Gotovo u svim sredinama vodi se referendumska bitka naprednjaka i socijalitsa, a posebno zanimljivo biće u Vranju, Bosilegradu i Surdulici
Još deset dana nas deli od izbora zakazanih za 24. april. Hoće li zaista, kako to ovih dana čujemo, ovi lokalni izbori biti najneizvesnije do sada? Ne samo u Vranju. „Referendumi“ pored Vranja, čekaju birače u Bosilegradu, Bujanovcu, Surdulici, ali ništa manje neizvesno neće biti u Preševu, Vladičinom Hanu i Trgovištu.
Hoće li naprednjacima i onima koji im pomažu, poći za rukom da sruše Zorana Antića u Vranju, Novicu Tončeva u Surdulici i Vladimira Zaharijeva u Bosilegradu? Hoće li udruženi, desni i levi, srušiti Gorana Mladenovića u Vladičinom Hanu ili Nenada Krstića u Trgovištu? Napokon, zašto opozicija ne da mira Nagipu Arifiju u Bujanovcu i Ragmiju Mustafi u Preševu? Šta na svaki ovaj znak pitanja, kažu podaci ovi sadašnji i oni od pre četiri godine – 6. maja 2012 godine?
NEŠTO SE PROMENILO
No, vratimo se podacima s kojima se čeka 24. april. Oni kažu da su izborne komisije u celom Pčinjskom okrugu, do 8. aprila u ponoć, primile i proglasile 57 listi za lokalne skupštine, na kojima je 1.775 kandidata. Verovali ili ne, ali to je poprilično manje nego 2012. godine, kada je na izborima učestvovalo čak 78 raznih partija, grupa i grupica sa 2.062 kandidata. Te godine, na svako od 274 stolice u lokalnim skupštinama, atakovalo je prosečno po7,5, a sada 6,5 kandidata (vidi okvir).
Opet, verovali ili ne, sada je, od svih opština u okrugu, samo u Vranju više izbornih listi nego pre četiri godine. O čemu to govori, teško je reći, ali je broj kandidata na njima sada (469) manji (477) nego pre četiri godine. Te, 2012. godine, na svaku od 65 stolica u Gradskoj skupštini kibicovalo je 8,3, a sada 7,2 kandidata. Ali, i tada i sada, na sceni pred biračima su uglavnom isti igrači, iste boje, iste političke grupacije, iste ideologije – samo su se drukčije organizovali, što će reći da su ljubavni motivi različiti.
Nešto se (ipak) i promenilo: pre četiri godine na glasačkom listiću smo imali Ujedinjene regione Srbije (URS) i Novu Srbiju. Stranka Velimira Ilića sa 4,6 odsto podrške, nije ušla u parlament, ali je zato grupacija Mlađana Dinkića, sa čak 6.806 glasova (14,5 odsto) imala širom otvorena vrata i za parlament i za lokalnu skupštinsku većinu. Danas ih nema među političkim grupacijama. Pardon, tu su i URS i NS i svi njihovi kandidati, samo su svi od reda promenili nazive,boje, pozicije – a za ideologiju već ionako niko nikoga ne pita.
Odavno je poznato da će i u Vranju, i u Vranjskoj Banji, 24. aprila, ljuti boj voditi naprednjaci i dokazani tehnolozi za osvajanje vlasti – socijalisti. U Vranju listu SPS predvodi aktuelni gradonačelnik Zoran Antić, a u borbi za osvajanje još jedne, ko zna koje po redu vlasti od ’41., pomagaće mu armija SPS-ovaca, starih i novih, ali i neki „kratkoprugaši“ koji su se presvukli samo koji minut pre izlaska na teren.
Naspram njih, na referendumskoj crti su naprednjaci sa dr Slobodanom Milenkovićem na čelu,koji je i kandidat da sedne u fotelju gradonačelnika Vranja. Družina oko Milenkovića, zdušno potpomognuta iz Nemanjine 11, ali i nekih drugih beogradskih adresa, već je napravila „Program nove lokalne vlasti“. On predviđa da se slavlje dogodi odmah pošto se prebroje listići, jer će, očekuju, osvojiti potrebnih 50 odsto plus jedan mandat, što će reći najmanje 33 stolice u Skupštini grada.
Na zbirnoj lokalnoj listi novo je takođe to što pred glasačima svoju težinu žele da izmere pristalice Dragana Markovića Palme, sa listom koju predvodi Dejan Manić Manda. Rejting će takođe pred glasačima Vranja izmeriti pristalice Borisa Tadića, potpomognuti „čedistima“. I oni se nadaju da će im pripasti neko parče lokalne vlasti.
Posebna novost je ambiciozan nastup lokalnih radikala. Posle povratka vojvode iz Haga i vatrenog govora u Vanju, radikali u Vranju ne očekuju samo puki cenzus – oni su sigurni u dvocifreni broj procenata. Takav optimizam potkrepljuju podatkom da su se „staroj ljubavi“ vratili mnogi izvorni radikali koje su, pre četiri godine, omađijali i zaveli Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, ali i neki visoko kotirani i ugledni građani.
Izuzmemo li u Vranju stabilne, solidne i ambiciozne demokrate, sve drugo na ovoj zbirnoj listi političkih grupacija u borbi za vlast, čini nam se da je samo –kozmetika. Sa manjim izuzecima, ista konstatacija se može primeniti i na zbirnu listu u Vranjskoj Banji.
Inače, i ovoga puta na devet izbornih listi za Skupštinu Grada Vranja, najviše je diplomiranih ekonomista, lekara specijalista, inženjera svih profila, diplomiranih pravnika…Od ukupno 545 kandidata u Vanju i Vranjskoj Banji, ž ena je 197, ili 36 odsto, što je za pohvalu s obzirom da ih je više nego što traži Izborni zakon.
Među 545 kandidata, najstariji je univerzitetski profesor Dragoljub Veličković Rode (SRS). Ako radikali uđu u lokalnu vlast, Veličković će, sa 73 godine, biti najstariji odbornik. Na ovoj zbirnoj listi Veličkovića prate profesor Miladin Stojanović (69) sa liste Dveri/DSS i penzioner SPS-a Stojan Trajković (69).
Najmlađi kandidati za odbornike je čak šestoro 19-godišnjih učenika, članova SRS. To su Vladica Cvetković, Dragan Nikolić, Veljko Manasijević, Bojana Blagojević, Lazar Jovanović i Snežana Stamenković.
Na kraju dodajmo jedan zanimljiv podatak: od 469 kandidata za Skupštinu Grada Vranja, 72 ili 15,4 je iz nekog od vranjskih sela. To je dobro, ako su stanovnici sela baš tako hteli, jer se to može tretirati kao njihov odgovor na brigu vlasti o selu. Bilo kako bilo, na devet vranjskih listi najviše je Vrtogoščana – osam. Slede Zlatokop i Bresnica sa po šest, Pavlovac i Davidovac sa po pet, Tibužde i Dubnica sa po četiri kandidata itd.
ŠAIP I NAGIP
U samo nekoliko rečenica vratimo se prognozama i izbornoj matematici u nekim opštinama okruga. U Bosilegradu će se ljuta borba voditi između Vladimira Zaharijeva, koji je već 15 godina na vlasti (najviše u Srbiji), ali se bori za peti mandat, i sve jačih naprednjaka koji su rešili da ga sklone. Slična borba (iz aspekta opozicije –referendumska) vodiće se i u Surdulici, gde će se jakim socijalistima i Novici Tončevu, koji su na prošlim izborima pobedili sa 67,07 odsto glasova, suprotstaviti slabašna opozicija koju predvodi SNS, uz DS i SRS. Nešto slično, prognoziraju upućeni, dogodiće se u Trgovištu. Tamo sve jači naprednjaci ,koji su na parlamentarnim izborima pre dve godine osvojili 66,91 odsto glasova, očekuju sigurnu i ubedljivu pobedu.
U Vladičinom Hanu, gde je čak 11 listi (najviše u okrugu), teško da danas iko zna ko će sa naprednjacima formirati lokalnu vlast.
Zanimljivo će biti u Bujanovcu i Preševu, gde će borbu za vlast voditi albanske partije. PDD Rize Halimija,koji u Bujanovcu predvodi Šaip Kamberi, očekuje da preuzme lokalnu vlast od Demokratske partije i Nagipa Arifuija, dok će u Preševu ozbiljan takmac za lokalnu vlast biti novoformirana Alternativa za promene, čiji je lider albanski Nemac Šćiprim Arifi. Taj 29-godišnji Albanac rođen je u Nemačkoj, Tamo je napravio pare ( danas tamo ima veliku transportnu firmu), ali je došao u rodno mesto svojih roditelja da u Preševu otvara nova radna mesta, gde se lokalne vlasti „godinama bave samo politikom“.
BROJ IZBORNIH LISTI UOKRUGU
(U zagradi su podaci sa prethodnih lokalnih izbora 6.maja 2012. god)
LOKALNA BROJ BROJ ODBORN. KANDIDATA
SAMOUPR. LISTI KAND. U SKUPŠ. NA 1 MANDAT
……………………………………………………………………………………
VRANjE 9 (8) 469 (477) 65 7,2 (8,3)
VR. BANjA 6 (9) 76 (135) 15 5,1 (9,0)
BOSILEGRAD 3 (8) 83 (206) 31 2,7 (6,1)
BUJANOVAC 10 (14) 295 (342) 41 7,2 (8,3)
VLADIČIN HAN 11 15) 362 ( 487) 37 9,8 (13,2)
PREŠEVO 8 (9) 225 (235) 38 5,9 (6,2)
SURDULICA 6 (9) 174 (277) 35 4,9 (9,7)
TRGOVIŠTE 4 (6) 91 (103) 25 3,6 (4,1)
……………………………………………………………………………………
PČINjSKI OK. 57 (78) 1.775 ( 2.062) 274 65(7,5)
(ANTRFILE 2)
SVE IZBORNE LISTE U PČINjSKOMOKRUGU
(Iza naziva liste je broj mandata/odborničkih mesta)
VRANjE
Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje 65
DS – Za budućnost Vranja 54
JS – Jedinstvena Srbija- D. M. Palma 65
SDS – LDP- Mi znamo bolje 65
SPS – Zajedno za Vranje – Ivica Dačić 65
Dveri – DSS – Snaga juga 57
Dr Vojislav Šešelj Srpska radikalna stranka 54
Za naše Vranje – Zelena stranka 22
Građani i građanke Srbije 22
VRANjSKA BANjA
Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje 15
DS – Za budućnost Vranjske Banje 10
DSS – Dveri 12
SDS – Boris Tadić – Mi znamo bolje 15
SPS- JS – Zajedno za Banju 15
Dr Vojislav Šešelj – Srpska rad. stranka 9
BOSILEGRAD
Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje 31
DSS – Vladimir Zaharijev 31
SPS – Ivica Dačič 21
BUJANOVAC
Demokratska partija dr Nagip Arifi 41
Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje
(USS, PS, PUPS, T. Trajković) 41
GG dr S. Arsić – Za bolji Bujanovac
(SDP, SDS, SNP) 31
PDP-DUA – Šaip Kamberi 41
Pokret za demok. progres – Jonuz Musliu 41
Jedinstvena Srbija
(SPS, JS, SPO, Nenad Tasić Tasa) 31
Ujedinjena partija Roma 14
Demok. stranka – Nataša Kljajić 14
GG za Bujanovac – Sali Salihi 14
Republikanska stranka – Avdilj Ramadani 27
VLADIČIN HAN
Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje 37
Demokratska stranka – Danijela Popović 37
SPS – Ivica Dačić 37
Dr Vojislav Šešelj – Srpska rad. stranka 27
Dveri – DSS – Vladičin Han 37
Pokret socijalista – Al. Vulin – NS 37
GG Stana Miljković – Istina 37
GG dr Nenad Mitrović 37
Jedinstvena ruska stranka 26
Republikanska stranka – Nebojša Milošević 13
Probudi se Han – Veličković Nenad 37
PREŠEVO
Partija za demok. delovanje – R. Halimi 35
Demok. partija Albanaca – R. Mustafa 38
Demokratska unija Doline – S. Destani 30
Alternativa za promene – Šćiprim Arifi 38
Demokratski preporod – Ramiz Ljatifi 29
Demokrat. unija Albanaca – R. Zuljfiju 29
Jedinstvena srpska lista – Srbija pobeđuje –
(SPS, PS, JS, SRS) 13
PUPS-Partija ujedinjenih penzionera Srbije 13
SURDULICA
Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje 37
GG „Za Surdulicu“ 15
Socijalist. partija Srbije – Novica Tončev 37
Dr Vojislav Šešelj – Srpska rad. stranka 35
Za pravednu Srbiju – DS-SDS-LDP 35
GG „Za Srbiju“ 15
TRGOVIŠTE
Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje 25
Dr Radovan Stojanović – DS – JS 25
Dr Vojislav Šešelj – Srpska rad. stranka 17
Socijalistička partija Srbije – Darko Tomić 24
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.