Za plate i sport mora da ima



POLjOPRIVREDA ZAOBIDjENA

Od čega da pođemo, nego od plata?  Najviše para iz budžeta preliće se u džepove zaposlenih u opštini Trgovište – čak 32,4 odsto. Od 370 miliona, koliko je težak budžet ove opštine, čak 206 miliona su pare koje će dopremiti država. Sa 28,4 odsto namenjenih platama ne zaostaje mnogo ni Bujanovac.



Na drugoj strani, praveći budžet, koliko toliko domaćinski najviše su razmišljali u Bosilegradu (13,3) i Surdulici (13,9 odsto).

U masi, Vranje će u infrastrukturu plasirati najviše sredstava – skoro 766 miliona dinara, što je više od dva budžeta opštine Trgovište. Ipak, za puno poštovanje su projekcije lokalne vlasti u Preševu, koja je planirala da u infrastrukturu uloži, verovali ili ne, čak 55 odsto sredstava budžeta. Ova pozicija je utoliko značajnija imamo li u vidu da je budžet krojila jedna vlast, a da će ga realizovati druga.

U lokalni ekonomski razvoj procentualno u odnosu na budžet najviše će uložiti Vladičin Han,16,4 odsto, odnosno 148 miliona, a najmanje Surdulica – svega pola miliona dinara.

Sve opštine juga Srbije u poljoprivredu će zajedno ove godine uložiti samo170 miliona dinara. To je znatno više nego dosadašnjih godina, ali je i to daleko od realnih potreba. Gledano u masi, najviše će uložiti Vanje (35) i Surdulica (34,5 miliona), a procentualno prednjači opština Trgovište – četiri odsto.

Nešto je bolja situacija sa zaštitom životne sredine. Posle niza traljavih godina sada smo došli u situaciju da će za zaštitu životne sredine biti angažovana čak 243 miliona budžetskih para. Budžeti za ovu godinu kažu da će u zaštitu procentualno najviše uložiti u opštini Vladičin Han (čak 10 odsto budžeta, odnosno 90 miliona dinara), a najmanje Trgovište (0,9 odsto).

Kada je o turizmu reč, bez obzira što će Vranje uložiti 56,7 miliona dinara, na ovom planu dileme nema – prednjači Surdulica koja će u razvoj turizma na Vlasini uložiti 30 miliona dinara. Međutim, imamo li u vidu da ovaj kraj raspolaže značajnim turističkim potencijalima koji su na usluzi svih 12 meseci, ukupna suma od samo 118 miliona dinara, koja je planirana za razvoj turizma u 2017 godini, daleko je od bilo kakve realnosti.

 

I KULTURA PRIVEZAK

 

Dalje, ono što će sedam lokalnih samouprava ove godine uložiti u zdravstvenu zaštitu, a reč je o 99,6 miliona dinara, bukvalno je kapu moru.

Obrazovanje i vaspitanje će i ove godine biti značajna stavka u budžetima svih lokalnih samouprava Pčinjskog okruga. U tu oblast uložiće se pozamašna suma od 1,471 milijardi dinara, uz napomenu da je obrazovanju potrebno znatno više. Od tog kolača, najviše će otići na predškolsko obrazovanje, potom na osnovno, pa na srednje.

Prema podacima koje smo dobili od lokalnih samouprava, biće da je socijalna zaštita problem koji je najviše izražen u Bosilegradu. Tamo će, kako su planirali, ove godine uložiti 130 miliona dinara, odnosno 17 odsto, što je za 26 miliona dinara više nego što će biti potrošeno za zarade zaposlenih. Ovaj gorući problem ne juga, već cele Srbije, u Pčinjskom okrugu je najmanje izražen u Bujanovcu i Surdulici. U Bujanovcu će u te svrhe biti utrošeno 1,6 a u Surdulici 2,8 odsto sredstava kojima će raspolagati tamošnji budžeti.

Sudeći po podacima iz ove tabele,  kultura je mnogima u Pčinjskom okrugu kamen o vratu. Pre svih za lokalne samouprave u Vladičinom Hanu i Trgovištu, koje će za ovu oblast iz budžeta nameniti samo po 2,7 odsto sredstava. Na drugoj strani je Surdulica koja će aktivnosti tamošnjeg Surduličkog kulturnog centra finansirati sa 97 miliona dinara,odnosno sa 9,4 odsto dela budžeta.

Mediji su u Pčinjskom okrugu priča za sebe. Koliko juče grad Vranje je svoj medijski servis finansirao godišnje sa preko 50 miliona dinara. U 2017. godini

sve lokalne samouprave u Pčinjskom okrugu u medije će plasirati 49 miliona dinara.  Grad Vranje će uložiti najviše – 15, a Surdulica najmanje -1,8 miliona dinara.

 

ZA SPORT NE SME DA FALI

 

Istu, ali još goru sudbinu dele razna udruženja građana, osobe sa invaliditetom i nevladine organizacije. Svima njima će ove godine pripasti 121 milion dinara.

I za kraj sport. Poznato je već da se na sportu nikada nije škrtarilo, pa neće ni u 2017. godini.  Tako će lokalne administracije svoje klubove u ovoj godini finansirati sa 337 miliona dinara, što je za 33 miliona manje od godišnjeg budžeta sa kojim treba da se podmire sve potrebe 5.000 stanovnika opštine Trgovište.

Na kraju treba podsetiti na nešto, bez čega bi ova priča bila necelshodna. Iza budžeta su uvek stajali spiskovi raznih želja lokalnih političkih moćnika. Tako će bit i ovoga puta. A sve njihove muzičke i duge želje, biće ispunjene uz pomoć mehanizma koji se zove rebalans.

Dakle, šta će 31. decembra ove godine ostati od ovih brojki, videćemo. Iskustvo nas uči da budemo pesimisti.

 

GDE SMO U ODNOSU NA DRUGE

Zanimljivo je baciti pogled i uporediti budžete za ovu godinu nekoliko gradova po našem izboru. Svi iznosi su u milijardama dinara

 

Beograd      104,3

Novi Sad     24,6

Niš               9,5

Kragujevac      7,8

Leskovac       4,4

Pančevo       4,0

Kruševac     3,7

Šabac            3,3

Vranje            3,0

Sombor          2,8

Zrenjanin         2,7

S. Mitrovica    2,6

Požarevac       2,4

Vršac             2,1

Zaječar           2,0

Pirot            1,7

 

ŠTA SU ČIJI PRTIORITETI

Planirajući budžetska sredstva za 2017. godinu, svaka lokalna samouprava, shodno problemima i potrebama, imala je svoje prioritete. U sledećoj tabeli smo izdvojili po tri rukovodeći se procentualnim delom sredstava koja će biti plasirana iz budžeta.

………………………………………………………………………………….……

  1.  

%                           %                                %

…………………………………………………………………………………….…

VRANjE                      infrastruktura 25,2            obrazovanje 22,0        plate 21,1

BOSILEGRAD          infrastruktura 32,3            soc. zaštita 17,0      plate 13,3

BUJANOVAC            plate 28,4                   obrazovanje 21,8        infrastruktura 20,8

V. HAN                      obrazovanje 18,6        lok. ek. razvoj 16,4    infrastruktura 15,0

PREŠEVO                infrastruktura 55,6            plate 15,8            obrazovanje 13,0

SURDULICA          infrastruktura 20,1            obrazovanje 15,3        sport 14,6

TRGOVIŠTE                 plate 32,4                   infrast/razvoj 27,0   obrazovanje 6,8

……………………………………………………………………………………….

 

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar