40 DANA, 20 MEGAVATA
U ime Grada oglasio se Igor Andonov, zamenik gradonačelnika Vranja, poručivši „da Kinezi dolaze po preporuci Vlade Srbije i da su spremni da nakon istraživanja u trajanju od 40 dana započnu izgradnju centrale instalisane snage od 20 megavata“.
On potencira da se sada radi o namerama da se efikasnije iskoriste obnovljivi izvori energije, a takav izvor je upravo termalna voda u Vranjskoj Banji.
– Ideja je da se grade geotermalne elektrane, ali da se najpre istraže potencijali izvorišta u Vranjskoj Banji i okolini na području površine od 140 kilometara kvadratnih. Nakon četrdesetodnevnih istraživačkih radova, sledi odluka Kineza za koju se nadamo da će biti pozitivna, jer je svaka investicija u Vranjskoj Banji potrebna i šansa da Banja ne bude na ovako niskim granama – kaže Andonov.
Nova-stara priča o iskorišćavanju geotermalnih voda Vranjske Banje zvanično je započela 22. septembra, kada je Gradsko veće na svojoj 15. sednici dalo saglasnost na Memorandum o saradnji između JP „Uprava Banje“ i kineske firme „Betes resourses“ o istraživanju obnovljivih izvora energije, konkretno, termalnih voda na banjskoj teritoriji površine od 140 kilometara kvadratnih. Nedelju dana kasnije taj Memorandum potpisali su direktor „Uprave Banje“ Ivica Milenković(vidi okvir) i direktor pomenute kineske kompanije Djinšui Džao i sa tim dokumentom upoznali nadležno Ministarstvo energetike i rudarstva RS.
– Ta priča nije od juče, jer je 2010. za istraživanja geotermalnog potencijala Vranjske Banje bila zainteresovana jedna kanadska firma, koja je i dobila pravo na istraživanje od strane Ministarstva energetike i rudarstva, ali od toga nije bilo ništa – priseća se Andonov.
I narodni poslanik Slaviša Bulatović, inače Banjčanin, pozdravlja potpisivanje Memoranduma, uz poslovičnu opasku na račun aktivnosti prethodne vlasti.
– Ranija vlast nije imala sluha za ove ideje, a ovaj Memorandum je prvi korak ka iskorišćavanju geotermalne energije u Vranjskoj Banji. Kako se radi o ozbiljnoj i odgovornoj kompniji iz Kine, očekujem da realizacija ovog projekta krene juna 2017. godine – optimista je narodni poslanik Bulatović.
EKSKLUZIVNO PRAVO
Potpisivanju Memoranduma sa Kinezima prisustvovao je i aktuelni predsednik Gradske opštine Vranjska Banja Nebojša Bogdanović koji je (ne)očekivano iskazao povećanu dozu opreza prema projektu izgradnje geotermalne elektrane u ovom mestu.
– Znam da je aranžman sa Kanađanima propao, jer im je istekla dozvola Ministarstva za energetiku i rudarstvo za istraživanje. Što se tiče dolaska Kineza, svaka investicija je poželjna, uz uslov da deo potencijala bude u službi turizma, jer ekskluzivno pravo na korišćenje geotermalne vode nosi u sebi brojne opasnosti zbog ostalih korisnika – upozorava Bogdanović.
Predsednik banjske opštine napominje da ugovorom moraju strogo biti propisani uslovi korišćenja geotermalne energije između investitora i lokalnih vlasti.
– Podržavam svaku investiciju, posebno onu koja se odnosi na iskorišćavanje geotermalnih potencijala, ali pod strogo propisanim uslovima koji predviđaju gde će se graditi, šta sa banjsko-turističkom funkcijom koja uvek mora biti u prvom planu, jer obezbeđuje veće zapošljavanje, za razliku od geotermalne elektrane koja će uposliti vrlo mali broj ljudi – smatra Nebojša Bogdanović.
I njegova prethodnica na mestu predsednika Gradske opštine Slavica Sotirović, koja je sa Kinezima kontaktirala u vreme svog mandata na ovoj funkciji, upozorava na oprez u postupku realizacije projekta izgradnje geotermalne elektrane u Vranjskoj Banji.
– Kinezi su nas prvi put posetili 14. jula 2015. godine i saopštili da su zainteresovani za istraživanja geotermalnog potencijala u našem mestu. Do marta 2016. redovno su nas posećivali i mi smo im davali podatke o protoku termalne vode, temperaturi i raspoloživoj geotermalnoj energiji, ali i o tome da istraživačko pravo poseduje kompanija iz Kanade „BD Geotermal enerdzi“ i da tu dozvolu izdaje nadležno Ministarstvo energetike i rudarstva, a onda su u martu iste godine Kinezi, pod izgovorom da nemaju novca, zaustavili svoje zanimanje za Vranjsku Banju – saopštava Slavica Sotirović.
LEČILIŠTE NA PRVOM MESTU
Bivša predsednica napominje da je Kanađanima juna ove godine istekla dozvola za istraživanje i podseća da se uvek zalagala za iskorišćavanje geotermalnih voda u Vranjskoj Banji, ali pod posebnim uslovima.
– Moj stav je jasan, bez obzira što ne znam šta stoji u Memorandumu. Najpre, da se geotermalne elektrane grade izvan postojećih izvorišta u Banji i da ne budu ugroženi sadašnji korisnici grejanja, kao i da Vranjska Banja uvek mora da zadrži i dalje razvija svoju funkciju balneološkog lečilišta i turizma u širem smislu – kategorična je Slavica Sotirović.
Njenu dilemu pokušava da razreši direktor „Uprave Banje“ Ivica Milenković.
– Tu nema tajni, Kinezi čekaju na dozvolu za istraživanje i već 1. novembra treba da počnu sa istraživanjem postojećih izvorišta termalne vode, a u cilju izgradnje geotermalne elektrane – kratko raportira Milenković, ne sluteći da se priča o kineskoj investiciji, sa vrlo argumentovanim osporavanjima, tek otvara u lokalnoj stručnoj javnosti.
Konačno, predsednik države je svojevremeno, parafrazirajući Tarabiće, kazao da će „žuti ljudi“ piti vodu sa Morave. Morava jeste blizu, ali je ispalo da su ovi više zainteresovani za „banjsku geotermalnu“. Samo da na kraju ne ispadne kao „Pekamska prirodna“! Gledali ste „Mućke“!?
INŽENjER MOMČILO DjORDjEVIĆ, BIVŠI OPŠTINSKI VEĆNIK
NIJE OVO ITALIJA
Na mišljenje direktora „Uprave Banje“ Ivice Milenkovića „da će nusprodukt iz geotermalne elektrane biti voda zagrejana do 70 stepeni“, reaguje inženjer Momčilo Djorđević, nekadašnji većnik Gradske opštine i predsednik Saveta mesne zajednice u Vranjskoj Banji.
– Perpetum mobile ne postoji, dakle, nikad toplota sa tela nižeg energetskog potencijala ne može da pređe na telo višeg energetskog potencijala, dalje ne bih komentarisao. A što se izgradnje geotermalne elektrane tiče, to je čista fikcija, jer u termoelektranama na ugalj voda mora da se zagreje najmanje do 300 i više stepeni, kako bi se koristila takozvana suva para koja se ne kondenzuje, a za pokretanje turbina koje proizvode struju, budući da sadrži veliku količinu kinetičke energije – objašnjava inženjer Djorđević.
Sagovornik postavlja pitanje kako da se za buduću geotermalnu elektranu dogreva termalna voda u Vranjskoj Banji od temperature od 110 stepeni, pa do 300 i više stepeni kako bi para iz tako zagrejane vode mogla da pokrene radno kolo turbine za proizvodnju struje.
– U ovom momentu možemo da računamo da tu banjsku vodu dogrevamo pomoću upotrebe fosilnih goriva. Ako koristimo ugalj, čekaju nas ogromni transportni troškovi, najbliži Aleksinac je udaljen 150 kilometara, a i postavlja se pitanje otpada, dok upotreba mazuta uzrokuje veliko zagađenje, a to Banji nije potrebno – smatra Djorđević.
Podsećamo Djorđevića da se u Italiji voda za geotermalne elektrane dogreva upotrebom solarne energije.
– U Italiji da, ali tamo ima do 300 sunčanih dana, a za Srbiju je to preskupa investicija – ubeđen je Djorđević.
Na kraju, inženjer Momčilo Djorđević izražava sumnju i u postojanje izuzetno velikog geotermalnog potencijala.
– Prema sadašnjim raspoloživim količinama toplotne energije, može da se računa na oko 30 megavata, od toga angažovano je deset, ali je ranije taj broj bio veći, što očekujem i u bližoj budućnosti kada se aktiviraju „Rasadnici“, hotel „Železničar“, „Simpo Cveće“, pa će malo da ostane za proizvodnju struje – eksplicitan je Djorđević.
IVICA MILENKOVIĆ, DIREKTOR JP „UPRAVA BANjE“
Izlaz je u novoj tehnologiji
Direktor „Uprave Banje“ izlaz iz nametnute dileme nalazi u „novoj tehnologiji kakvu mi u Srbiji još ne poznajemo“. On ne negira navode Momčila Djorđevića o potrebi dogrevanja termalne vode sa 110 do 300 i više stepeni, čak i tvrdeći da se u termoelektranama na ugalj voda mora da zgreje i do 550 stepeni kako bi njena para pokrenula turbine,
– U pitanju je mogućnost spuštanja pumpi u bušotine radi postizanja visoke temperature vode dovoljne da pokrene turbine, a što se energetskih potencijala tiče, nije ga lako utvrditi, a oni nisu nepresušni, već se mora napraviti sistem da se jednom upotrebljena termalna voda ponovo koristi, to je princip obnovljivih izvora energije.
KAPACITETI TERMALNIH IZVORA U VRANjSKOJ BANjI
Pre i posle 1990. godine, zagrebačka firma „Geoing“ vršila je bušenja u Vranjskoj Banji na prostoru oko starih izvora i tada je nadzorni inženjer Davor Rezar saopštio da kada se aktiviraju sve veštačke bušotine, od kojih dve idu do 1600 metara dubine, na starom kaptiranom izvorištu kod Specijalne bolnice opada protok vode i temperatura pada ispod 90 stepeni.
„Priroda je dala to što je dala i ne treba više bušiti, jer samo jedna bušotina do dubine od 1500 metara košta dva do tri miliona nemačkih maraka“, rekao je inženjer iz zagrebačkog „Geoinga“ Davor Rezar.
PROFIL KINESKE KOMPANIJE
Na inicijativu kompanije BETEC, krajem prošle godine potpisan je protokol o saradnji između Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Republike Srbije i NR Kine, čime je stvorena platforma za dalju saradnju u oblasti rudarsko-geoloških istraživanja i investiranja u dalju eksploataciju rudnika – piše na sajtu privredne komore Beograda.
Luo Zhuangwei, predsednik BETEC Resources doo, istakao je da je to najaktivnija kompanija iz ove oblasti u regionu. Zainteresovani su za saradnju sa domaćim partnerima, istraživanje rudnika, kao i za dalje investicije u domenu eksploatacije rudnog bogatstva u ovom regionu. Sedište kancelarije se nalazi u Beogradu, gde kompanija, pored kineskih, zapošljava i određeni broj domaćih stručnjaka, u skladu s politikom integrisanja u domaće tržište. Osnovne delatnosti kompanije su istraživanje, eksploatacija, razvoj novih tehnologija i trgovina.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.