EUTANAZIJA ŽELEZNIČARA



Priča ide kao bajka: Bilo jednom jedno turističko mesto sa najtoplijom vodom u Evropi, imalo jednu bolnicu sa toplom vodom, gde je boravio i kralj Petar Prvi, jedan hotel gde su u prošlom veku boravili svi. Specijalnu bolnicu će možda i imati, ali hotel više ne. Nije ovo magistarski rad za tupljenje u Kafanskom parlamentu, već istina o kultnom hotelu u Vranjskoj Banji koji se zove Železničar. Više od godinu dana traje agonija ovog malog hotela. Sa oko stotinu postelja, dvadesetak zaposlenih, idealnim položajem, a usađen u sećanje naročito starijih Banjčana kao mesto gde se dobro jelo, odmaralo posle plaže na staroj banjskoj brani, dovodile prve ljubavi, ili je lokalno društvo uz trubače šenlučilo povodom nekog, samo njima poznatog, razloga. Generacije su slavile mature, ili godišnjice matura. Najveći deo kulturnih događaja u novijoj istoriji je vezan za hotel Železničar – seminari, likovne kolonije, izložbe slika i književne večeri. Jednostavno, drugog mesta nema.

Početkom prošle godine, veći deo radnika je uzeo socijalni program. I moglo se naslutiti da će „Djekna preminuti, a kad će, ne znamo“. Lokalna vlast je pokušala da nizom kontakata i materijalnom pomoći, uz ozbiljna uveravanja beogradskih dahija, spase „pokojnika“. Došao je i za VD upravnika, jedan pristojan čovek koji je sa zaposlenima delio sve, doručak, ručak, krečenje prostorija, pa čak i opciju da zajedno mesecima ne primaju platu. Radili su oni, zaradjivali i redovno uplaćivali pazar firmi, ali je gubitaški bunar menadžmenta i beogradske centrale sve to progutao. Šta je, dakle, „razumno“? Zatvoriti?! Pa zar baš sad kad krećemo sa brzom prugom do Budimpešte? Možda i treba, jer je pet hotela JP Železnice Srbije „ćerka firma“, a kod nas na jugu se zna da je „žensko dete tuđa streva“.

Ja postavljam pitanje kao građanin i konzument usluga: Šta radite, bre? Vertikala vlasti od malog hotela do republičkih ministarstava je u rukama vladajuće stranke. Vladajuća stranka u Vranju, po sopstvenim izvorima, ima oko 9.000 članova. Da li postoji i jedan od njih koji podržava gašenje jedinog banjskog hotela i time obesmišljava ideju turističkog mesta? Kako ćemo otvarati nova, ako gasimo radna mesta u jednoj kultnoj instituciji? Tražimo samo da odvojite hotel i račun hotela do pronalaženja investitora, kojih ima. Ovo nije samo razmišljanje prosečnog Banjčanina, već zahtev da se izvadi prst iz jedne telesne šupljine (nije uvo i nije nos) i stavi na čelo. Nećemo investirati u Beograd na vodi, skupo je to za nas. Odvojite naš hotel da zaradjujemo na suvom, jer pored ovakvog odnosa, „brige“ države prema Banji, ova poplava koja nas je zadesila je osveženje.



Marš, bre.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar