Dođite oktobra



 

HOLTER EKG



Dragan VELIČKOVIĆ, v.d. direktora Zdravstvenog centra (ZC) Vranje skreće pažnju da je problem koji dovodi do gomilanja pacijenata delom nasleđen, a delom posledica manjka ili kvara aparata, te da novo rukovodstvo čini sve da pacijenti što manje čekaju na pregled.

„Imamo jedan holter EKG-a i jedan holter krvnog pritiska za ceo grad Vranje i okolinu. Ovih dana, za potrebe Internog odeljenja, nabavićemo još jedan holter EKG-a koji košta 200.000 dinara. Tu nam je najveći zagušenje“, navodi Veličković.

Činjenica da je vranjsko zdravstvo došlo u situaciju da ne može da kupi jedan aparat od 200.000 dinara je poražavajuća. Veličković kaže da su menadžmentu ruke vezane, jer je nasledio visoku finansijsku blokadu računa koja se kreće oko 55 miliona dinara. Dok se ne reši problem ovog dugovanja, ZC se može nadati samo donacijama ili pomoći države u obnovi medicinske aparature.

„Ceo sopstveni mesečni prihod od oko tri miliona dinara odlazi nam na namirenje izvršnih poverilaca u vezi sa finansijskom blokadom. Da nije tako, verovatno bismo mogli svakog drugog meseca da kupimo po jedan holter, pa i drugu aparaturu kako bismo pacijentima omogućili da što pre budu pregledani. Pravo pitanje je zašto holteri nisu kupljeni od strane ranijih rukovodstava, u vreme kada nismo bili u blokadi“, kaže Veličković.

Prema podacima kojima raspolažu v.d. direktora ZC i baze podataka sajta Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), koji vodi evidenciju o listama čekanja za svaku zdravstvenu ustanovu u Srbiji, najveći problem u Vranju po ovom pitanju postoji na Internom odeljenju organizacione jedinice Opšta bolnica.

„Lista od 265 pacijenata za eho srca formirana je za celo područje, od Bosilegrada do Preševa. Taj aparat je bio u kvaru četiri meseca. Posle komplikovane procedure, on je konačno popravljen. Naša četiri internista već rade preglede i radiće ih i nadalje u popodnevnim terminima, tako da će za dve, tri sedmice sagledati sve pacijente koji čekaju na pregled. Pomenuta brojka je već smanjena za nekoliko desetina“, kaže Veličković. 

Za holter krvnog pritiska, gde takođe postoji samo jedan aparat, nema liste čekanja. Pregledi se obavljaju za dan, dva. Za ergo-test (hodanjem pacijenta po pokretnoj traci ili vožnjom statičkog bicikla prati se krvni pritisak, srčana frekvenca, reakcija srca na povećane potrebe organizma za kiseonikom), čeka u ovom momentu 23 pacijenta.

„Ali se svaki dan pregleda njih troje, četvoro. To nije mnogo, imajući u vidu ceo okrug koji pokrivaju naša dva kardiologa. Za kolonoskopiju i gastroskopiju, ne postoje liste čekanja i pregledi pacijenata zakazani su u zakonskom roku, za mart, odnosno april po programu rada“, navodi Veličković.

KATARAKTA I PROTEZE KUKA

On dodaje da na Hirurgiji, Urologiji, Ginekologiji, Otorinolaringologiji, Oftalmologiji, nema listi čekanja.

„S tim što na Očnom odeljenju postoji problem vezan za operacije katarakte, odnosno promene sočiva. Pošto je to centralni tender, a nije se u ranijem periodu plaćalo dobavljaču, on ne isporučuje sočiva. Takvi pacijenti se preusmeravaju prema tercijarnim ustanovama, odnosno kliničkim centrima, najčešće ka Nišu“, kaže Veličković.

Nešto je kompleksniji problem na Odeljenju ortopedije, gde postoje liste čekanja za ugradnju endoproteza kuka jer tri meseca bolnica nije dobijala materijal. Za ugradnju bescementne, cementne ili hibridne proteze, prvi slobodan termin je posle 24. jula 2017. Direktor Filijale RFZO u Vranju Velibor ANTONIJEVIĆ otkriva da je problem koji datira iz ranijeg perioda, kada na vreme nisu raspisivani tenderi za nabavku proteza, nedavno rešen.

„Sada je sve urađeno na vreme, do kraja januara potpisani su ugovori i nabavka ide ustaljeno. Te liste čekanja za ugradnju proteza će krenuti da se ažuriraju i smanjuju. Gledamo i mi iz fonda da se obezbedi veći broj proteza, kako bismo, ukoliko je to moguće, eliminisali liste čekanja“, navodi Antonijević.

U Vranju 86 pacijenata čeka na ugradnju neke od proteza kuka. U Somboru su, kaže baza podataka RFZO, liste za ove opercije još i duže. Prvi slobodan termin je posle 30. septembra. U Valjevu preko 200 ljudi čeka na ugradnju proteza, a slobodnih termini na listama čekanja već zalaze u 2018. godinu. U Kraljevu ih je 190 na listi, a zakazani termini se za bescementnu ili hibridnu protezu protežu do avgusta ili septembra sledeće godine. U susednom Leskovcu na ugradnju proteza kuka čeka oko 160 ljudi, a slobodni termini su u julu ili septembru 2017. u zavisnosti od vrste proteze. Na ugradnju proteze kolena u Leskovcu čeka preko 430 ljudi, a slobodnih termina za ugradnju ima tek krajem jula 2018. godine.

Direktor ZC Veličković kaže da bi dobijanje nove opreme trebalo da ublaži problem.

„Dobili smo novi radiograf na Radiologiji, gde takođe nema čekanja. I kao donaciju UNHCR jedan endoskopski urološki aparat sa resetoskopom koji potpomaže operativni kapacitet na Urologiji od te iste donacije. Imamo obećanja za novu opremu. Popravili smo CT skener, ali se pokvario u Surdulici, pa sada otuda imamo pritisak pacijenata. Kod nas ipak nema liste čekanja za CT“, navodi Veličković.

Postoji i problem sa mamografom koji ne radi zbog kvara.

„Aparatu je prošao garantni rok, ne javlja se ovlašćeni serviser, nemamo javnu nabavku za popravku tog aparata, ali ćemo ga sigurno popraviti ove godine jer Ministarstvo zdravlja imperativno zahteva da se liste čekanja u zdravstvenim ustanovama smanje“, kaže Veličković.

U komšijskom Leskovcu, tvrdi direktor tamošnje Opšte bolnice i koordinator ZC Vranje Nebojša DIMITRIJEVIĆ, liste čekanja formiraju se uglavnom iz sličnih razloga – nedostatka i kvara aparature, ali i zbog manjka edukovanih kadrova, te suženih prostornih kapaciteta za pružanje određenih medicinskih usluga.

„Kod nas liste postoje kod ugradnje sočiva (katarakta), ugradnje proteza, posebno kod proteza kolena, CT skenera gde je uzrok velikog broja onkoloških pacijenata koji ne mogu da čekaju, ali se ipak ne čeka duže od mesec dana. Planiramo da adaptiramo još jednu salu za ugradnju proteza, jer tu imamo zastoj, a imamo dovoljan broj lekara-ortopeda koji bi mogli i više kada bismo imali kapacitete“, konstatuje Dimitrijević.

LESKOVAC I VRANjE

On dodaje da Vranje i Leskovac već čine zajedničke korake da se liste čekanja smanje, a pacijentima ponude i nove usluge.

„Cilj je da se nabavi jedna magnetna rezonanca za Vranje i Leskovac, ma gde bila smeštena. Naša dva okruga čine područje od preko 500.000 pacijenata i potencijalno mnogo više ako se uzmu u obzir i oni sa severa KiM. Svi sada vrše pritisak ka Nišu gde se na MR dijagnostiku čeka i po šest meseci. Upućeni smo jedni na druge. Mi smo i dogovorili sa direktorom Veličkovićem da svi pacijenti iz Vranja mogu da dođu sa uputom na bilo koju intervenciju ovde u Leskovac. To je takođe usmereno ka smanjenju listi čekanja“, kaže Dimitrijević.

Veličković, pak, poručuje da su svi tenderi u ZC Vranje, osim jednog, raspisani do 15. marta ove godine.

„Za razliku od prošle godine kada ih je prethodno rukovodstvo raspisivalo juna, pa i jula. Ovih dana završavamo kompletno nabavku sanitetskog materijala, laboratorijskog i ugradnog za ortpediju, tako da ćemo u ovoj godini nastojati da nemamo vakuum u snabdevanju koji, između ostalog, dovodi do formiranja lista čekanja. Imamo i šavni materijal, zavoje, lekove i sve funkcioniše Za urgentne i tzv. „ležeće“ pacijente u bolnici nema listi čekanja, tim se pacijentima odmah pružaju sve medicinske usluge, bilo na kom bolničkom odeljenju se nalazili“, kaže Veličković.

Za osiguranike koji čekaju stoji zakonsko pravo da zdravstvene usluge, koje zdravstvena ustanova ne može da pruži u roku od 30 dana, mogu dobiti u drugoj ustanovi tj. privatnoj praksi, a troškove će refundirati RFZO. Takvom pacijentu, kažu u fondu, zdravstvena ustanova je dužna da na lekarskom uputu upiše i pečatom overi datum zakazanog pregleda ili da mu izda pisanu potvrdu (obrazac PZ). Potvrdu izdaje ona zdravstvena ustanova u koju je pacijenta na pregled poslao izabrani lekar.

Iako je ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je da će Srbija 2020. godine biti zemlja bez listi čekanja u zdravstvenim ustanovama, teško je u ovom momentu prihvatiti bez rezerve ne samo to, već bilo koje obećanje u ovoj državi. Jer, ostala su neispunjena mnoga obećanja političara za koja su liste čekanja bile višemilionske.  

 

 

IGOR ANDONOV

PONIŽAVAJUĆA SITUACIJA

Zamenik gradonačelnika Vranja i stomatolog Igor ANDONOV kaže da njemu potpuno paradokslano zvuči podatak da je dug ZC Vranje u ovom momentu preko milijardu dinara, a da ustanova koja je napravila taj dug ima samo jedan holter EKG-a, čija kupovina košta 200.000 dinara što dovodi do stvaranja listi čekanja.

„Mnogo je ponižavajućih stvari po ZC koje se dotiču ovog problema. Od najbanalnijih, recimo  informacije da ergometar čas radi, čas ne radi, pa se čeka, preko toga da nemamo vlastite hirurge koji operišu laparoskopski, nego dolazi hirurg iz Niša jednom, dvaput mesečno da izvodi najlakše hirurške operacije, pa se opet čeka. Ili, pacijente za to šaljemo u Surdulicu ili Pirot gde opet ulaze na neke liste čekanja. To je bruka i sramota za ovaj grad. Zar je teško bilo proteklih godina kupiti deset holtera EKG da pregledi na Internom funkcionišu, zar je teško za Pulmologiju kupiti jedan spirometar koji radi da ne bismo slali ljude u Surdulicu koji tamo stvaraju neke nove liste čekanja“.

 

 

ČEMU LISTE ČEKANjA

Prema preporuci „Objašnjenja za praćenje kvaliteta rada u zdravstvenim ustanovama“ (Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, april 2004) i dokumentu „Klinički kriterijumi i metodologija za utvrđivanje liste i vremena čekanja na zdravstvene usluge u zdravstvenim ustanovama Republike Srbije“ (Institut “dr Milan Jovanović – Batut“, novembar 2006), u  zdravstvenim ustanovama formiraju se tzv. liste čekanja za pojedine medicinske intervencije i procedure iz oblasti kardiologije, ortopedije i dijagnostike koje nisu hitne.

S ciljem obezbeđenja zdravstvene zaštite pod jednakim uslovima, u zavisnosti od utvrđenih zdravstvenih kriterijuma koje su sačinile stručne komisije države i racionalnog raspolaganja finansijskim sredstvima, liste čekanja se formiraju za trinaest intervencija i procedura – među njima su recimo dijagnostika magnetnom rezonancom (MR), dijagnostika CT skenerom, koronarografija srca, ugradnja endoproteza kuka, kolena itd, itd.

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar