Prema saznanjima „Vranjskih“, taj neko bi vrlo lako mogla da bude Socijaldemokatska stranka (SDS) sa svoja tri mandata, čiji su predstavnici, prema anonimnim ali pouzdanim izvorima, već imali prve kontakte sa naprednjacima. Želimo prvo da čujemo ponudu, pa ćemo razgovarati – kaže lider SDS Igor Andonov
Iako postizborni zakonski rokovi još uvek nisu počeli da teku, jer izbori nisu završeni, dogovori oko moguće nove vladajuće koalicije u Vranju u punom su zaletu. Prema saznanjima „Vranjskih“, za sada su stranački dogovori još uvek na nezvaničnom, kafanskom nivou, ali su toliko intenzivni da se čini da partijski lideri ništa drugo i ne rade osim što prave dogovore oko nove vlasti. Dopunski izbori na dva biračka mesta (sreda, 4.maj) dodatno će razjasniti situaciju, ali je za sada izvesno da SNS ima najmanje 35 mandata, što mu daje mogućnost da sam formira vlast. No, po ugledu na Beograd, i ovde se pod firmom stabilnosti radi na privlačenju dodatnih snaga u vladajuću koaliciju, što je u prošlom broju ovih novina najavio i Slaviša Bulatović, šef vranjskih naprednjaka. E sad, osim demokrata, svi ostali bi sebe rado videli pored SNS, ali to za mnoge od njih nije realna opcija. Na vetrometini ostaje SPS, što nikoga ne sme da čudi, ali i Jedinstvena Srbija, koja uprkos odličnom izbornom rezultatu,malo čemu ima da se nada, naročito posle dešavanja u izbornom danu i hapšenja njihove aktivistkinje zbog izbornih malverzacija. Ostaju samo demokrate, podeljene na DS i SDS, pa je situacija poprilično jasna. Raniji partneri SPS-a u vlasti, PUPS i Ljajićev SDPS, unapred su se obezbedili, jer su već na izbore išli zajedno sa SNS-om. U takvoj situaciji ni naprednjaci nemaju šta da biraju.
KRAJ IZBORA
SNS nesumnjiv je pobednik izbora i nesumnjivo će formirati novu vlast, što podrazumeva pedesetak rukovodećih mesta, od gradonačelnika, preko predsednika Skupštine, pa sve do direktora javnih preduzeća i ustanova. Deo tog ogromnog parčeta vlasti otići će na njihove zvanične koalicione partnere, ali treba verovati da će gro moći ipak ostati u rukama naprednjaka. Goran Nikolić, jedan od potpredsednika GrO SNS i šef izbornog štaba ove stranke kaže da još uvek nikoga nisu zvali na razgovor, te da se o tome neće ni razgovarati sve do objavljivanja konačnih rezultata.
U ovom času, pred ponavljanje izbora na dva biračka mesta, SNS ima garantovanih 35 odbornika, a na izborima može da dobije još jedan do tri odbornička mandata.
– Da sačekamo kraj izbora, pa da razgovaramo. Želimo u svakom slučaju čvrstu i stabilnu većinu – kaže Nikolić najavljujući tako mogućnost da još neko uđe u buduću vlast.
Prema saznanjima „Vranjskih“, taj neko bi vrlo lako mogla da bude Socijaldemokatska stranka (SDS) sa svoja tri mandata, čiji su predstavnici, prema anonimnim ali pouzdanim izvorima, već imali prve kontakte sa naprednjacima. Izvori navode da za sada nije bilo razgovora o podeli izbornog plena, ali jeste o volji da se napravi nova koalicija. To je verovatno ta stabilnost o kojoj govori Nikolić, a koja podrazumeva od 40 do 42 odbornika.
Za sada šef vranjskog SDS-a Igor Andonov demantuje da je ikakvih razgovora bilo.
– Usredsređeni smo na izbore. Želimo još jedno odborničko mesto. O mogućim koalicijama odlučiće odbor i tu postoje samo dve opcije – ili ćemo ući u vlast sa SNS-om ili ostati u opoziciji sa ostalima. Nemamo platformu ni specijalne zahteve. Želimo prvo da čujemo ponudu, pa ćemo razgovarati – kaže Andonov.
U odnosu naprednjaka i SDS-a sve će biti jasnije posle dopunskih izbora na dva biračka mesta. Mogućnost da naprednjaci dobiju još tri mandata podrazumeva rasplet u kome SDS ostaje ispod cenzusa. Naime, ako SDS na ta dva mesta osvoji manje od 30 glasova onda će tri mandata, koje za sada drži ova stranka, biti raspoređeni ostalima, jer će SDS ostati ispod cenzusa. Iako je ovakav rasplet malo verovatan, ipak će izbori pokazati dosta toga. Ako SNS pokrene svoju glasačku vojsku i pokuša da obori SDS ispod cenzusa, to će već pokazati da se na ovu stranku ne računa ozbiljno, ako pak SNS izborima priđe opuštanije, biće to pouzdan znak da SDS kreće ka vlasti.
I na kraju, socijalisti. Oni imaju neku svoju računicu, ali su za sada u prividnoj defanzivi. Još uvek aktuelni gradonačelnik Zoran Antić kaže da ih niko nije zvao, niti su sa kim razgovarali, niti oni nekoga zovu. Od ranije je poznat animozitet koji naprednjaci gaje prema Antiću, pa je otvoreno pitanje da li je lično Antić smetnja mogućem ulasku SPS-a u koaliciju sa naprednjacima.
– Jedno je poziv na razgovore za ulazak u koaliciju, a nešto sasvim drugo zahtev da ja lično u tome ne učestvujem. Da sačekamo kraj izbora pa da vidimo – kaže Antić.
Gensek GrO SPS-a Branimir Stojančić pojašnjava situaciju oko mogućih personalnih rešenja u SPS-u na sličan način.
– Antić i ja smo gradskom odboru dali mogućnost da razgovara o koalicijama bez da mi učestvujemo u tome. Da je SPS tako odlučio tako bi i bilo, jer mi ne želimo da budemo remetilački faktor, ali GrO je odlučno odbio tu našu inicijativu. Za sada nemamo platformu ni personalna rešenja. Nismo o tome ni razgovarali. Imamo 100 odsto poverenje u svih 65 odbornika sa naše liste, a i u neke odbornike sa drugih lista – kaže Stojančić.
I eto tako stoje stvari u predvečerje izbora. Zvanično niko ni sa kim ne progovara, a u stvari, ispod tog prividnog mira u maloj bari ima mnogo krokodila koje treba nahraniti.
PARČE VLASTI
Najpre tu je sam pobednički odbor SNS-a. U startu, on ima problem manje, jer će Slaviša Bulatović postati narodni poslanik u Beogradu i tako verovatno ostati daleko od aktuelnih zbivanja u Vranju. Iako se javno tvrdi da će kandidat za gradonačelnika Slobodan Milenković svakako zauzeti tu funkciju, čuje se priča o neslaganju unutar odbora i o isticanju još nekoliko gradonačelničkih kandidatura.
Situacija sa ostalima prilično je jasna. Svi čekaju poziv SNS-a i nadaju se parčetu vlasti. Za sada najbliži tom cilju je SDS, mada oprezniji predlažu da se sačeka formiranje nove Vlade u Beogradu. Sastav te Vlade svakako će u nekoj meri uticati i na formiranje koalicije u Vranju. Neki se nadaju, čak i presudno, kao što je to bilo 2004. godine, kada je SPS sa samo 13 odbornika zadržao potpunu vlast… Ali, šta će biti- biće, sada slede nova lica, novi običaji i verovatno nove ideje. Ne treba sumnjati da će odmah po formiranju skupštine početi trgovina mandatima, kupovina odbornika, slabljenje ili jačanje vladajuće koalicije… Treba verovati da će lideri SNS-a da se snađu u čitavoj toj matematici i da će grad nesmetano da funkcioniše. U protivnom, sledi haos sa nepredvidivim posledicama.
BOLjI ŽIVOT
U senci najvećih igrača na političkoj sceni nekako ostaju dve stranke sa različitim polazištima, različitim rezultatima, ali čini se, u ovom času, istom sudbinom. Stranke koje su išle samostalno, Jedinstvena Srbija sa sedam i DS sa četiri mandata, bile su deo prethodne vlasti, relativno mogu biti zadovoljne rezultatima, ali opšta je ocena da su im šanse da se zadrže u vlasti od minimalne do nikakve.
Najviše je u izbore uložio Dejan Manić, predsednik GrO JS-a u Vranju, i emocija i rada, a po gradu se čuje i ogroman novac. Rezultati izbora su možda i iznad očekivanja, ali raspored karata na stolu nikako ne ide Maniću u prilog. On tvrdi da još uvek nema poziva na pregovore.
– Za dobrobit grada spremni smo da se odazovemo, ali ulazak u vlast je nešto drugo. Jedina platforma nam je bolji život građana – kaže Manić.
U sličnoj situaciji nalaze se i demokrate, koje su završile posao na izborima, prešle cenzus i sada se nalaze u svojevrsnom očekivanju raspleta na lokalnoj sceni.
Perica Janković, potpredsednik GrO DS-a kaže da je još uvek na snazi stranačka zabrana „koalicionisanja“ sa SNS i SRS, ali da slede sastanci stranačkih organa na kojima će biti donete konačne odluke.
– Niko nas nije zvao, niti smo mi koga zvali. Ni sa kim ne razgovaramo. Čekamo konstituisanje Skupštine, pa ćemo videti – kaže Janković.
Dakle i JS i DS su daleko od glavnih tokova, ali vrlo lako mogu postati plen krupnijih igrača, kada počne prekrajanje skupštine u svim pravcima. Za sada, oni tvrde da se ne plaše takvog raspleta, jer imaju poverenje u svoje odbornike.
– Protivimo se kupovini odbornika i nikada to nismo radili. Ovde može svašta da se desi, ali mi u tome nećemo da učestvujemo. Narod je svoje rekao na izborima i svako prekrajanje te volje je nedopustivo – kaže Manić.
U sličnom tonu razmišlja i Perica Janković, koji smatra da je pitanje kupovine mandata za neke druge stranke, a nikako za DS, koja do sada „u istoriji lokalnog parlamentarizma nikada nije kupovala odbornike, dok su naše odbornike često razvlačili na sve moguće strane“.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.