MUTNI VRTLOZI
No, da li je sve baš tako mirno kako na površini izgleda? Vranje je to, mutni vrtlozi su na sve strane, pa u starom zdanju u Kralja Milana, a još više po kuloarima, vri kao u košnici. Najnovija vest, da je gensek SPS-a u Vranju Branimir Stojančić gotovo siguran naslednik doskorašnjeg direktora Fonda PIO Nenada Antića, sada zamenika gradonačelnika, mnogo govori onima koji umeju da čuju. Stvari se pokreću sa mrtve tačke, ono što se može rešiti preko Beograda rešava se, ali pitanje ličnih nameštenja, možda i najvažnije u čitavoj priči, muti sliku velikim kombinatorima lokalne stvarnosti. U situaciji kada je SPS rekao da neće ništa od onoga što već drže naprednjaci, jer su ovi potonji to zaslužili na izborima, (ko da su njihovi koalicioni partneri, božeprosti, krali), prekomponovanje lokalne scene, makar na srednjem nivou, desiće se ovako ili onako, čak čini se i bez volje ii truda lokalnih igrača. Pa sad, ko će šta dobiti, ili, što je možda čak i izvesnije, neće dobiti? U tom grmu leži zec, tu se lome koplja, a rezultati ovakve računice otkrivaju čitavu džunglu isprepletanih interesa, ambicija, kombinatorika, jednom rečju menažeriju koja se otima o plen, sve dok postoji i najmanja šansa da se uzmme i zadnja mrvica.
Da situacija nije jednostavna pokazuju i tvrdnje iz više partija da nikakvog papira ili dokumenta, koji je SPS prosledio naprednjacima, a sa svojim zahtevima i željama, zapravo i – nema!
„Ma to čaršija priča svoju priču, ništa SPS nije ni nudio ni tražio, samo smo čestitali izborni uspeh i tražili nastavak saradnje“, kaže izvor „Vranjskih“ iz SPS-a.
Opet, čelnici dve stranke tvrde drugačije. Šef SPS-a Zoran Antić do grla je zakopčan kada se o ovom „hatišerifu o saradnji“ govori, ali potvrđuje da on svakako postoji.
„To je dokument koji pokušava da reguliše odnose dve partije, ništa posebno, i svakako ne za javnost“, decidiran je Antić, koji ni u naznakama nije želeo da govori o samom sadržaju pisma.
Sa svoje strane, šef naprednjaka Slaviša Bulatović tvrdi da papira ima, te da je on prosleđen centrali stranke na odlučivanje.
„To je u Izvršnom odboru, koji je ovih dana imao veliki posao oko izbora, tako da se može očekivati da njihov odgovor stigne uskoro. Mogu samo da kažem da ima nekih naznaka o tome šta SPS hoće, ali da nijednog časa nije bilo reči ni o kakvim kadrovskim rešenjima“, kratak je i Bulatović.
Opet, politička čaršija kontemplira svoje, pa se osim jednog od četiri najvažnija mesta u lokalnoj vlasti (gradonačelnik, predsednik Skupštine i njihovi zamenici), po jednog pomoćničkog i većničkog te najmanje dva direktokrska mesta u republičkim javnim preduzećima, od SNS-a traži, verovali ili ne, i mesto gradonačelnika!
Iako ovakve tvrdnje aktuelno nisu mogle biti dokazane, one otvaraju mnoga pitanja, kako u SPS-u, tako, začudo, i u SNS-u (vidi okvir).
ŽURBA
Ovu priču niko nije želeo da potvrdi, ali, samo njeno postojanje, čak i da nije tačna, jasno pokazuje podele u samom SPS-u. Dok se jednima žuri da što hitnije uđu u vlast i negde se uhlebe, na finu platu, drugi imaju različite planove, koji se očitavaju kao borba da se u vlast nikako ne uđe. Staro pitanje „imal mene tuna“ ponovo se javlja u punom sjaju, a nekako u centru priče nalazi se šef socijalista, nekadašnji gradonačelnik Zoran Antić. Jasno je, čak i da SPS uđe u vlast, za njega tu neće biti mesta, a on već godinu dana čeka neko nameštenje koje nikako ne dolazi. Kako bi povratak socijalista u vlast na njega mogao pozitivno da deluje? Nikako, naravno, pa mu se može, jer nema drugačijih mogućnosti, da traži da se (p)ostane opozicija. I, najvažnije, kako dalje? No, Antić kulira na ovakva i slična pitanja.
„Milioniti put: nikakva me lokalna funkcija ne zanima i ne bih je prihvatio. Nismo tražili ne gradonačelnika, nego ništa, ni jedno mesto, pre svega zato što nismo u situaciji da bilo šta tražimo“, jasan je Antić.
Opet, u njegovoj partiji ima i drugačijih mišljenja. Siniša Mitić, predsednik Okružnog odbora SPS-a, kaže da u stranci doduše nema disonantnih stavova, ali da svakako ima različitih mišljenja.
„Treba sada biti pametan pa proceniti šta nam je činiti. Sigurno da je ovakav naš položaj dalje neodrživ, jer mi mora da znamo da li smo opozicija ili ne, kako bi znali kako dalje da delujemo. Ništa se ne dešava i to je najgore, jer je saradnja od pre izbora stala. Šta će biti, videćmo, ali priča mora da se završi na ovaj ili onaj način“, kaže Mitić.
Sigurno je da što više vremena prolazi, to se manevarski prostor SPS-a sve više sužava, na šta naprednjaci i računaju kada im čak i ne odgovaraju na pozive o saradnji. Kao što se ne može znati šta će biti sa SPS-om, tako je neizvesno šta će biti sa njihovim šefom Antićem. Odlazi li za beograd, što je, kažu, njegova želja, ili ostaje ovde, na „megdanu“? Nije čudo da se stvari posle 1. maja dešavaju vrlo brzo, da se inertne centrale probude ili da ovde neki ljudi zahvale naa poverenju. Ništa nije nemoguće, ali je sve još uvek u magli i čekanju.
nervoza
Nervoza sve više obuzima igrače na sceni, iz čega može da usledi i pokoji ishitren potez koji će samo dodatno zakomplikovati stvari. Koliko su naprenjaci nesigurni u sedlu potvrđuje i pričica da je bašta hotela „Vranje“ izdata, kažu, jednom slavnom ugostitelju iz Brankove. Da su stabilni kao što tvrde da jesu, sve bi bilo javno, sa sve potpisivanjem ugovora pred kamerama. Ali, pošto nisu, onda sve ovako, polutajno, i na princip svršenog čina. Pola godine gotovo je prošlo, a vranjska politička scena nije ništa pametnija nego na njenom početku, i ne pokazuje da ima nameru da tu nešto menja. Daleko su izbori, a ko dobro radi, dosta su mu i tri meseca.
GRADONAČELNIK
Priča da je SPS tražio mesto gradonačenika pokazuje ne samo da socijalisti ne znaju šta da rade sa svojim šefom Antićem, nego da se nešto meškolji i među naprednjacima. Po gradu se već poslovično priča o tome kako je Slobodan Milenković najbolji gradoonačelnik u istoriji, bar u istoj meri u kojoj se šuška da je nesamostalan i prezavistan od Dragana Stevanovića i Slaviše Bulatovića. Već se šuškalo da je sam želeo da ode, sad pa kao hoće da ga menjaju, evo javili se i socijalisti da zapapre… Sam Milenković nije odgovorio na pozive „Vranjskih“, ali je svoje viđenje izneo potpredsednik vranjskog SNS-a i šef odborničke grupe te stranke u gradskom parlamentu Goran Nikolić, koji bi mogao, u jednom času, ako do toga ikada dođe, da bude glavni igrač lokalne političke scene. Prema svim nagađanjima, on bi imao najveće šanse da postane novi gradonačelnik, ako to pitanje ikada dođe na dnevni red. Miroslav Nešić, kažu iz ličnih razloga, želi da bude predsednik Skupštine, Goran Djorđević podneo je ostavku na mesto odbornika izborom za diirektora „Vodovoda“ i nema načina da se vrati u skupštinu, odakle se mora birati eventualni novi gradonačellnik, tako da Nikolić ostaje praktično kao jedino moguće rešenje. No, on tvrdi da je priča oko zamene gradonačelnika smešna i da u stvarnosti o tome ne može da se govori ni na jedan način.
„Pa SPS nam je poslao svoj dokument, ali u njemu nema reči o ulasku u vlast. Naš gradonačelnik Milenković ima podršku i više od 50 odsto građana, koliko je stranka osvojila na izborima. Sve ostalo po ovom pitanju čista su mešetarenja i ne zaslužuju ozbiljnu analizu“, kaže Nikolić.
NEGOVAN STANKOVIĆ
STVARI IDU PO VERTIKALI
Da se nešto na relaciji SNS – SPS ipak dešava potvrđuje i državni sekretar u ministarstvu rada, doskorašnji šef Okružnog odbora SPS-a u Vranju Negovan Stanković, koji tvrdi da kontakata centrala ima, da se razgovovara o minimumu interesa i da se stvar kreće u dobrom pravcu.
„Rukovodstva utvrđuju plan i za sada stvar ide po vertikali. Mi nikada, u dugoj istoriji SPS-a, nismo ostavljali svoje članove na cedilu, pa nećemo ni sada. Brinemo o svakome, i pitanje je samo kada će se sresti nečije lične želje i mogućnosti u stvarnosti. Na kraju, biće svi zadovoljni“, veruje Stanković.
PARTNERI
Članovi vladajuće koalicije koji nisu SNS ne brinu mnogo zbog najnovijeg razvoja situacije. Dejan Manić, šef JS-a, kaže da ne očekuje nikakva pomeranja, jer on ni do sada nije iskoristio sve mogućnosti koje mu koalicija pruža, pre svega mesto pomoćnika gradonačelnika i većnika za infrastrukturu, koja su još uvek upražnjena. Slično govori i Aleksandar Stajić, šef SDPS-a, koji je već ostao bez jednog većničkog mesta (Ivan Stanković prešao u SNS).
„Nemamo nikakvih najava po pitanju nekakvog menjanja u koaliciji i ne očekujemo ga. Imamo korektnu i dobru saradnju sa SNS-om i poverenje da će tako i ostati“, kaže Stajić.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.