PRIHOD I RASHOD
Šta je to nenamenski transfer?
– To je kategorija predviđena u budžetu Republike, ali i u budžetima lokalnih samouprava sa ciljem postizanja ravnoteže između prihodne i rashodne strane budžeta. U budžetu Grada Vranja, međutim, narušena je ta ravnoteža i ona se mora rešavati – jasan je Ivan Stanković, većnik zadužen za finansije.
U praksi, objašnjava Stanković, to znači da umesto predviđenih 449 miliona dinara u gradsku kasu pristigne 879 miliona, dakle 430 miliona nenamenskog transfera više.
– Tačno nedostaje tih 430 miliona – priznaje većnik.
Bez sumnje, jedino je nenamenski transfer od 430 miliona dinara efikasna terapija za minus u gradskoj kasi u pomenutom iznosu, pa je aktuelna vlast u Vranju na čelu sa Srpskom naprednom strankom iskoristila posetu premijera Aleksandra Vučića da ga upozna sa teško rešivim problemom lokalnih finansija. I, podrazumeva se, podseti da je ovo „nepodnošljivo stanje novčanih tokova u gradskom budžetu posledica nenamenskog trošenja para u periodu prethodne vlasti i proboja budžetskih limita u više oblasti vranjskog društvenog života“.
Gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković zna da se do para teško dolazi i najavljuje ozbiljne razgovore u Ministarstvu finansija iznoseći utiske o razgovorima sa premijerom Srbije tokom njegove posete jugu Srbije.
– Predstoje nam ozbiljni razgovori sa ljudima iz Ministarstva finansija u narednom periodu i mi se nadamo da će to biti uspešno okončano, ali ne zanemarujemo da problem nije lak. Ipak, svesni smo da ne može baš sve da reši Republika, zato uvažavamo premijera, koga smo inače upoznali sa svim problemima funkcionisanja Grada, a koji je izrazio želju da pomogne, odnosno, njegove sugestije da na lokalu mora da se štedi na svakom segmentu – objašnjava gradonačelnik Milenković.
Nešto drugačije viđenje suštine željenog nenamenskog transfera izlaže Dragoljub Stevanović, zamenik gradonačelnika u prethodnoj vlasti koji se bavio problematikom finansija i privrede.
-Mislim da je najvažnija funkcija nenamenskih transfera održavanje tekuće likvidnosti lokalnih samouprava, jer veliki broj gradova i opština ima taj problem, vrlo često zbog, da opet upotrebimo taj termin, nenamenskog trošenja novca poreskih obveznika. Gradska vlast priželjkuje 430 miliona dinara u obliku nenamenskog transfera, što je, po meni, pusta i neostvariva želja u ovom trenutku kada premijer Vučić „grmi“ na pojedine naprednjačke gradove i opštine zbog rasipničkog ponašanja – naglašava Stevanović.
On otvara nekoliko dilema u vezi želje aktuelne vlasti u Vranju da do kraja godine, „makar i u tri jednake mesečne tranše“, namakne 430 miliona i reši bar deo teškoća lokalnih finansija. Najpre, ko će se pojaviti Vučiću na oči dok on uveliko kuka o rasipnicima na lokalu, pa je čak vrlo žestoko kritikovao i gradonačelnika Niša Darka Bulatovića zbog „nerealne budžetske projekcije“!? Zatim, kako zaobići komplikovanu proceduru u postupku sticanja milosti nadležnih u Vladi i Ministarstvu finansija, koliko je uopšte realno u aktuelnom trenutku tražiti toliki novac?? Da li je u tom smislu dovoljno ono što stoji u odluci Skupštine Grada o rebalansu budžeta za tekuću godinu „da u raspodeli transfera Grad Vranje ima nenamenske transfere na nivou transfera koji dobijaju ostali gradovi i opštine“? Jer, to su redovni mesečni nenamenski transferi koji se prebacuju lokalnim budžetima, ali se tu radi o znatno manjim iznosima nego što je onaj koji treba gradskoj vlasti!
SRPSKI USLOVI
Narodni poslanik Slaviša Bulatović, pak, nema slične dileme, jer je ubeđen da će republička vlast pomoći u ovom slučaju.
– Vlada Srbije i premijer Aleksandar Vučić uvek su spremni da pomognu, jer je premijer prilikom posete Vranju upoznat sa problemom minusa u budžetu, što je posledica propusta prethodne vlasti, iako je sugerisao štednju i odgovoran odnos prema novcu naših građana. Očekuju nas ozbiljni razgovori u Ministarstvu finansija koji će, ubeđen sam, biti uspešno okončani – kaže Bulatović.
Ipak, da čak i pitanje novca u postojećim „srpskim uslovima“ nije samo ekonomsko, već često više političko pitanje, može se naslutiti iz „iskrenosti“ jednog „ohlađenog“ naprednjaka koji kategorično tvrdi „da će sada, kada su na vlasti u Vranju, SNS i njeni koalicioni partneri, nenamenski transfer stići u gradski budžet, na ovaj ili onaj način, jer za razliku od Niša, gde su naprednjaci duže na vlasti, ovi ovde nisu ni imali vremena da potroše koju paru više, pa će se sigurno naći u milosti premijera i njegove Vlade“.
Živi bili, pa videli, jer se kraj godine baš opasno približio, a razgovori o 430 miliona nenamenskog transfera, kako vidimo, tek treba da počnu!
ZORAN ANTIĆ, BIVŠI GRADONAČELNIK
Nemoguća misija
Bivši gradonačelnik Vranja Zoran Antić ne skriva pesimizam u vezi mogućnosti da Gradu na račun budžeta pristigne iz republičke kase „nedostajućih“ 430 miliona dinara.
- U toku mog četvorogodišnjeg mandata sam samo jednom, ponavljam, samo jednom, u decembru 2015. godine, dobio nenamenski transfer u iznosu od 40 miliona dinara koji smo iskoristili za rešavanje posledica vanredne situacije. Ako gradska vlast dobije te pare, mislim na 430 miliona nenamenskog transfera, podržavam to i smatraću da je dobro što su na vlasti – ističe Antić.
REKORDNI NENAMENSKI TRANSFERI U SRBIJI
Najveći iznos novca po osnovu nenamenskog transfera dobili su u decembru 2013. godine gradovi Novi Sad, 918 miliona dinara, Leskovac, 897 miliona i Niš 634 miliona. Od gradova slične veličine Vranju, Užice je prošle godine dobilo 60 miliona dinara, što je predstavljalo 19,5 odsto od ukupnog transfera u iznosu od 305 miliona dinara. Taj procenat bio je nešto veći u slučaju Kruševca, koji je od Republike dobio ukupan transfer u iznosu od 400 miliona, gde je nenamenski transfer iznosio 104 miliona ili 26 odsto.
Grad Kragujevac je posle izbora Radomira Nikolića, sina predsednika Srbije, za gradonačelnika, ekspresno dobio nenamenska transferna sredstva u iznosu od 200 miliona dinara.
FASADA
Premijer je saopštio da je Vlada Srbije za jug zemlje izdvojila dve milijarde dinara (17 miliona evra), od čega je za fasade u Nišu određena suma od 300 miliona dinara, dok su Pirot i Vranje za fasade i infrastrukturu dobili po 50 miliona .
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.