Perjanice aktuelne vlasti u Vranju i Srbiji, „Simpo“ „Jumko“ i BAT preduzeća su sa najgorim poslovnim rezultatima na jugu Srbije, pokazuju podaci objavljeni na portalu Agencije za privredne registre (APR).
Na portalu ovog državnog organa kompletirana je i finansijski zatvorena analiza akionarskih društava, između ostalih i za područje Vranja.
Prema APR-u, u vranjskoj privredi situacija je daleko čak i od ružne, pošto je već odavno pređena crvena linija opšte, a ne samo privredne opasnosti.
Prema ovim podacima, BAT AD je sto odsto u vlasništvu „Brtish-american Tabacco“ i već duži niz godina iskazuje poslovanje sa gubicima.
Na kraju 2018. godine ovo akcionarsko društvo je koristilo poslovnu imovinu u vrednosti od 136 miliona evra, a obzirom da društvo nema nikakav sopstveni kapital, već naprotiv ima gubitak iznad visine kapitala u visini 113,3 miliona evra, ukupne obaveze BAT AD Vranje su dostigle 249,3 miliona evra.
U 2018. godini ovo akcionarsko društvo imalo je samo 154 zaposlena i u toj godini ostvarila 58,4 miliona evra poslovnih prihoda, na kojima je i u ovoj godini iskazala gubitak u poslovanju u iznosu od 4,6 miliona evra.
Prevedeno na srpski, u 2018. godini BAT-u je bio potreban prihod od 58,4 miliona evra da bi iskazao gubitak od 4,6 miliona evra.
„Simpo“ AD je akcionarsko društvo koje je sa 43,21 odsto u vlasništtvu države i državnih fondova – Fonda za razvoj 22,81 odsto, Republike Srbije 15,15 osto i 5,25 odsto Fonda PIO.
Ostatak od 56,79 odsto kapitala je u vlasništvu 480 malih akcionara, od kojih većinski paket pripada pravnim licima, a manjinski paket građanima.
Ova industrija nameštaja, sa 1.668 zaposlenih, koristi poslovnu imovinu u ukupnoj vrednosti od 88,5 miliona evra, koja finansira isključivo tuđim sredstvima, jer ne poseduje ni dinara sopstvenog kapitala, već naprotiv ima gubitak iznad vrednosti kapitala, u iznosu od 73,2 miliona evra.
Prema tome, „Simpo“ AD ima obaveze od 161,7 miliona evra.
U 2018. godini ovo akcionarsko društvo ostvarilo je 16,7 miliona evra poslovnih prihoda i na tom prihodu iskazalo gubitak u toj godini u iznosu od 13,4 miliona evra, što čini gubitak viši od 80 odsto tog prihoda.
Uprošćeno, to znači da je „Simpu“, ovakvom kakav je sada, u 2018. godini bilo potrebno da prihoduje 16,7 miliona evra, a da bi napravio 13,4 miliona evra gubitaka.
Ali, čak ni to nije sve.
HK „Jumko“ je i dalje akcionarsko društvo u vlasništvu države i državnih fondova sa 62,75 odsto (21,20 Akcijski fond, 18,43 odsto Republika Srbija, 16,63 odsto Fond za razvoj i 6,49 odsto Fond PIO), dok je razlika od 37,25 odsto u vlasništvu 12.367 malih akcionara – građana koji su od države dobili besplatne akcije firme.
Ukupna vrednost poslovne imovine koju „Jumko“ koristi, na kraju 2018. godine iznosila je 41 milion evra.
Obzirom da i ovo akcionarsko društvo nema ni dinar sopstvenog kapitala, celokupnu vrednost ovih poslovnih sredstava finansira tuđim sredstvima.
Pored toga i gubitke kumulirane u prethodnim godinama, kada su napravili gubitke iznad vrednosti sopstvenog kapitala, finansirani su tuđim sredstvima, što za „Jumko“ predstavlja još 57,2 miliona evra, pa su ukupne obaveze na kraju te godine dostigle 98,2 miliona evra.
U 2018. godini ova kompanija imala je 1.481 zaposlenih i u toj godini iskazala ukupan poslovni prihod u iznosu od 16,3 miliona evra i na tom prihodu iskazan je gubitak u poslovanju od 2,9 miliona evra.
Dakle, tuđim sredstvima započeli su biznis koji im je doneo ukupnu zaradu od 16,3 miliona evra, koja im je bila dovoljna samo da iskažu gubitak od 2,9 miliona evra.
Dakle, tri najveće, i svakako najpoznatije firme sa juga zemlje iskazuju neverovatne dubioze, i još uvek rade, kako onomad Vulin u Vranju reče, punom parom.
Možda i rade, ali, čini se po brojkama, proizvode samo gubitke, pa je otvoreno pitanje zašto ove firme uopšte postoje, ako ne mogu da izdržavaju ni same sebe?
Dražava traži odgovor na njega već decenijama, ali i stalno uliva novi novac u ove bunare bez dna.
Šta ćeš, narod od nečega mora i da živi, a i ono najvažnije – idu izbori.
SSB
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.