Ni malo naivna priča



 

DEO BLAGA



Ona objašnjava da su izložena dela jedinstvena prilika da se javnosti pruži temeljni uvid u, kako kaže, skrivene segmente delatnosti Muzeja:

-Izložba je deo “blaga“ koje se čuva u depou muzejskih zbirki,  pretežno  otkupljenih sredstvima Grada Vranja i resornog ministarstva, ali pre svega nesebičnim darivanjem samih stvaralaca. Reč je o legatima umetnika, porodicama koje su darivale dela Muzeju, a tu su i radovi slikara, grafičara i vajara koji su poklanjali radove nakon samostalnih izložbi u Galeriji. Dela su darivale i porodice kao i naslednici umetnika, ali i srodne institucije- ističe Jovanovićeva.

U galerijskom prostoru, nisu zastupljeni samo eksponati vranjskih umetnika, već i radovi Slavice Erdeljanović-Curk, Biljana Ševo, Zorica Tasić, Ljubinke Ivezić,  Vojina Stojića, Dragutina Cigarčića, Radislava Trkulje, Velizar Krstića, Milana Blanuše, Miodraga Anđelkovića, Danice Baste, Jovana I. Rakidžića, Tome Petrovića, Vladimira Veljaševića ,Ivana Radovića.

Veći deo  čine poklonjena dela umetnika: Miluna Mitrovića,Save Stojkova, Branke Djorđević, Milice Kojčić, Boška Atanackovića, Veljka Mihajlovića, Zorice Furunović, Zvonimira Kostića, Franca Curka, Lidije i Mirka Vujisića,Biljane Miljković, Ivana Kocića, Zorana Aleksića-Kokija, Stevana Kitića, Aca Mitrovića,  Slađana Trajkovića, Irene Ranđel, Irene Nikolić-Micković,Sašr Micković,Georga Georgijeva Paun, Ivana Pavića, Olivere Gavrić Pavić.

Među izloženim delima su  i radovi Vranjanaca, među kojima su autori Dragan Cvetković-Cvele, Nenad Cvetković, Milena Stojanović, Nataša Dimitrijević, Jelena Stojiljković, Sofija Arizanović, Dragan Dejanović, Dejan Trajković-Deks, Ljiljana Strize Trajković, Dobrivoje Petrušijević.

-Odabrana dela predstavljaju  pregled dešavanja na likovnoj sceni Vranja, jer su izložbom  obuhvaćene razne generacije umetnika i različit vid  izražavanja kao što su slike, crteži, grafike,  mozaici i skulpture. Nedovoljna je zatupljenost novih  medija, video radova, fotografija,instalacija – objašnjava naša sagovornica.

Svako delo, nastavlja ona, ima svoju priču, ni malo naivnu. Isto je i sa ovom postavkom. Potrebno je da se odredi vremenski period kada su pojedini autori stvarali, ili se izlažu dela umetnika koji su po svom umetničkom izrazu u neku ruku slični.

– Veliku ulogu u realizaciji otkupa ima pokojna Snežana Radivojević Petrović, koja je zajedno sa nama inicirala da obogatimo fundus – kaže Mirjana Jovanović.

NEDOSTATAK PARA

Zbog nedostatka para, Muzej nije mogao da za ovako značajnu izložbu štampa katalog, pa će biti teško  da  bude postavljena u galerijama drugih gradova Srbije.

 Sakupljanje dela umetnika širom Srbije koja su nastajala tokom  dvadesetog veka   važna su  za shvatanje  savremene umetnosti uopšte kao i razvoj umetnosti  Vranja u odnosu na nju samu. Vodi se računa o otkupu i afirmaciji lokalnih  stvaralaca, ali i uspostavljanju relacije između umetničke scene Vranja sa pojavama i umetnicima iz Srbije i susednih zemalja.  

 

 

OTKUP OD POTOMAKA

Otvaranjem Galerije Narodnog muzeja u Vranju, 1995. godine  fundus od oko 180 dela smeštenih u zgradi Haremluka, koja je do 1993. služila kao depo Muzeja, uvećan je za više od hiljadu radova. Na početku rada deo sredstava za otkup  dotiralo je Ministarstvo kulture i informisanja.

Nakon pauze od  deset godina kolekcija je dopunjena novim eksponatima otkupom  kroz projektno finansiranje Ministarstva.  Tako su otkupljena  dva crteža Miloša Djorđevića, iz ciklusa “Smena“, i film  “Jedan tihi dan“, kao i deo “Muzičkog dnevnika“, Miloša Tomića, umetnika iz Beograda.

Na javnom konkusu za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti kulture koji  raspisuje Grad Vranje, sa projektno finansiranih  izložbi umetnika Marka Veljkovića – Krape, diplomiranog vajara, Igora Markovića, diplomiranog slikara, Branislava Nedeljkovića, diplomiranog slikara i Zorana Mladenovića-Luika, umetnika, poklonjeno je Narodnom muzeju u Vranju 12 ostvarenja. Do kraja godine, zahvaljujući novčanim sredstvima za sufinansiranje otkupa umetničkih dela, fundus Galerije biće oplemenjen akvarelima  Momčila Antića-Kličara i Ljubinka Djorđevića-Tornika. Dela će biti otkupljena od njihovih potomaka.

 

 

 

IZLOŽBA ANTONIJA STANKOVIĆA

U Galeriji Narodnog muzeja u Vranju, na specifičan način, bez prisustva umetnika, u sredu 17. avgusta otvorena je prva samostalna izložba, našeg sugrađanina Antonija Tonija Stankovića. Reč je o postavci koju čine 27 dela, urađenih kombinovanom i tehnikam ulje na platnu. Za ovu priliku nije štampan  katalog, jer je to želja umetnika, a hteo je da otvaranje protekne bez  govora o njegvim slikama, što je Galerija ispunila. Inače, Antonio Stanković godinama unazad učestvuje na „Bijenalu“ umetnika Vranja.

Izložba će biti otvorena do kraja avgusta.

Stanković je rođen je u Vranju, 1970. Godine. Fakultet likovnih umetnosti završio je u Beogradu, 2000. godine u klasi profesora Živojina Turinskog. Živi u Vranju.

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar