GRADOVI U FOKUSU
-Zavod je još 2011. godine snimio i digitalizovao dokumentaciju postojećeg stanja kuće. Kao i tada, i prošle jeseni konstatovana je potreba za manjim sanacionim radovima na kući Bore Stankovića, kao što su prepokrivanje i sanacija dela krova od ćeramide, pregled krovne konstrukcije i eventualna zamena elemenata konstrukcije koji su propali – kaže Elena Vasić Petrović, direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Nišu.
Na drugoj strani, gradonačelnik Slobodan Milenković objašnjava da je za projektnu dokumentaciju novac obezbeđen:
-Budžetom za ovu godinu previđeno je 500.000 dinara za projektnu dokumentaciju, ali ne i za rekontrukciju kuće- kaže gradonačelnik Slobodan Milenković.
On i Saša Stamenkovićić, direktor Narodnog muzeja pod čijom je ingerencijom Borina kuća, odredili su da nakon Pozorišta, prioriteti za rekonstrukciju ove godine budu Narodni muzej, odnosno Pašin konak, u okviru konkursa „Gradovi u fokusu“ Ministarstva kulture koji je u toku. Nakon toga se Milenković sastao sa ministrom kulture i informianja Vladanom Vukosavljevićem:
– Što se tiče Muzej kuće „Borisava Stankovića“ ministar je voljan da pomogne jer je poštovalac lika i dela Bore Stankovića, pa smo se dogovorili da nađemo alternativne načine finansiranja za rekonstrukciju, s obzirom da smo novac za projektno-tehničku dokumentaciju obezbedili – objašnjava Milenković.
Saša Stamenković očekujeda će projekat biti urađen što pre, kako bi lokalna samouprava mogla da nabavlja novac za posao rekonstrukcije:
-Zavod u Nišu je ovlašćena institucija za jug Srbije i trebalo bi da uradi projekt sanacije Borine kuće. Novac za projekat je obezbeđen i očekujemo odgovor iz Niša da li će i kada projekat biti urađen -kaže Stamenković.
On dodaje da nije protivzakonito da projekat urade i zavodi u Kragujevcu, Beogradu i Novom Sadu, a da niški da zeleno svetlo za radove na rekonstrukciji.
ČESMA I BUNAR
Osim onoga što je navedeno, potrebno je obaviti i sanaciju središnjeg stuba u podrumu, koji nosi međuspratnu konstrukciju, kao i predvideti sanaciju dela krovne konstrukcije i delimično prepokrivanje objekta gde je kuhinja, koja se nalazi u dnu parcele. Elena Vasić-Petrović kaže da treba neizostavno obaviti i radove na čišćenju česme u dvorištu i zameni ćeramide na bunaru. Tu je i projektovanje i planiranje adekvatnog osvetljenja i uređenje dvorišnog prostora:
-Dogovor sa gradonačelnikom Vranja je da grad uplati sredstva za projektnu dokumentaciju, kao i za samu rekonstrukciju, kako bi se počelo sa radovima – pojašnjava direktorka.
Dakle, Muzej kuća „Boriava Stankovića“ ove godine, neće biti rekonstruisana. Na prvi pogled, deluje pristojno za posetioce. Okrečena je i očišćena letos nakon snimanja nekoliko scena za film „Vrati se Zone“. I to je nešto.
PROFIL
Kuća Bore Stankovića zaštićena je zakonom na osnovu rešenja o zaštiti Zavoda za zaštitu i naučno proučavanje spomenika kulture NR Srbije od 2. marta 1950. godine, kao nepokretno kulturno dobro – spomenik kulture, a kategorizana kao nepokretno kulturno dobro od velikog značaja 1979.
Rodna kuća poznatog srpskog književnika Borisava Stankovića nalazi se u Baba Zlatinoj ulici broj 7 u Vranju. Građena je 1855.god. u duhu skromnije starovaroške kuće. Pored svog značaja kao rodna kuća velikog pisca, odlikuje se skladnim proporcijama i privlačnim izgledom. U prostranijem pravougaonom dvorištu pored starog šimšira ispred same kuće nalazi se bunar pokriven dvoslivnim krovićem, a u severoistočnom uglu dvorišta nalazi se manja dvodelna prizemna zgrada sa mutvakom. Ceo ansambl urađen je i prezentovan kao Spomen-muzej Bore Stankovića.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.