Prema novoj odredbi Zakona o radu (Posebnog kolektivnog ugovora za angažovanje estradno-umetničkih izvođača), od 1.avgusta vlasnici ugostiteljskih objekata dužni su da provere da li pevač i muzičari benda koji nastupa u njihovom objektu poseduju obaveznu licencu, kao i da sa svakim od njih potpiše Ugovor o pružanju usluge iz oblasti muzičke kulture.
Na osnovu tog ugovora će ugovorne strane precizirati cenu rada, visinu doprinosa i poreza.
Licenca za rad dobija se u nekom od udruženja muzičara preko dve reprezentativne organizacije – Udruženja muzičara džeza, zabavne i rok muzike i Saveza estradno-muzičkih umetnika Srbije.
Cena licence, kako navodi sagovornik portala Info Vranjske, razlikuje se u zavisnosti od udruženja.
,,Licencu sam platio pet hiljada dinara, moja koleginica osam, nije mi jasno zbog čega je tako ako je svrha ista”, objašnjava Nikola, muzičar iz Vranja, koji za sebe kaže da je samostalni umetnik.
,,Bez licence ne možemo da nastupamo.
Takođe, sklapa se ugovor sa organizatorom veselja, minimalna visina honorara po važećem Zakonu o radu iznosi 1.200 dinara po članu benda.
Mi smo amateri, ne razumem čemu sve to.
Poslao bih inspekciju kod Saše Popovića, da vidimo ko tamo poseduje licencu i koliko zarađuju”, dodaje on.
Ekrem Mamutović , predvodnik trubačkog Orkestra Bakije Bakića, navodi da su se i ranije izdavale licence za rad koje vremenom prestaju sa važenjem.
,,Ukoliko Zakon tako nalaže, učinićemo to”, pomirljivo će Mamutović.
Za nepoštovanje odredbi slede kazne.
Organizatori veselja kaznjavaju se novčano ukoliko angazuju muzičare bez licence, dok gazdi lokala preti zatvaranje objekata.
E.E.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.