Murali za najmlađe pacijente



 

KAKO JE DECI



Od prošle godine, kada je grupa „Folk“ obnovljena nakon što je osnivač, tadašnja predsednica Ljiljana Cvetković-Vidosavljević napustila Vranje i Srbiju i otišla u Pariz, ovo četvoro umetnika do danas imalo je jednu samostalnu izložbu:

-Radili smo i na oslikavanju nekoliko javnih ustanova, a kao najobimnije je oplemenjivanje prostorija Dečjeg odeljenja Zdravstvenog centra u Vranju – zadovoljna je Strize Trajković.

Načelnica Dečjeg odeljenja, dr Zorica Parezanović  ima samo reči hvale za razumevanje umetnika da oplemene prostor gde su smešteni naši najmlađi pacijenti:

-Bolest  čoveka  uplaši, deprimira, onemoća. I u takvom stanju odlazi kod lekara i ulazi u hladnu,  često neokrečenu, delom ruiniranu, ambulantu ili bolnicu. Od okolnog sivila  i svih drugih pratećih problema , njemu je još gore.  Gore je odraslom, a kako je tek  detetu? – kaže doktorka.

 S ciljem  da našim malim pacijentima  smanjimo stres i učinima boravak u bolnici što prijatnijim, kolektiv  Dečijeg  odeljenja je zamolio umetnike  da  oplemene  enterijer odeljenja:

-Sada,  likovni  radovi učenika OŠ „Dositej Obradović“ u Vranju i OŠ „Bora Stanković“ u Tibuždu,   uramljeni  u stare , ali rukama ovih umetnika  prerađeni u prikladne  ramove,  krase naše zidove. Pojedine površine  su oslikane , pregradna stakla kao i obaveštenja  dekorisana,  i zaštićena  plastičnim folijama, tako da je u odeljenje sada lepo, toplo i vedro. Zidovi na drugom spratu odeljenja su  još uvek nedovoljno oplemenjen jer pokušavamo da obezbedimo  donatora za krečenje – kaže načelnica.

Parezanovićeva smatra da Vranje  ima  mnogo  sjajnih umetnika, ali još više hladnih, neoplemenjenih prostora. Stava je da je mnogo toga urađeno, ali ne ovako emotivno, toplo, s ljubavlju:

– Urađeno je bez mnogo  obzira na to kako izgleda, kao da lepota nije važna. A važna je,  i za lepotu trenutka kada smo ispred nje i za formiranje  ličnosti naše dece. Kamo sreće da  da naš grad krase  sjajni , lepo aranžirani  izlozi  velike knjižare i  galerije  slika, reči su načelnice. Doktorka ističe da problem nije u parama, već u našem odnosu prema zajednici u kojoj živimo:

NIVO SVESTI

-Volimo da kritikujemo, a  sami  ne samo  da ne činimo ništa, već smo  isti ili gori kad se nađemo na mestu onih koje kritikujemo.  Jurimo za novcem, treba nam novac, ali treba nam i lepota. Angažujmo  naše umetnike , novac  potrošen za lepotu  nije  luksuz, već je ulaganje  u naše duše, da sutra  budemo ljudi, a ne androidi. Umetnici, hvala!, poruka je dr Zorice Parezanović.

Inače, cilj Udruženja Folk je edukacija, motivacija i podizanje nivoa svesti mladih o značaju umetnosti i kulture, kao i sublimacija naše različitosti udružene kao jedinstveni vizuelni doživljaj.

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar