I Palmini u koaliciji



Na iznenađenje mnogih, ferman je naredio nešto drugo – da u vlast mora da uđe Jedinstvena Srbija. Sedam odbornika ove stranke krenulo je da glasa za predloge vladajuće koalicije, pa tako većina već ima 45 od 65 mandata, a SPS i DS sada ostaju jedina lokalna opozicija

Ferman koji je ovih dana stigao iz Beograda u Vranje iznenadio je mnoge. Ferman se čekao, to nije sporno, ali onaj koji komanduje da u lokalnu vlast mora da uđe SPS. No, na iznenađenje mnogih, ferman je naredio nešto drugo – da u vlast mora da uđe Jedinstvena Srbija. Sedam odbornika ove stranke krenulo je da glasa za predloge vladajuće koalicije, pa tako većina već ima 45 od 65 mandata, a SPS i DS sada ostaju jedina lokalna opozicija. Naređenje da JS uđe u vlast izazvaće neminovna pomeranja u koaliciji, ali, za sada, do srede popodne, zvaničnog dogovora SNS-a i JS-a u Vranju nema.
– Još se nismo dogovorili, mada smo mi glasali za predloge vladajuće koalicije. Videćemo, nadam se dogovoru – kaže šef JS-a u Vranju Dejan Manić.
STVAR JE LEGLA
Da je stvar ipak legla na svoje mesto videlo se još prilikom glasanja o dnevnom redu druge sednice lokalnog parlamenta. Tačka o novom direktoru „Skijališta“, koje je do skoro vodio Manić, nije prošla na dnevni red, jer je vladajuća većina odbila da raspravlja o njoj. Nekakva muka postoji po ovom pitanju, to je očigledno, a prema saznanjima „Vranjskih“ JS je dobila skromnu ponudu, mesto pomoćnika gradonačelnika i direktorska mesta u Apoteci i Arhivu. Sad, toliko je dobio i SDS, sa duplo manje odbornika. Manić je opravdano ljut, ali SNS jednostavno nema više šta da da, a da ne zađe duboko u sopstvene interese. Naredni period pokazaće šta će dobiti JS i na čiju štetu, ali za sada je tu stav da ovdašnji Palmini fanovi ne mogu da se nadaju ničemu od onog što je već podeljeno ili se planira da se podeli.
Za vreme dok se vladajuća koalicija zaokružuje, i nova lokalna vlast preuzima sve poluge vladanja po ubrzanom tempu. Ova priča ide u dva smera – jedan je preuzimanje vlasti tamo gde je administrativni deo završen, pre svega u Gradskoj upravi, a drugi je imenovanje novih direktora preduzeća i ustanova. Oba ova procesa ne idu glatko, jer su problemi zaista veliki, kako god da se okrene. Gradonačelnik Slobodan Milenković naišao je na teške probleme i ogromne obaveze po preuzimanju funkcije, pre svega finansijske prirode. On kaže da stanje, „blago rečeno, nije nimalo ružičasto“.
– Još istražujemo finansijsko stanje i još uvek nećemo izlaziti u javnost, ali je situacija zaista teška. Tražimo strpljenje svih, do trenutka konsolidacije. Ponaosob razgovaramo sa poveriocima, tražimo da ne aktiviraju menice, i taj posao ide solidno. Reč je o višemilionskim sumama, recimo povraćaj PDV je došao na 42 miliona, za „Novi dom“ smo morali da isplatimo 2,7 miliona po menici AIK banke i slično. Ali, sva namenska sredstva biće sigurno isplaćena, korisnici po tom pitanju mogu da budu relaksirani – kaže Milenković.
Ono što on nije želeo da kaže rekao je na Skupštini potpredsednik SNS-a i šef odborničke grupe te stranke Goran Nikolić. On je naglasio da je nova vlast do sada našla dugove od oko 600 miliona dinara, a da svi vlasnici gradskih menica prete utuženjem ne bi li došli do svojih para.
– Dugovi prema dobavljačima su ogromni, a priča da nam je u kasi prilikom primopredaje ostavljeno 14 miliona nije tačna. Na dan preuzimanja grada u kasi je bio minus jedan milion dinara – rekao je Nikolić.
Začudo, dosadašnji čuvari kase, socijalisti, nisu se mnogo branili – Branimir Stojančić, recimo, ocenio je da se radi o tekućem pitanju, koje će se „svakodnevno javljati u tom obimu“. Sličnog stava bio je i doskorašnji gradonačelnik Zoran Antić.
– Tako posluju lokalne samouprave. Država nam je nametnula obaveze a nije nam dala prava, pa je to rezultat. Ništa nisam radio sam, bez saglasnosti gradskih finansijskih službi i iza svega što sam uradio stojim i materijalno i moralno – rekao je Antić.
Kako će se stvari na ovom polju razvojati ostaje nejasno, jer se pokazuje da grad ima zaista milionska dugovanja, i to ona koja nikakve veze nemaju sa budžetom, kao što je recimo pitanje „Tuša“, ili drugih sudskih postupaka vezanih za eksproprijaciju ili slično. U SNS-u, iako to javno ne žele da kažu, smatraju da će stanje bez direktne pomoći države, i to u višemilionskim iznosima, biti nemoguće sanirati.
NEĆU DA SMETAM
No, bez obzira na to, SNS radi i drugi proces, postavljanje novih direktora u javnim preduzećima i ustanovama. Za sada su nove direktore dobili Komrad, Vodovod, Sportska Hala, Turistička organizacija i Dom zdravlja u osnivanju. Čudi da SNS nije iskoristio ovu prvu priliku da imenuje i direktore Direkcije i „Novog doma“, ali tu je situacija, čini se, nešto komplikovanija.
– Ja sam izabran na konkursu, i to usporava proces moje smene. Ali, ja ću se dobrovoljno povući sa ovog mesta, jer ne želim da smetam – kaže direktor Direkcije Dragan Stojković (DS).
Jedino ozbiljno iznenađenje je imenovaanje Gorana Đorđevića na mesto direktora Vodovoda, obzirom da se na njega ozbiljno računalo u „Jumku“. No, u SNS-u smatraju da to neće biiti ozbiljan problem.
– Đorđević je napravio dobar tim u „Jumku“, i tu neće biti problema. Ma ko da ga nasledi, radiće najmanje tako dobro kao on – ustvrdio je javno Goran Nikolić.
Začudo, imenovanje novih direktora prošlo je gotovo bez ikakvih trzavica za skupštinskom govornicom. Čudo jedno, Zoran Antić je, recimo, svoje vreme potrošio hvaleći Đorđevića. Jedino su se dve žene osmelile da nešto primete. Nela Dimitrijević (DS) tražila je da kandidati za direktore izađu za govornicu i kažu ponešto o sebi, dok je Snežana Stanković (SPS) tražila objašnjenje da li Dragan Đošić ima pravo da bude direktor Doma zdravlja obzirom da je uzeo otpremninu prilikom napuštanja te firme. Ipak, ni jedna ni druga nisu bile udostojene odgovora.
I tako, proces preuzimanja vlasti od strane SNS-a nesmetano teče. Na gurku, ili velikom brzinom, kako gde, ali naprednjaci ne vole da se mnogo raspravljaju, nego rade šta su zamislili, čak i kad ih opozicija opominje da nešto ne rade dobro, ili čak da rade mimo zakona. Ostaje nejasno zašto su u SNS-u očekivali da će zateći drugačiju situaciju od one koju su zatekli. Kasa je morala biti prazna, i pitanje je da li će u narednom bliskom periodu nove vlasti baš da se suoče sa svom tragedijom situacije, ili će ih svaki dan, mesecima, zasipati nekakve menice, dugove, potraživanja… Vreme je, sad na početku, da se kuka na sav glas i traži prijem kod Vučića, inače se novim vlastima ne piše dobro. Ovo zaista može da spasi samo neka veeeliiika injekcija iz Beograda, i to isključivo finansijska. Može tu i politički da se poentira, ako se zna kako se to radi. Ako naprednjaci ostanu sami u Vranju, bez pomoći sa strane, uopšte neće biti važno ni ko je na vlasti ni ko čini koaliciju. Osim za pojedince, naravno, ali to se bar u ovom času ne računa.



NOVI DIREKTORI
Skupština grada Vranja na svojoj drugoj sednici izabrala je nove direktore pojedinih javnih preduzeća i usanova. Navedene biografije za skupštinskom govornicom pročitao je Miroslav Nešić, kao predsednik Komisije za mandatno imunitetska pitanja.
Novi direktor Vodovoda, u v.d. mandatu, je Goran Đorđević, dosadašniji direktor „Jumka“. On je rođen 1967. godine, a ekonomiju je završio 1993. godine u Nišu. Počeo je u „Koštani“ gde je radio do 2000. godine kada prelazi u privatnike. Bio je i gradski većnik, pa direktor Direkcije za izgradnju. Trenutno je na poziciji genseka vranjskog SNS-a. Govori ruski, italijanski i engleski.
„Komrad“, takođe u v.d. mandatu preuzima Momir Stoiljković, takođe iz SNS-a. On je rođen 1961. godine. Poljoprivredni fakultet u Zemunu završio je 1986. godine, a od tada radi u Poljoproduktu. U privatnike prelazi posle 2000. godine, a trenutno radi u „Nutriku“. Dugogodišnji član SRS-a, pa SNS-a.
Borivoje Janjić novi je direktor Sportske hale. On je rođen 1957. godine, a 1982. godine u Beogradu je završio Fakultet organizacionih nauka. Radio u „Alfi“, a 2013. prešao u Gradsku upravu.
Turistička organizacija dobila je novog direktora, Dejana Tasića, iz SDPS-a. On je rođen 1978. godine, i pre ove funkcije radio je isključivo u privatnom sektoru.
Dom zdravlja u osnivanju preuzeće Dragan Đošić, stomatolog specijalista oralne hirurgije. On je rođen 1956. godine, a stomatologiju je završio u Nišu. Čitav radni vek proveo je u Domu zdravlja, odakle je otišao 2014. godine, uz socijalni program. Izvesno vreme bio je i načelnik Stomatološke službe.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar