finansija.

„Kuće u Dositejevoj ulici, tzv. crkvenom sokačetu“, Pahomije je raspodelio najbližimabratancu Ljubiši Gačiću, sestriću Miladinu Iliću, namesniku Pčinjskom Nebojši Stojadinovu, eparhijskom kordinatoru za versku nastavu.

Pahomije je u eparhiju primio više osoba koje su zbog određenih postupaka morale da napuste druge eparhije.

U kući Oca Justina Popovića u istoimenoj ulici živi bračni par Dejan i Biljana Nikolić, koji su došli iz niške episkopije.

Iz eparhije žičke u eparhiju vranjsku, tačnije u Surdulicu, stigao je Dalibor Tomić, kao i Dejan Ćitić koji je završio u Klenikama, a iz timočke eparhije pristigao je Drakče Pavlović.

Vranjanaca nema ni za lek.

Svi ti ljudi su na navedenim položajima, jer verno služe vladiki Pahomiju i njegovim ličnim interesima“, tvrdi izvor Info Vranjskih.

Podsećanja radi, srpsko pravosuđe je 2006. godine vladiku Pahomija oslobodilo optužbi za pedofiliju zbog zastarelosti i nedostatka dokaza, posle prijave četvorice dečaka iz Vranja, ali je Vrhovni sud kasnije doneo zaključak da je u ovom slučaju prekršen zakon na štetu tužitelja – dečaka.

Pahomije je na čelu Eparhije vranjske od 1992. godine.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar