Objekti koji imaju istorijski i kulturološki značaj propadaju, dok državni organi tumače propise na štetu rešavanja problema očuvanja svih vrednosti takvih objekata, uz interes koji bi imala i država i građani“, navodi u reakciji na tumačenje uredbe Vlade Srbije od strane Republičke direkcije za imovinu advokatica preduzeća „Amasis“ d.o.o Angelina Andrejev, a u vezi sa javnim oglasom za davanje u zakup vranjskog Haremluka.
Podsećanja radi, Direktor Republičke direkcije za imovinu Jovan Vorkapić izjavio je ranije za Info Vranjske da je članom 14 Uredbe o uslovima pribavljanja i otuđenja nepokretnosti neposrednom pogodbom davanja u zakup stvari u javnoj svojini i postupcima javnog nadmetanja i pismenih ponuda, uređen način i postupak po kome po zahtevu zakupca može biti odobreno izvođenje radova koji imaju karakter investicionog održavanja na zakupljenoj nepokretnosti“.
„Navedenim članom uredbe, predviđeno je da zakupac može biti oslobođen plaćanja zakupnine tokom perioda izvođenja radova koji imaju karakter investicionog održavanja za period dok traju radovi, a najduže šest meseci, na osnovu obrazložene odluke nadležnog organa-nosioca prava javne svojine, u konkretnom slučaju odluke direktora Direkcije za imovinu o priznavanju troškova investicionog održavanja“, naveo je Vorkapić.
Zakupac Haremluka može biti oslobođen plaćanja zakupnine najduže šest meseci
Advokatica „Amasisa“ Anglein Andrejev uzvraća da j „sve to selektivno“.
„Pitamo se kako su Geox-u u Vranju omogućili sve beneficije koje postoje, a da ne govorimo o ekspresnom pomeranju naplatne rampe, zbog interesa stranog investitora „Ikea“ i ustupanja zemljišta“, navodi Andrejeva.
Kada je u pitanju odredba čl.14. pomenute Uredbe, advokatica „Amasisa“ insistira da je ona „jasna i znači da se oslobođenje odnosi na period izvođenja radova – za period dok traju radovi, a najduže šest meseci“.
„Ali, to se odnosi na period nakon završetka izvođenja radova.
Direkcija tu odredbu tumači pogrešno i na štetu investitora.
Ova odredba je jasna ali, čak i da nije, u našem pravnom sistemu propisi moraju da se tumače u korist opšteg interesa“, navodi advokatica Andrejev.
Što se tiče prodaje objekata, dodaje ona, „njena mogućnost je predviđena Zakonom o javnoj svojini, a potom i napred pomenutom Uredbom“.
„Vlada treba Zaključkom da utvrdi interes za prodajom određenih objekata i da donese odluku o prodaji, a investicija je svakako jedan veoma važan opšti interes. Nepokretnost se čak može prodati i ispod tržišne vrednosti, u slučaju postojanja opšteg interesa“, zaključuje advokatica „Amasisa“.
Na javni oglas za davanje u zakup zgrade Haremluka, ukupne površine 496,6 metara kvadratnih , koji je objavljen 28. februara ove godine, javila se beogradska kompanija „Amasis“, Vranjanca Miroljuba Aleksića, kao ozbiljan potencijalni zakupac.
Direkcija je 31. marta ove godine izvestila Privredno društvo za turizam, proizvodnju i trgovinu Amasis doo, da je odlukom direktora Direkcije (br. 464-480/2017) od 24. marta 2017, nakon sprovedenog postupka prikupljanja pismenih ponuda, za najpovoljnijeg ponuđača odabran upravo „Amasis“, sa ponuđenom cenom zakupa koju je to preduzeće zaokružilo na 3,90 evra po metru kvadratnom, odnosno mesečnom zakupninom od 1.936,74 evra mesečno.
Iz „Amasisa“ su poručili da je odluka državnog organa „suprotna svakoj ekonomskoj logici i opštem interesu“, usmerena „protiv investitora i investiranja“.
„Odluka je rezultat monopolskog položaja jedne ugovorne strane, što je suprotno Zakonu o obligacionim odnosima. Naravno, sve što je nepovoljno za investitora, nepovoljno je i za opšti interes, jer cilj investiranja je opšti interes“, naveli su u „izjašnjenju“ beogradske kompanije.
D.D.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.