Ispod jednog od najstarijih kestena u gradu, u dvorištu Narodnog univerziteta, a pod prozorom Likovne radionice, svakog jutra od 18. jula, sedmoro slikara pije prvu jutarnju kafu i razgovara o prethodnom danu. Gotovo svi su protekle večeri otišli kasno na počinak. Jedan broj umetnika je slikao, a ostali su šetali Vranjem i, kako rekoše udisali zelenilo našeg grada.
„Možda ga vi žitelji ne primećujete, ali vaš grad je ima miris zelenila, onog nakon letnje kiše“, reče neko od slikara. Prvog dana su bili na Pržaru i svi redom se oduševili panoramom Vranja. Kažu da će pamtiti ovu koloniju, po mnogo čemu. Tokom boravka u Vranju, pored toga što slikaju, svakodnevno obilaze i znamenitosti grada. Posetili su Narodni muzej, kuću „Bore Stankovića“, a do kraja kolonije 24. jula posetiće Vranjsku Banju i Manastir „Sv. Prohora Pčiskog“.
Zoran Jakimovski, akademski slikar iz Kumanova u Makedoniji, izrazio je želju da razgleda izložbu „Petrušijevići“ i da se nakon mnogo godina susretne sa Zoranom Petrušijevićem-Zopom, Miomirom Stankovićem-Dagetom i Jovicom Dejanovićem-Dejancem, sa kojima je pre četrdeset godina, kao student bio jedan od inicijatora kolonije „Prohor“ koja je pre petnaest godina preseljena u Vranje:
-Bili smo mladi i tada smo imali sluha za grupno slikanje i druženje kraj reke Pčinje i prelepog manastira. Učestvovao sam četiri ili pet puta na toj koloniji. Bilo je divno, kaže Jakimovski.
Savo Rupić, postdiplomac slikarstva iz Trebinja u Republici Srpskoj još uvek je pod utiskom nagrade „Luka Ćelović“ koja mu je 20. juna ove godine uručena kao najboljem studentu master ciklusa na Akademiji likovnih umetnosti u Trebinju:
-Iako slikam više od dve decenije, drago mi je da sam dobio nagradu „Luka Ćelović“ jer je on bio Trebinjac koji je svu svoju imovinu zaveštao beogradskom Univerzitetu, kaže Rupić i dodaje:
„Potrudiću se da je opravdam, možda i na koloniji u Vranju“, priča kroz osmeh naš sagovornik.
Među učesnicima kolonije „Vranje 2016“ je i Suzana Vučković iz Vladičinog Hana, koja živi i stvara u Beogradu. Obožava kaže kolonije i radionice, jer je to prilika i za razmenu iskustava ali i za druženje. Ona je docent na Fakultetu umetnosti iz Prištine u Zvečanu i voli rad sa talentovanim studentima.
„ Vranje mi je poznat grad, ima mnogo talentovanih mladih ljudi, i drago mi je što mnogi odlaze na Fakultete umetnosti. Ovo je plodno tle koje je iznedrilo značajna imena u svetu umetnosti. Ne znam šta ću tačno naslikati na koloniji, ali sam inspirisana pozitivnom sredinom i ljudima“, reči su Suzane Vučković.
Trideset trogodišnja Novosađanka Vera Tanasić, diplomirana slikarka, članica Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine, bavi se ispitivanjem materijala u reljefnim nanosima bogatih faktura. Kaže da su Vranje i okolina, kao stvoreni za nastavak njenog istraživačkog poduhvata.
Dvadest devetogodišnji diplomirani slikar iz Prištine, koji živi u Kraljevu, najmlađi je učesnik ovogodišnje Likovne kolonije u Vranju. Nakon bombardovanja 1999. godine nastanio se sa porodicom u Kraljevu. Voli ljude koji neguju jezik grada odakle su iako mu je vranjski naglasak poznat jer mu je majka iz Leskovca:
– Odazivam se na svaki poziv koji je vezan za umetnost i učestvujem sa zadovoljstvom. Ovakvi događaji mi znače, jer uvek mogu upoznati ljudi sa kojima ostajem u kontaktu. Zadovoljan sam što sam završio fakultet i nadam se da ću uskoro naći posao u branši, ili biti srećan ma šta radio, kaže Nemanja.
Na koloniji učestvuje i Janis Tisigaras iz Katerini u Grčkoj kao i Martina Karaivanova iz Velikog Trnova u Bugarskoj.
-Zadovoljan sam kolonijom u svakom smislu. Organizator, Narodni univerzitet nam je obezbedio sve. Ja spadam u onu grupu slikara koja ne voli da izlaže u galerijama, imam svoju u Katerini, kaže za Vranjske Janis Tisigaras, koji je inače, studirao slikarstvo u Grčkoj i Francuskoj.
Martina Karaivanova, profesorka slikarstva na Univerzitetu u Velikom Trnovu objašnjava da je ovde došla po preporuci, jer su njene kolege već boravile na koloniji u Vranju:
-Mnogo mi znači učešće na ovakvim skupovima. Družimo se i stvaramo. Moj stil u slikarstvu je apstrakcija jer volim da istražujem. Drago mi je što će legat Grada Vranja biti bogatiji i za moje dve slike, reči su Karaivanove.
Tokom boravka i rada u Vranju, za učesnike kolonije prijem je priredio gradonačelnik dr Slobodan Milenković. Prva izložba u sezoni 2016/2017. u galeriji Narodnog univerziteta u Vranju biće radovi učesnika ovogodišnje Likovne kolonije „Vranje 2016“, nakon čega će slike obogatiti legat Grada Vranja koga čine dela sa dosadašnjih kolonija u organoizaciji Narodnog univerziteta. Likovna kolonija biće završena 24. jula.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.