Može samo da bude bolje



VRANjSKE: Kako biste opisali trenutnu „krvnu sliku“ Jumka: koliko je zaposlenih, prosečna plata, obaveze i potraživanja?

TRAJKOVIĆ: Zahvaljujući dobrim i pametnim poslovnim odlukama, domaćinskom poslovanju i podršci pre svega naših radnika kao i Vlade Republike Srbije, uspeli smo da u protekle dve godine postignemo rezultate najbolje u poslednje dve decenije. Obezbedili smo stabilnost proizvodnje i redovnu isplatu zarada, započeli smo i nastavili ozbiljne poslove sa Vojskom Srbije, MUP­-om Srbije i brojnim javnim preduzećima i ustanovama. To je doprinelo da u prošloj godini ostvarimo dobit od osam miliona dinara, a ukupna realizacija poslova je iznosila 12 miliona evra. To pokazuje da „Jumko“, uprkos brojnim problemima i nasleđenim obavezama koje dodatno opterećuju poslovanje, može da opstane, da normalno i pozitivno posluje, ne pravi gubitke i redovno isplaćuje svoje obaveze prema državi i zaposlenima. Trenutno je zaposleno 1.500 radnika, od toga je 200 angažovano na privremenim i povremenim poslovima. Prosečna plata iznosi od 200 – 250 evra. Zarade se isplaćuju redovno, a od 2013. godine su povećane za oko 20 odsto. „Jumko“ najviše duguje državi i lokalnoj samoupravi i to su obaveze za čije izmirenje moramo pronaći adekvatno rešenje. Uveliko se radi na pronalaženju načina za rešavanje ovog ozbiljnog problema i očekujem da ćemo prve pozitivne rezultate imati do kraja ove godine.



U ISTOM PRAVCU

 

Nasledili ste firmu od Gorana Djorđevića koji je uspeo da kompaniju postavi na noge. Da li ćete vi uvesti neke novine u poslovanju? 

– Sa prethodnim generalnim direktorom Goranom Djorđevićem, čiji sam bio pomoćnik, smo imali izuzetno dobru i uspešnu saradnju. Njegov način poslovanja i vođenja ove firme se pokazao kao veoma uspešan tako da ću ja sa svojim saradnicima nastaviti u tom pravcu kako bi obezbedili kontinuitet u proizvodnji i stabilnost u poslovanju Kompanije. Novine su uvedene u menadžmentu Kompanije, novi saradnici će raditi na poboljšanju uslova i rezultata rada, kako bi iz dana u dan bilo sve bolje.

 

Nije tajna da Jumko ima određene obaveze prema bivšim radnicima. Koliko one iznose i kako će taj problem biti rešen?

– Te obaveze su, zbog mnogobrojnih propusta, nastale u periodu od 2000 – 2003. godine. Radi se o velikom iznosu koji „Jumko“ bez pomoći ne može da isplati, tako da očekujemo pomoć države u pronalaženju rešenja za ovaj ozbiljan problem.

 

Šta biste naveli kao najveći problem sa kojim ste se suočili dolaskom na čelo Jumka? Kako će se ti problemi rešavati?

– Naši najveći problemi su zastarelost mašinskog parka i energetska neefikasnost, koji stvaraju velike troškove na mesečnom nivou. Sa skromnim sredstvima kojima raspolažemo započeli smo reparaciju i kupovinu nekih mašina koje su neophodne za nesmetan rad u proizvodnji. Kad je reč o ozbiljnim ulaganjima, moraćemo da sačekamo konačnu odluku o modelu privatizacije.

 

Najveći poslodavac Jumka je Vojska Srbije. Koje poslove trenutno radite za njih, koje vrednosti i do kada važe ti ugovori?

– Pored poslova za Vojsku Srbije, radimo i za finsku i italijansku vojsku, MUP Srbije, za brojna javna preduzeća i ustanove, izvozimo konac u Nemačku i Švajcarsku, a značajne ugovore realizujemo i za partnere u Engleskoj.

 

Da li su u planu novi poslovi sa Vojskom i koje vrednosti?

– Poslove sa Vojskom radimo u kontinuitetu duži vremenski period i kako je naša saradnja veoma uspešna nema razloga da se ne nastavi. Stalno pratimo njihove potrebe i zahteve i kao jedan od najozbiljnijih partnera naše Vojske očekujemo nove poslove.

 

Dokle se stiglo sa privatizacijom Jumka? U tom kontekstu naveden je kraj maja ove godine?

– Kad je reč o privatizaciji, stalno smo u kontaktu sa Ministarstvom privrede i ostalim relevantnim institucijama koje se bave ovom temom i koje će na kraju i odlučiti o sudbini „Jumka“. Dok ne dobijemo konačnu odluku, Kompanija će poslovati normalno, nema bojazni da će poslovanje biti dovedeno u pitanje. Sigurno neće biti gore, samo može biti bolje.

UDjI I RADI

Da li i dalje postoji interesovanje jedne poljske i turske firme?

Postoji interesovanje više investitora koji pregovaraju sa nadležnim institucijama. Iza nas je jedan jako težak period koji smo uz pomoć države prebrodili. Naš posao je da u narednom periodu održimo stabilno poslovanje i pružimo dobre informacije budućim investitorima, a konačnu odluku o tome doneće naš većinski vlasnik. „Jumko“ je jedina tekstilna industrija u Srbiji sa zaokruženim procesom proizvodnje koja je na tržištu prepoznatljiva po kvalitetu i kao takva ima budućnost u ovim nimalo lakim ekonomskim i finansijskim prilikama.

– Da li postoji interesovanje investitora za zakup vašeg poslovnog prostora, o čemu je pričao raniji direktor?  Kojom površinom poslovnog prostora raspolaže Jumko ukupno, i koji bi deo bio dat pod zakup?

 

– Posedujemo 100.000 kvadrata prostora zatvorenog tipa, a u zakup možemo da izdamo oko 40 odsto ukupne površine. Investitori koji dođu u Vranje mogu odmah da iznajme prostor i počnu sa radom, odnosno koriste privremeni smeštaj dok ne osposobe svoje hale. Primer je firma „TOP SOFA“ koja je zakupila naš poslovni prostor dok ne izgradi svoj u Industrijskog zoni u Bunuševcu.

 

PROFIL

 

Nadzorni odbor HK PK „YUMCO“  A.D. Vranje je na svojoj sednici održanoj 23. juna 2016. godine doneo odluku o imenovanju Branislava Trajkovića za vršioca dužnosti generalnog direktora Kompanije. On je ovu dužnost preuzeo od Gorana Djorđevića.  Trajković je rođen 1976. godine  u Skoplju. Osnovnu i srednju školu je završio u Vranju, diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Prištini. U svojoj struci radio je u vranjskom Domu zdravlja, grčkoj firmi „Aktor“, a u „Jumku“ je obavljao poslove šefa računovodstva i finansijskog direktora. Pre dve godine imenovan je za pomoćnika generalnog direktora za finansijske, pravne, kadrovske i opšte poslove. Dužnost v.d. generalnog direktora će, po odluci Nadzornog odbora, obavljati u vremenskom periodu od godinu dana. Oženjen, otac dvoje dece.

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar