Šef vranjskog SPS-a, politikolog Zoran Antić izjavio je da bi pozdravio svačiju inicijativu za srpsko-bugarsko pomirenje, ma od koga dolazila.
„Srbi danas, verovatno pod drugačijim prezimenima, žive u Bugarskoj, kao što određeni broj Bugara živi u Srbiji.
To su dva pravoslavna naroda, različitog jezika i nacionalnog identiteta, ali vrlo sličnih ili bliskih veza.
Mislim da bi u procesu pridruženja Srbije EU trebalo formirati parlamentarnu komisiju s jedne i druge strane, koja bi utvrdila određene istorijske okolnosti i činjenice, i krenula u relaksaciju odnosa.
Istorijska distanca u odnosu na određene događaje postoji, odnosi su korektni decenijama unazad.
Ispeglane su mnoge stvari, mnogo je mešovitih brakova sklopljeno, mnogo je kulturoloških, sportskih, turističkih i drugih veza.
Nacionalistički istupi su sada samo incidenti, neka vrsta besmislenog istorijskog dokazivanja“, naveo je Antić u izjavi za štampano izdanje Vranjskih.
Vranjski socijalisti, tokom poslednjih dvadesetak godina, često su ukazivali na navodnu opasnost od rastućeg velikobugarskog nacionalizma i na delovanje bugarskih službi bezbednosti na trusnom područje južne i istočne Srbije gde se sudaraju srpski i bugarski interesi.
Antić, međutim, smatra kako su odnosi između Srba i Bugara „relaksiraniji nego u nekim prošlim vremenima“.
„Imamo teško istorijsko nasleđe.
Od 1885. i bitke kod Slivnice, preko srpsko-turskih ratova, zajedništva u Prvom i međusobnog sukoba u Drugom balkanskom ratu i Bregalnice, do zločina u Prvom i Drugom svetskom ratu.
Generalno, svaka inicijativa koja vodi ka miru, meni kao levičaru je bliska, jer sam protiv nasilnih oblika rešavanja konflikata“, zaključio je Antić.
KOSTADINOVA: Inicijativa za pomirenje samopromocija Zaharijeva
Nacionalni savet Bugara u Srbiji i predsednik opštine Bosilegrad Vladimir Zaharijev pokrenuli su nedavno inicijativu za istorijsko pomirenje Srba i Bugara.
Ceo tekst možete pročitati u štampanom izdanju Vranjskih.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.