Politička karijera Nenada Antića započela je 2003. Učlanio se u G 17 plus, ekspertsku družinu Mlađana Dinkića koja će na svoj način „usrećiti“ Srbiju do kraja prve decenije novog veka. Dopala mu se ideja vodilja Dinkićevih „eksperata“- „stručnost ispred politike“, ali je već 2005. napustio iz „principijelnih“ razloga.
„Smenili su Labusa i to je bio kraj mog članstva u G 17 plus“, priseća se Antić.
Apstinirao je nakon toga iz sveta politike, pa su ga tadašnji članovi Dinkićeve stranke pomalo zaboravili. Antić se tada okreće radnoj karijeri. Nakon završenog Pravnog fakulteta u Prištini, on se 2006. zapošljava u „Simpu“ na mestu referenta pravnih poslova, a od 2007. do 2012. avanzuje na položaj šefa Opštih i pravnih poslova u „Simpovom“ žbevačkom čedu „Kondivi“. U međuvremenu, 2009. postaje član JS i odmah ga biraju u Izvršni odbor vranjskog odbora, a godinu dana kasnije postaje predsednik. Još uvek je pod okriljem „Simpa“ i ne krije da mu sve nije baš bilo jasno u ovoj kompaniji, nekadašnjoj uzdanici vranjske privrede.
„Još tada nisam razumeo dokle ćemo izdržati sa donacijama od strane države, kasnije sam shvatio da je Slađan Disić bio u pravu kada je odlučno rekao da tako više ne može, pa je njegovim dolaskom na čelo Simpa sve krenulo drugačijim putevima“, podseća Antić na svoje „simpovske“ dane.
Nenad Antić napušta „Kondivu“, koja tada kao „ćerka firma“ deli teškoće i teret krize sa matičnim „Simpom“, pa uhljebljenje nalazi na državnim jaslama, u gradskim organima, tačnije u Sekretarijatu za inspekcijske poslove Grada, a godinu dana kasnije, 2013, uz logistiku JS, biraju ga za načelnika Sekretarijata komunalne policije. Na toj funkciji se zadržava do 2014, kada ga posle odlaska iz JS smenjuju sa funkcije načelnika Komunalne policije. Antić ne krije da je razlaz u JS, u prvom redu sa Dejanom Manićem, bio neminovan.
„Odmah sam uočio da u komunalnoj policiji nema političke volje da se reše određeni problemi, pa sam odlučio da se povučem iz stranke i sa Manićem svojevoljno raziđem, svestan da ću biti smenjen sa funkcije načelnika, jer su nam politički koncepti bili dijametralno suprotni, kao i vizije vođenja JS kao jedne male stranke u specifičnoj situaciji u kojoj se nalazi Grad Vranje“, objašnjava Antić.
Dejan Manić, aktuelni lider vranjskog odbora Palmine stranke, potvrđuje Antićeve razloge koji su doveli do razlaza između njih dvojice 2014. godine, potencirajući političko neslaganje kao jedini uzrok (Vidi okvir), dok, sa druge strane, još uvek „živući“ članovi stranke pominju i druge razloge.
„Manić je bio siva eminencija svega što se dešavalo u GrO JS, Antić kao predsednik je stalno bio pod pritiskom u samoj stranci i zahtevima da Komunalna policija „zažmuri“ kada su u pitanju privilegovani pojedinci i njihovi propusti u ingerenciji ovog Sekretarijata. Žestoko su se tada razišli i nemojte da im verujete kada se danas posipaju pepelom i pričaju da su imali korektnu saradnju, to kažu zato što su danas zajedno u gradskoj vlasti“, tvrdi sagovornik iz Palmine stranke.
RIZIK
Sa mesta načelnika Sekretarijata komunalne policije, Nenada Antića vraćaju na rad u Gradsku upravu, gde je dobio radno mesto tehničkog urednika Službenog glasnika. On lično smatra da se ostavkom u JS izložio riziku da ostane i bez funkcije i bez posla, ali je opet našao uhljebljenje u Gradskoj upravi, iako je svega desetak dana posle smene sa funkcije načelnika Komunalne policije pristupio tada opozicionoj Srpskoj naprednoj stranci koja se nalazila u statusu povereništva u Vranju. Poziv mu je lično uputio jedan od poverenika, Slaviša Bulatović, kasnije imenovan za predsednika Gradskog odbora SNS i narodni poslanik nakon parlamentarnih izbora u aprilu 2016. Tako se ovaplotila njihova „simpovska“ veza i bliskost. Antić potencira da je odmah prihvatio poziv Bulatovića.
„Kao jedan od poverenika, Bulatović me pozvao da pristupim SNS i budem član ekipe koja je radila na konsolidaciji stanja u vranjskom odboru stranke koji je bio raspušten krajem 2013. godine. Prihvatio sam poziv i prionuo na posao kao jedan šraf u tom timu koji će učiniti da je Gradski odbor SNS jedan od najboljih i najuspešnijih u Srbiji“, s ponosom ističe Antić.
Ako je ostavka Nenada Antića na položaj predsednika Gradskog odbora JS bila rizična za njega, implicirajući smenu sa funkcije načelnika Sekretarijata komunalne policije, onda je pristupanje SNS bez sumnje bio preloman i presudan korak u njegovoj političkoj karijeri. Stalno iskazujući vernost i dokazujući odanost prvom naprednjaku Vranja, Antić je krenuo uzlaznom putanjom u stranačkoj hijerarhiji, od člana Gradskog odbora do predsednika Saveta za borbu protiv korupcije, uvek na linji partije i uz vodeće ličnosti, Dragana Stevanovića, prvog naprednjaka Pčinjskog okruga i Slavišu Bulatovića. Veran, odan, disciplinovan, uvek vojnik stranke i za javnost ne baš napadno ambiciozan, ni previše posesivan u stranačkim kombinacijama, to je formula uspeha Nenada Antića koji će juna 2015. biti postavljen za direktora Filijale PIO Fonda u Vranju. Antić taj deo svoje radne karijere u trajanju od skoro dve godine označava „prijatnim iskustvom“.
„Prošao sam raznolike poslove, pa mi prilagođavanje specifičnim poslovima u PIO Fondu nije bilo teško, a bilo mi je prijatno kad je direktorka Fonda zaključila da je Filijala Vranje jedna od najboljih u Srbiji i time odala priznanje mom radu“, napominje Antić.
REČ
Kraj marta otvorio je pred Gradski odbor SNS dilemu ko će biti novi zamenik gradonačelnika Vranja posle ostavke Igora Andonova, koju je nekadašnji prvi čovek SDS podneo zbog koketiranja naprednjaka i socijalista uoči i nakon predsedničkih izbora. Po pravilu, aktuelni gradonačelnik predlaže kandidata za svog zamenika, a Skupština Grada daje konačnu odluku. Pre toga, ličnost budućeg gradskog funkcionera broj dva profiliše se na stranačkim organima, ali, prema izvoru iz SNS, u najužim krugovima Gradskog odbora bira se budući zamenik gradonačelnika. Podrazumeva se, presudna je bila reč vodećih naprednjaka, pre svih, Slaviše Bulatovića, koji su odlučili da Andonova zameni Nenad Antić i tu nikakve dileme ni polemike nije bilo. Doduše, bez zlih misli, ocenjeno je od pojedinaca iz redova vranjskih naprednjaka da između odlazećeg Andonova i dolazećeg Antića ima „neke analogije u 2014. godini“; kažu, Andonov je tada napustio Demokratsku stranku da ne bi bio na vlasti sa socijalistima, a Antić je te godine podneo ostavku na mesto predsednika GrO JS iako je bio svestan da će Manić isposlovati njegovu smenu kod svojih koalicionih partnera socijalista.
Još jedan „simpovac“ i naprednjak dobio je poverenje Skupštine Grada Vranja. Za Nenada Antića, prema očekivanju, glasali su i vranjski socijalisti, još uvek u „ljubavi na drugi pogled“ sa lokalnim naprednjacima. Verovatno se u sebi i dalje kaju što „Simpo“ ne predstavlja više njihovu logistiku i stranačku bazu. Jer, da je tako, kandidat za novog zamenika gradonačelnika ne bi bio Nenad Antić, već neko iz njihovih redova!
Slavomir Kostić
NENAD ANTIĆ
SVE JE LAKO POSLE SIMPA
VRANjSKE: Ostavku na položaj predsednika GrO JS u Vranju podneli ste 2014, bili smenjeni sa funkcije načelnika Sekretarijata komunalne policije i pristupili SNS u statusu povereništva. Zašto ste se izložili tom riziku?
ANTIĆ: Već sam rekao, politički sam se razišao sa Manićem i prihvatio poziv Slaviše Bulatovića da budem u ekipi koja je imala zadatak da sredi stanje u vranjskom odboru SNS. Tada smo na čelu sa poverenicima, Bulatovićem i Goranom Nikolićem, krenuli od nule, ali je presudna bila podrška Dragana Stevanovića. Bez njega sve bi bilo teže i ne bi ostvarili ciljeve koje su pred nas postavili iz centrale stranke. Tada smo posle velikog rada i napora vratili poverenje članstva u SNS i promovisali novu koncepciju sa novim i uglednim ljudima.
Vranjskoj javnosti je zasmetala pojava većeg broja „Simpovih“ kadrova!?
To ne treba da smeta nikome, naprotiv, jer svako ko je počeo da radi u „Simpu“, formirao se kao vredan i dobar radnik. Lično, meni posle rada u „Simpu“ nijedan posao u Gradskoj upravi ili Filijali Fonda PIO ne pada teško i ne predstavlja problem.
U stranci ste bili predsednik Saveta za borbu protiv korupcije. Hoće li i ta anomalija našeg društva biti i dalje vaš prioritet na mestu zamenika gradonačelnika?
Na osnovu tog položaja, izabran sam za koordinatora za integritet lokalne samouprave u cilju da implementiramo efikasan antikoruptivni mehanizam u lokalni plan za borbu protiv korupcije i u što skorije vreme formiramo lokalni antikoruptivni forum. To ću raditi i kao zamenik gradonačelnika uz pomoć NVO Biro za društvena istraživanja koju vodi Zoran Gavrilović i pomoć OEBS-a.
Da li to znači da ćete zauzeti oštar kurs prema korupciji i njenim nosiocima u Vranju?
Neću štititi nosioce korupcije i rušiti sopstveni integritet i integritet projekta koji ću sprovoditi“.
Šta će još biti vaši prioriteti na mestu zamenika gradonačelnika?
Privlačenje investicija , otvaranje novih radnih mesta i ulaganje u poljoprivredu. Sramno je da poljoprivreda dobija nekoliko desetina miliona dinara, to je socijalna kategorija, a ovoj oblasti je potreban razvoj. Takođe, zalagaću se za apsolutnu javnost u trošenju budžetskih sredstava.
REKLI SU O NENADU ANTIĆU
Dejan Manić, predsednik GrO JS
„Imali smo korektnu saradnju u JS, to što smo se politički razišli nema veze sa njegovom ličnošću, pa očekujem da pruži maksimum na ovoj funkciji“.
Perica Janković, potpredsednik DS
„Ne poznajem ga dovoljno, ali smo u korektnim odnosima. Znam da je bio u tri stranke, kao i da je radio na čelu Komunalne policije i u Fondu PIO, ali je sadašnja dužnost mnogo složenija i treba da se snađe na toj vrućoj stolici“.
Igor Andonov, prethodni zamenik gradonačelnika
„Ne bih da komentarišem, još nije vreme da se bilo šta kaže o njegovom učinku na sadašnjem položaju, pa i o njegovoj političkoj biografiji“.
Zoran Antić, predsednik GrO SPS
„Promenio je nekoliko stranaka, G 17 plus, JS, SNS, posle smene u Komunalnoj policiji radio je u Gradskoj upravi, a zatim bio direktor PIO Fonda u Vranju. „Simpov“ je kadar, što nije dobro, sve je isto kao ranije i oni će vladati dok se ne reši trajno status „Simpa“.
Slaviša Bulatović, predsednik GrO SNS i narodni poslanik
„Nenad Antić je svojim radom zaslužio da bude zamenik gradonačelnika i očekujem da će opravdati poverenje na toj funkciji. Što se tiče primedbe da ima mnogo „Simpovih“ kadrova u gradskoj vlasti, smatram da treba da ih bude još više, jer znamo kakav je bio ranije nerad u javnim preduzećima i ustanovama i Gradskoj upravi, sada je stanje sasvim drugačije i mnogo bolje“.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.