Aktivizam i mladi

Aktivizam na jugu Srbije: Lokalni doprinos za bolji život građana

Ministarstvo za evropske integracije

Udruženje građana “Nexus – Vranje” sprovodeći projekat “Lokalni doprinos reformskim procesima za pristupanje Srbije EU” podržalo je kroz ovaj poziv 10 neformalnih grupa koje su rešavale bitne problem u svojim loklanim zajedicama.

Cilj projekta projekta “Lokalni doprinos reformskim procesima za pristupanje Srbije EU”  je davanje doprinosa osnaživanju procesa pristupanja Srbije EU unapređenjem praksi potrebnih za reformske aktivnosti a kroz promociju participativne demokratije i institucionalni razvoj organizacije.



Kroz projekat UG “NEXUS – Vranje“ će nastojati da unapredi interne kapacitete  organizacije za zagovaranje prava, socijalnu inkluziju, razvijanje potencijala ranjivih grupa, kao i partnerstvo sa državnim institucijama i drugim  zainteresovanim stranama u cilju osnaživanja procesa pristupanja Srbije EU. Istovremeno radiće se na osnaživanju građana za konstruktivno učešće u reformskih procesima vezanim za pristupanje Srbije EU.

Jedan od očekivanih rezultata na ovom projektu jeste i “Unapređeni interni kapaciteti neformalnih grupa na teritoriji južnei jugoistočne Srbije koje sebave lokalnim pitanjima”.



Predstavljamo vam primere dobre prakse neformalnih udruženja građana koji su podržani projekat „Nexus – Vranje“. 

Primer dobre prakse: Aktivizam kroz umetnost

Jarma Art Festival – ključne reči mnogih medija koje su izveštavale o jedinstvenom festival koji je održan od 2. do 4. avgusta, 2024. godine u rezervatu prirode “Jerma” u Pirotskom okrugu.

U sklopu ovog festival organizovan je kamp prostor koji je predviđen za oko 50 šatora. Organizatori su pre samog početka festivala objavili da je kamp potpuno besplatan.

Posetioci ovog festival imali su prilike da uživaju u nastupima muzičara, ali u filmovima koji su predstavljali autori iz domaćih i stranih produkcija.

Jedan od organizatora i član neformalne grupe Jerma, Srđan Mančev za tamošnje medije izjavio je da prvo veče festivala obeležila premijera filma “My cut”.

Druge večeri smo počeli sa loklanim umetnikom Mišom Jovanovićem u pratnji Darke Paunović. Sa njima je bio Nebojša Bugarski koji je poreklom iz sela Vlasi. Nakon toga prikazan je film “Prizvan i pozvan”. Odmah nakon filma nastupio je umetnik pod imenom “Kir” koji je uživo svirao modularne instrumente  – rekao je organizator Jerma art festivala.

Jedan od najboljih opisa o važnosti aktivizma kroz ovaj festival dao je jedan od predstavnika seoskih domaćinstva i vinarija koje su učestvovale na Jarma art festival.

Za našu vinariju je ovo veoma važno, jer sve ovo lokalno, sve sve ovo organizuje u našoj opštini. Vinarija Savić je uvek bila tu da podrži ovakva lepa dešavanja, gde su dobri ljudi i dobro okupljenje – rekao je Milan Savić.

Pored predstavnika građana i privatnog sektra, projekat “Jerma Art festival” podržan je od Grad Pirot, Javno preduzeće Komunalac Pirot i Turistička organizacija Pirot.

Primer dobre prakse iz Vranja: Aktivizam kroz prirodu i književnost

Krajem jula. 2024. godina, zvanično je obeležen početak realizacije projekta “Čitaj između zelenih redova”, još jednog projekta koji je izazvao veliku pažnju među građanim najjužnijeg grada u Srbiji.

Iz organizacije “Čitaj između zelenih redova” naglašavaju da je ulična akcija koja je označila i početak projekta, imala za cilj da poveća vidljivost projekta, ali i da vrati značaj zdravim stilovima života.

U razgovoru sa građanima isticali smo značaj boravka u prirodi, kao I značaj kvalitetno provedenog vreme uz knjigu, bez mobilnih telefona – obavestili su iz neforalne grup “Čitaj između zelenih redova”.

Pored uličnih akcija i direktnog razgovora sa građanima Vranja kroz ovaj projekat ova neformalna grupa postavila je i Info-tablu na ulazu u Gradski park.

Tabla koja je postavljena u samom centu grada predstavlja mapu sa QR kodovima vranjskih izletišta i znamenitosti.

Uz postavljenu tablu i ulične akcije održane su još četiri akcije na lokacijama koje predstavljaju prirodno bogatsko grada Vranja. Pa su tako predstavnici NG “Čitaj između zelenih redova” napravili akcije pod nazivom “Knjiga i čudo – Borino brdo”, “Pusti skrol, zgrabi knjigu i pravac Kazanđol”, “Pržar – lekoviti bibliotekar” i “Knjiga, Ćoška – potreba ekološka”.

Primeri dobre prakse iz Dimitrograda: Aktivizam počinje od nas

Jedna od podržanih neforalnih grupa “Zajedno u pokretu” iz Dimitrovgrada, realizovala je projekat “Inkluzivna rekreativna nastava za decu sa smetanja u razvoju i decu opšte populacije”:

Uspeli su da aktiviraju više od 40 dece uzrasta do četiri do 10 godina, uključujuči i decu iz marginaizovanih grupa.

Kako je objavljeno na društvenim mrežama ova “mala” aktivistička pobeda uspela da je kroz radionice, sportke aktivnosti i izlete doprinese fizičkom i psihičkom razvoju dece.

Ova grupa je dokaz da se uz veliku posvećenost može uspešno stvarati kreirati podsticajno okruženje u kome je svako dete prihvaćeno – javno su napisali iz UG „Nexus- Vranje” Vranje koji i prepoznao ovu ideju kao značajnu za dalji razvoj aktivizma na jugu Srbije.

Primer dobre prakse iz Leskovca: Aktivizam kroz medije

Neformalna grupa “(Ne)vidljivi” iz Leskovca jedan je od 10 neformalnih organizacija koje su podržane kroz projekat “Lokalni doprinos reformskim procesima za pristupanje Srbije EU”.  Misija “(Ne)vidljivih” prikazana je kroz pojam “Medijska pismenost”. Oni su u sklopu svog projekta 14. septembra, 2024. godine u Leskovačkom kulturnom centru ugostili kolege iz druge neformalne grupe iz Kruševca.

Kruševljani su pred publikom iz Leskovca nastupili sa predstavom “Paklena pomorandža”. Ova pozorišna predstava otvorila je mnoga pitanja o odrastanju, dilelamama, ali i o medijskom manipulaciji, i nije ostavila mesta ravnodušnosti nakon samog igranja.

Pored “umetničkog” dela projekta, “(Ne)vidljivi” su organizovali i radionice medijske pismenosti u srednjim školama u ovom mestu.

Da se građani ujedinjuju oko dobrih ideja, dokaz je i učešće lokalnih institucija u i odlična saradnja sa drugim predstavicima lokalne samouprave.

Podržani projekti neformalnih grupa: Aktivizam kao zajednički jezik

  • (Ne)vidljivi, Leskovac
  • Neorganizacija umetnika, Vladičin Han
  • Liberta art, Vladičin Han
  • Zajedno u pokretu, Dimitrovgrad
  • Snaga promene, Vlasotince
  • Planinari, Bosilegrad,
  • Jerma, Vlasi (Pirotski okrug)
  • Neki novi glumci, Trgovište
  • Žene Krupca, Krupac (Pirotski okrug)
  • Čitaj između redova, Vranje

Aktivizam za početnike: Evropska vrednost

Aktivizam je angažovanje građana da se reši ili ublaži neki problem od javnog značaja.

Osnova za aktivizam građana je poštovanje:

  • Slobode izražavanje
  • Slobode okupljanja
  • Slobode udruživanja

Aktivizam u Evropskoj uniji

  • Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima 1948. (član 21): Svako ima pravo na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja.
  • Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima 1966. (član 22): Svako lice ima pravo da se slobodno udruži sa drugim licima, uključujući i pravo na osnivanje sindikata i učlanjenje u iste radi zaštite svojih interesa.
  • Povelja Evropske Unije o osnovnim slobodama iz 2000. podržava pravo građana na okupljanje i udruživanje (član 12): Svako ima pravo na slobodu mirnog okupljanja i slobodu udruživanja na svim nivoima, naročito u domenu političkih, sindikalnih i civilnih pitanja, što podrazumeva pravo svakoga da osniva sindikate i učlanjuje se u njih radi zaštite sopstvenih interesa.

Aktivizam u Ustavu Republike Srbije

  • Republika Srbija je država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive, zasnovana na vladavini prava i socijalnoj pravdi, načelima građanske demokratije, ljudskim i manjinskim pravima i slobodama i pripadnosti evropskim principima i vrednostima (član 1).
  • Sloboda mišljenja i izražavanja (član 46): Jemči se sloboda mišljenja i izražavanja, kao i sloboda da se govorom, pisanjem, slikom ili na drugi način traže, primaju i šire obaveštenja i ideje.
  • Sloboda okupljanja (član 54): Mirno okupljanje građana je slobodno.
  • Sloboda udruživanja (član 55): Jemči se sloboda političkog, sindikalnog i svakog drugog udruživanja i pravo da se ostane izvan svakog udruženja. Ustavni sud je ovlašćen da zabranjuje rad udruženja.

Projekat se realizuje u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“ koji Beogradska otvorena škola sprovodi u partnerstvu s organizacijama civilnog društva: Novosadska novinarska škola, ENECA, Užički centar za prava deteta, Nova planska praksa, Sigurne staze, Mladi poljoprivrednici Srbije i međunarodnim partnerom, fondacijom Fridrih Ebert (Friedrich Ebert Stiftung). Projekat je podržan od strane Evropske unije i biće realizovan u periodu od 2023. do 2026. godine  

Ovaj materijal objavljen je uz finansijsku podršku Evropske unije. Za njegovu sadržinu odgovoran je isključivo UG NEXUS-Vranje i on ne odražava nužno stavove Evropske unije.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar