Tadićev zaokret



Želimo integraciju čitavog regiona u EU, želimo da Kosovo učestvuje na „našim regionalnim forumima“, treba biti kreativan znajući da granice EU postaju manje važne od kvaliteta života pojedinačnih građana i zajednica u kojima živimo, uvek treba imati u vidu strahove i sudbinu manjinskog stanovništva – to su suštinske poruke koje je predsendik Srbije Boris Tadić preneo tokom posete Londonu.

Principima koje je Tadić izneo treba dodati i zahtev za da Beograd dobije garancije za „funkcionisanje srpske zajednice na Kosovu“. Dakle, ne govori se o Srbima u Srbiji, čije je Kosovo neodvojivi deo, nego garancijama za srpsku zajednicu na Kosovu. Sve skupa, mudro i odmereno. Moglo je i ranije, ali držim da je procena tajminga jedan od važnih poslova kojim se političari bave.
U izveštajima srpskih medija se u prvi plan, istina, stavlja podrška Velike Britanije kandidatiru Srbije i oštra predsednikova polemika sa predstavnicima Kosova na predavanju u Institutu za strateške studije u Londonu. Ali, to je tek „salata“ uz „glavno jelo“ koje se, bez mnogo mašte i napora, može protumačiti kao do sada najjasnija I najotvorenina najava zaokreta zvaničnog Beograda ka novoj politici prema Kosovu.

Da li je Tadić u Londonu definisao obrise nove pregovaračke platforme Srbije? Ako se izdvojeno posmatra citirani deo njegovog izlaganja, nameće se zaključak da jeste. U prilog takvom zaključku ide i činjenica da je prostor koji Srbija ima na raspolaganju u odnosu na kosovsku krizu ubrzano smanjuje i da će, ne bude li nekih promena, njen uticaj na prilike na terenu istom brzinom slabiti.



Ono što je Tadić rekao je primereno realnosti na terenu i realnim kratkoročnim, srednjoročnim i dugoročnim procenama razvoja situacije u regionu. Uprošteno rečeno, nova poruka je da će Srbija u prvom planu imati nastojanja da zaštiti svoje interese i srpsko stanovništvo na Kosovu, kao i da ukloni krupne prepreke ka širenju regionalne saradnje koja je uslov za evrointegracije.

Ako Brisel ostane pri stavu da početka pregovora o pridruživanju nema bez obnavljanja dijaloga Beograda i Prištine, a dijalog ostane uslovljen rešavanjem krize na severu Kosova, neko iz Beograda će, i to pre 9. decembra, kada se odlučuje o srpskoj kandidaturi, ipak morati na ubedljiviji način da upozori Srbe sa severa Kosova da moraju da uklone barikade i prihvate već pripremljena rešenja za granične prelaze.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar