5 saveta za moderno uređenje doma



Moderno uređen dom karakteriše specifičan skup principa dizajna – jednostavnost, čiste linije, minimalni ukrasi, i funkcionalnost pre estetike. Možda zvuči jednostavno, ali u praksi se često dešavaju greške, koje proces uređenja odvedu u pogrešnom smeru. Kako se i vama to ne bi desilo evo pet saveta kako da uredite vaš dom u modernom stilu.

Boje i oblici presudni za moderno uređen dom

Prilikom uređivanja doma, najbolje je krenuti od određivanja boja. Neutralne boje poput bele, bež i sive su savršene za postizanje modernog izgleda. Ne samo da su elegantne i sofisticirane, već i čine da vaš prostor bude veći i svetliji. 



Jedna od metoda za odabir šeme boja za je da započnete odabirom tri boje: primarna, koja će da se krasi zidove, sekundarne boje koje su opredeljene za nameštaj, i akcentna boja kojom će biti ukrašeni dekorativni detalji. 

Korišćenje tri boje učiniće da vaš dom izgleda luksuznije, a da ne izgleda previše pretrpano. 



Najjednostavniji je da se opredelite da primarna boja bude neutralna i svetla. Ovo vam daje dosta prostora u izboru boja nameštaja i dekorativnih elemenata.

Geometrijski oblici su sveprisutni u modernom dizajnu enterijera. Pokušajte da ih ugradite u svoj prostor kroz nameštaj, umetnost, tepihe ili svetla. 

Možete se odlučiti i za posuđe, dekoraciju, stolnjake, tepihe koji imaju geometrijske šare. Takođe, klub sto je dobar komad nameštaja kod koga dolaze do izražaja kombinovanje gemotrijskih oblika.

Raznolikost linija i oblika dodaće snagu i živost minimalističkoj prigušenoj šemi boja koja je prisutna.

Funkcionalnost prioritet prilikom izbora nameštaja

Prilikom izbora nameštaja, najvažnije je da nameštaj bude udoban i funkcionalan. Ali, pored toga, nameštaj takođe nudi odličnu priliku da estetski upotpunite vaš dom.

Tako vam, na primer, moderne trpezarijske stolice jarkih boja mogu pomoći da razbijete monotonost blagih boja zidova.

Ono što vam savetujemo je da ako imate mali stan, razmislite o korišćenju multifunkcionalnih komada nameštaja kao što su krevet sa prostorom za odlaganje posteljine, kreveti na razvlačenje, rasklopvi klub stolovi i slično. 

Takođe, za uštedu prostora koristite vertikalni prostor tako što ćete ugraditi visoke police ili ormare.

Pre nego što kupite nameštaj, izmerite prostor u kojem će se nalaziti. Obratite pažnju na visinu, širinu i dubinu kako biste osigurali da se nameštaj uklopi bez problema.

Odredite fokusnu tačka i postignite balans

Svaka soba u vašem domu treba da ima fokusnu tačku. To je neki zanimljiv ili lep komad koji privlači pažnju gostiju kao što je umetničko delo, kamin, deo nameštaja, polica sa knjigama,. 

Vaša soba može imati i dve fokusne tačke, ali vodite računa da ne preterate, jer ako imate previše fokusnih tačaka u životnom prostoru, onda će prostor delovati neorganizovano i pomalo haotično, što je poslednja stvar koju želite.

Pored fokusne tačke, važno je da postignete i balans. Dakle, potrebno je da rasporedite vizuelnu težinu vašeg nameštaja i akcenata, odnosno sporednih i dekorativnih komada. 

Ovde je dobro da sledite pravilo kontrasta pa tako kombinujete recimo veliki i mali komad nameštaja, tvrdi i mekani predmet i visoko i nisko postavljanje. 

Na primer, ukoliko imate glomaznu sofu ili ugaonu garnituru, naspram nje ne želite da postavite isto tako glomazan klub sto jer će tako sav balans preći na ova dva predmeta.

U postizanju balansa, nameštaj možete da raspoređujete na tri načina:

  • Radijalno: kod radijalnog rasporeda cilj je rasporediti nameštaj kružno, oko centralne fopkusne tačke.
  • Simetrično: balansiranje se primenjuje kada određeni prostor treba podeliti na pola, tako da dizajn jedne strane odgovara drugoj.
  • Asimetrično: raspoređivanje podrazumeva postavljanje različitih objekata sa obe strane centralne ose, ali tako se još uvek balansira i raspoređuje težina po prostoriji. 

Dodajte dozu elegancije i topline osvetljenjem

Osvetljenje igra ključnu ulogu u dizajnu enterijera, utičući na ukupan ambijent prostorije. 

Osvetljenje u velikoj meri zavisi od namene koju soba ima – kuhinje ili kućne kancelarije često imaju svetlije, belje osvetljenje, dok dnevne sobe i spavaće sobe često imaju prigušenije, toplije tonove kako bi bile opuštenije i kako bi se stvorila prijatna atmosfera. 

Takođe maksimalno iskoristite prirodno svetlo odabirom providnih prozorskih zavesa.

Vaš stan bi trebalo da raspolaže sa glavnim osvetljenjem, sporednim i akcentnim. A u slučaju osvetljenja važi takođe pravilo balansa. Pa tako ako je glavno osvetljenje masivno, poput lustera, ostale vrste osvetljenja bi trebalo da budu diskretnije.

Akcentno osvetljenje ima isključivo estetsku funkciju i njime zapravo naglašavamo one delove nameštaja, dekoracije ili prostora koje želimo da istaknemo.

Detalji će vaš stan učiniti toplim domom

Moderno uređen stan, ukoliko mu se ne dodaju dekorativni elementi, vrlo lako može delovati hladno i sterilno. Zato je važno da ličnim predmetima i dekorativnim elementima uneste toplinu.

Izložite svoje omiljene knjige i umetnička dela, dekorativni jastuci i ćebići su takođe provereno dobar način da dodate dozu teksture i topline svom enterijerijeru

Nemojte se plašiti da pokažete lične predmete koje pričaju vašu priču kao što su suveniri sa putovanja ili uramljene fotografije.

Takođe, dodavanje biljaka u vaš dom znatno će doprineti toploj atmosferi, a učiniće ujedno da prostor deluje sveže.

Kada je reč o detaljima, izbor je zaista veliki, i uglavnom se svodi na lične preference, međutim i sa njima bi trebalo biti oprezan, pošto se lako može preterati.

Nadamo se da su vam naši saveti bili od koristi, a mi vam želimo puno uspeha u uređivanju vašeg doma!

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar