POZITIVAN PRIMER
Oni su najuspešniji u svojim školama u kojima su počeli da odrastaju i sazrevaju u ljude. Djaci generacije izdvajaju se od ostalih đaka po neumornom radu tokom školovanja, neprekidnoj aktivnosti i želji da u svemu budu najbolji. Oni su pozitivan primer za nastupajuće mlade generacije da postižu što bolje rezultate u školovanju.
„Učešće na dosadašnjim takmičenjima samo nam olakšava spremanje prijemnog ispita za upis na fakultet. Gradivo brže prelistamo jer manje-više, sve znamo“, kaže Tamara i dodaje:
„Naša kritika najviše ide državi i društvu jer ni malo ne vode računa o ljudima koji se na bilo koji način bore za nju. Svi smo svesni da nije zavidan položaj ni onih sa diplomom u rukama, a o ostalima da ne govorimo“.
S druge strane, veruju da su najbolji studenti uvek primećeni i cenjeni. Možda ne ovde…
„S druge strane, nije dobro što ne možemo da upišemo uvek ono što najviše volimo, već težimo ka profesijama koje nam kasnije omogućavaju lakše zaposlenje. Evo, ja mnogo volim sport, ali znam da sa DIF-om, neću uspeti. Mislim da ću kao inženjer lakše da dođem do posla. Zanimljiv je poziv i želim da vidim sebe u tome. Zato upisujem Elektronski fakultet u Nišu“, objašnjava Anđela Stoiljković, đak generacije Ekonomsko-trgovinske škole, na smeru poslovni administrator.
Tamara Nedeljković, najbolji maturant Gimnazije sa prirodno-matematičkog smera, sprema predmete biologiju i hemiju za upis na beogradski Medicinski fakultet.
„Ništa danas ne osigurava posao. Čak ni diploma lekara. Informatika je trenutno jedino sa čime čovek prosperira u Srbiji pa znam da je mnogi završavaju. Ja medicinu volim. Ne plaši me trajanje studija, ni učenje, već šta posle. Kad pomislim na naše stanje u zdravstvu, vičem na sebe šta to upisujem, ali jednostavno volim da pružam pomoć drugima i činim nešto za druge ljude. Trudiću se da ostanem ovde, u svojoj zemlji. Volela bih da to bude Beograd, ali ako mi se pruži mogućnost, nije mi problem ni da odem odavde. Makar da pokušam. Roditelji mi savetuju da odmah krenem sa učenjem nemačkog jezika, o čemu intenzivno razmišljam“, kaže Tamara.
Miloš Mladenović, najbolji u Tehničkoj školi, sprema matematiku za predstojeći prijemni ispit i upis na Saobraćajni fakultet u Novom Sadu.
„Svima je želja, pa i meni, da završim fakultet, dobijem posao u struci i ostanem među svojima. Svestan sam da je stanje loše, i ne samo u Vranju. Generalno, Srbija ima problem sa lošim funkcionisanjem svih ustanova i institucija. Mi smo tu gde jesmo, ali sam optimista i verujem da ću naći posao kakav zaslužujem“, pozitivan je Miloš, tehničar za bezbednost saobraćaja.
POGREŠNA DRŽAVNA POLITIKA
Anđela Veličković, kao najbolja u svojoj generaciji završila je Hemijsko-tehnološku školu. U planu joj je da upiše Tehnološki fakultet, smer prehrambena tehnologija, u Novom Sadu.
„Aktivno, već četiri godine učim grčki jezik. Mislim da sam se odavno pripremala za odlazak iz Srbije. Ovaj smer je vezan za proizvodnju vina i piva. Za početak ću da probam preko razmene studenata i odem u Grčku. Volim taj jezik i to je moja zemlja iz snova. Da naša država pruža nešto više, ostala bih“, priznaje Anđela, dok njena imenjakinja kaže:
„Način na koji ljudi vode ovu zemlju je pogrešan. Srbiji ništa ne fali. Možda jednog dana dobijemo i mi u Vranju pevajuću fontanu. Iako nemamo pozorište, ni bioskop, što je potrebno jednom gradu. Zašto da sedimo zatvoreni u kući, kad možemo da pogledamo lepu predstavu ili film. Kultura je u haosu, a to je žalosno“, kaže Anđela Stoiljković.
Tamara odmah dodaje da je kultura veliki problem koji Vranjanci nikako ne mogu da prevaziđu.
„Mi smo veseli narod, meraklije, ali je zastupljen malograđanski duh. To je mana naših sugrađana“, kaže Tamara.
Miloš kaže da se Srbija po mnogo čemu razlikuje od ostalih država. Nije imao prilike da poseti neku inostranu zemlju, ali dovoljno je informisan da zna šta studentima nude na zapadu.
„Problem je praksa koja kod nas skoro da ne postoji. Nama, koji dolazimo iz stručnih škola, značila bi praksa koja mnogo pomaže kasnije oko zaposlenja. U inostranstvu je studentima čak i plaćena ta praksa“, navodi Miloš koji se osamostalio ranije od ostalih. Već četiri godine živi u Domu učenika jer dolazi iz Poljanice.
KULTURNI HAOS
Tamara je pohvalila način školovanja na zapadu gde se mladi skoncentrišu samo na jednu oblast i postaju stručnjaci u tome, nisu opterećeni kao Srbi.
„Ovde, svako misli da zna sve, a ustvari zna o svemu po malo. Sviđa mi se taj princip, kada se mladi specijalizuju za jednu stvar i budu eksperti u tome“, mišljenja je Tamara, dok Anđela kaže da su naši studenti, iz Srbije, jači i bolji i zato odlaze u inostranstvo.
„To posebno važi za studente medicine. Naše znanje nije usko, što je veliki plus. Samo je problem što nam država ne pruža šansu da napredujemo. Zato ne smatram izdajom odlazak bilo kog od nas. Mi želimo da pružimo sebi najbolje“, iskrena je Anđela Stoiljković.
Miloš kaže da država ne pokušava da na bilo koji način zadrži najbolje studente.
„Treba da stipendira nas najbolje i nađe načina da nas zadrži. Da se ne upliće politika u sve i ne rešava sve probleme članstvo i aktivnost u nekoj stranci“, ističe Miloš.
Anđela Veličković kaže da je očigledan uticaj politike na sve što se dešava u gradu.
„Kad god se promeni neka stranka, odmah su ugrožena stara radna mesta i prave se selekcije. Stranka treba da predstavlja volju naroda, a to u Srbiji ni najmanje nije slučaj“, kaže Anđela dok ostali potvrđuju njene reči.
Plaše se neuspeha, ali uvek teže ka tome da ustanu i nastave gde su stali. Raduju se izlascima sa društvom, uspesima na takmičenjima, bavljenjem sportom.
Preokupirani vežbanjem za prijemni ispit koji se održava od 28. do 30. juna, ubeđeni su da ih najbolje godine tek čekaju.
„Idemo u novi grad, upoznaćemo nove ljude sa istim interesovanjima, bićemo samostalniji. Iz priča naših roditelja, njima je to bilo najlepše doba. Mi jedva čekamo da počne“, kažu naši sagovornici.
Srbija definitivno ima čime da se ponosi. Ako ne ovako uspešnim, mladim ljudima, onda sigurno pevajućom fontanom u srcu prestonice.
NAJBOLjI U OSTALIM ŠKOLAMA
Djorđe Zlatković, farmaceutski tehničar, proglašen je za đaka generacije u Srednjoj Medicinskoj školi „Dr Izabel Emsli Haton“. Trenutno je u Beogradu gde sprema prijemni ispit za upis na Farmaceutski fakultet.
Anđela Mladenović, najbolji je maturant u Poljoprivredno-veterinarskoj školi „Stevan Sinđelić“, sa poljoprivrednog smera. Planira da upiše Pravni fakultet u Nišu.
Janja Velinov iz odeljenja 8/4, proglašena je za đaka generacije u OŠ „Vuk Karadžić“.
Aleksandra Mihajlović 8/5, najbolja je u OŠ „Dositej Obradović“.
Dimitrije Stoilković 8/4, završio je osmogodišnje školovanje sa Vukovom diplomom u OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“.
Marko Stojadinović 8/3 najbolji je mali maturant u OŠ „Branko Radičević“.
Anđela Ristić 8/3, đak generacije je u OŠ „Svetozar Marković“.
Nastasija Mihajlović, „vukovac“ je u OŠ „Radoje Domanović“.
Djorđe Stanković 8/1, završio je sa odličnim uspehom OŠ „Predrag Devedžić“ u Vranjskoj Banji.
Ksenija Stajković najbolja je u OŠ „20. oktobar“ Vlase.
Kristina Anđelković je đak generacije u OŠ „Bora Stanković“ Tibužde.
Bratislav Cvetković najbolji je mali maturant u OŠ „1. maj“ Vrtogoš.
Veljko Mitić najbolji je u OŠ „Branislav Nušić“ u Rataju.
Emilija Jovanović je đak generacije u OŠ „Kralj Petar I Oslobodilac“ Korbevac,
U Školi za osnovno i srednje obrazovanje „Vule Antić“, za najbolju u osnovnoj školi, proglašena je Sanja Ristić, dok je u srednjoj školi najbolji Miloš Marković odeljenje 3/1.
Muzička škola „Stevan Mokranjac“, ove godine nije proglasila đaka generacije.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.