Na suđenju Darku Šariću, optuženi za pranje više od 22 miliona evra kokainskog novca u ponedeljak su pred Specijalnim sudom u Beogradu odgovarali na pitanja tužioca u vezi sa prisluškivanim razgovorima, prenosi portal Krik.
Jedan od optuženih na ovom suđenju je i Vranjanac Boban Stoiljković Đura, nekadašnji vlasnik pumpe „Europetrol“ i Gradske pekare.
Kako piše Jelena Radivojević iz Krika, nakon što su preslušani svi presretnuti telefonski razgovori i izvršen uvid u SMS prepiske optuženih članova grupe, tužilac Saša Ivanić je postavljao pitanja optuženima u vezi sa predstavljenim dokazima.
Tužioca je, između ostalog, zanimalo i zašto je Boban Stojiljković više puta pozvao Aguša Erdinča u toku privatizacije „Bratstva“ iz Preševa i davao mu uputstva, ukoliko nije imao korist od toga.
Stojiljković je objasnio da su oni neuki i da nisu do tada išli na javne aukcije, pa su se plašili da ne naprave grešku.
Naveo je primer svog sugrađanina koji je platio 200.000 evra više jer nije znao pravila u vezi sa kupovinom stare devizne štednje.
– Savetima sam pomagao Agušu da ne izgubimo pare – rekao je Đura.
Na pitanje tužioca zašto o poslovima govori kao da u njima učestvuje, odnosno zašto koristi izraz „mi smo“, Stojiljković je rekao da je on iz Vranja i da „promaši padež“ i upitao da li mu se sudi zbog gramatike ili pranja para.
Objašnjavajući zbog čega su novčanice bile u malim apoenima, a za koje tužilaštvo tvrdi da potiču od prodaje narkotika, Stojiljković je pred sudom rekao da je novac bio „sitan“ jer je poticao iz redovnog poslovanja menjačnice koja je postojala na pumpi.
Stojiljković je govorio o pumpi „Europetrol“ u Vranju za koju tužilaštvo navodi da je bila u njegovom stvarnom vlasništvu.
Tužilaštvo je na ovom i ranijim suđenjima tvrdilo da je preševsko „Bratstvo“ kupljeno kroz privatizaciju da bi se ustvari „oprao“ novac zarađen švercom kokaina.
Šarić i članovi njegove grupe terete se da su novac zarađen prodajom oko 5,8 tona kokaina, nekoliko godina uspešno ubacivali u legalne tokove i poslove u Srbiji, prenosi Krik.
Najčešće je to bilo kupovinom preduzeća u privatizaciji, davanjem pozajmica ili kredita ili sklapanje fiktivnih ugovora, navodi se u optužnicama Tužilaštva za organizovani kriminal.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.