Sve specijalne bolnice u srpskim banjama idu u privatizaciju do kraja godine, najavilo je Ministarstvo zdravlja Republike Srbije.
Bujanovačka banja je među prvima na listi, pre svega zbog lošeg finansijskog stanja i zastarele opreme i infrastrukture, ali postupak privatizacije neće mimoići ni Vranjsku Banju, u čijoj je Specijalnoj bolnici mnogo bolja situacija na planu medicinske opreme i stanja neophodne infrastrukture.
Specijalna bolnica u Vranjskoj Banji raspolaže sa 120 ležajeva, a ima 60 zaposlenih, dok je Specijalna bolnica u Bujanovačkoj banji u znatno nepovoljnijoj situaciji sa 200 ležajeva i 120 zaposlenih radnika.
Specijalna bolnica u Banji je u mnogo povoljnijoj situaciji i na planu popunjenosti kapaciteta, jer u proseku procenat popunjenosti iznosi 90 gostiju na dnevnom nivou, dok u Bujanovačkoj broj gostiju u proseku ne prelazi 40, što iznosi oko 20 procenata i generiše gubitak u poslovanju.
U Vranjskoj Banji stanje je mnogo povoljnije i kada su u pitanju investicije. koje na godišnjem nivou dosežu do 10 miliona dinara, izuzimajući prošlu 2017. godinu, kada nije bilo investicija zbog opterećenja finansija usled stranačkog, tačnije, SNS zapošljavanja.
U Specijalnoj bolnici u Bujanovačkoj banji decenijama nije bilo nikakvih ulaganja u modernizaciju medicinske opreme niti obnovu kapaciteta, a uzrok je prekomerno zapošljavanje, pa je broj radnika u periodu od 1991. do 2003. godine iznosio preko 200 ljudi.
S. Kostić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.