31. godišnjica SPS-a: Na RASKRSNICI



SPS u Srbiji je u subotu obeležio 31. godišnjicu postojanja, dok u Vranju ovog datuma nije imao ko ni da se seti.

U ovom času, na snazi je zahtev za raspuštanje vranjskog odbora, priča se da će najmanje pet odbornika, od sedam, napraviti svoju poslaničku grupu, a čuju se i glasovi o samoorganizaciji članova i pokušaju da se socijalisti iz Vranja probude iz hibernacije.



Niko o tome javno ne govori, ali, postoji li realna opasnost da se SPS totalno izgubi u lavirintima Vučićeve političke mašine?

Srbija jasno vidi da SPS i nije mnogo potreban Vučiću, koji natpolovično vlada i bez njih, uz SDPS, PUPS, PS, SPAS, SPO…



Uopšte nije retkost ni da viđeni i istaknuti socijalisti preko noći postanu naprednjaci, kao što se to desilo, na primer, u Nišu.

U takvoj „ko nam ne treba, bez njega se može“ situaciji, postoji li opasnost da se i SPS “prelije” u SNS?

Izvršni direktor CeSid-a i politički analitičar Bojan Klačar kaže da se, za sada, to neće desiti.

SPS se za sada neće utopiti u SNS ali će nastaviti da bude izložen uticajima jedne velike stranke s kojom deli isto biračko telo. SPS ima svoju organsku podršku, solidnu infrastrukturu i harizmatičnog lidera što im omogućava održivost na nacionalnom nivou. Za SPS može biti izazov ukoliko neka od opozicionih stranaka naraste i dođe u poziciju da preuzima glasače vlasti (samim tim i SPS), ali to još uvek nije na vidiku – smatra Klačar.

Sličnog stava je i Dragan Šutanovac, nekadašnji demokrata i ministar odbrane, a danas predsednik organizacije CfSP.

Ne treba očekivati da se SPS utopi u SNS kao što je to učinio Šapićev SPAS, ali očigledno je da će se SPS naći pred velikim problemom i još većim pritiskom ukoliko se istovremeno raspišu izbori za parlament i predsednika Srbije. U tom slučaju SPS će ili imati svog kandidata za predsednika, što SNS-u ne odgovara, ili će se SPS naći na objedinjenoj predizbornoj listi cele vladajuće koalicije, što je pak problem za sam SPS – kaže Šutanovac.

Opšti izbori su najavljeni za proleće naredne godine, a Vučić je već i najavio početak izborne kampanje za jesen, najverovatnije novembar.

Da li će socijalisti do tada prelomiti da i ovoga puta samostalno nastupe na izborima, ili će se, po prvi put, naći na sveobuhvatnoj listi oko SNS, znaćemo već za nekoliko meseci.

Ne treba zaboraviti ni da su socijalisti već nekoliko puta bili veliko izborno iznenađenje i jezičak na vagi – 2008. godine kada su napravili koaliciju sa DS, te 2012. kada je Ivica Dačić postao premijer i praktično uveo SNS u vlast, raskinuvši koaliciju sa DS.

Iako SPS odavno nije ona velika partija, sasvim sigurno će imati veliku izbornu i političku ulogu i ovog puta – možda čak i ze neke nove koalicije, sa nekim drugim strankama u bliskoj budućnosti.

Na lokalu, već duže vreme, SPS ćuti i pravi se mrtav, puca po svim šavovima, raslojava se i traži svoj put i svoje ljude.

Ovaj proces krije se kao zmija noge, ali ispod mirne vode jezera krije se bura koja ide prema površini.

E sad, kako će se to odraziti na lokalnu političku scenu kojom je SPS vladao više od 70 godina, ostaje da se vidi.

Ali, možda će se neko iznenaditi kad jednog dana, koji neminovno dolazi, vidi koliko tuđih ljudi ima u svojim redovima.

NIV

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



    1. Čedomir 18/07/2021
    2. Dragan 19/07/2021
    3. Coce 19/07/2021

    Ostavi komentar