Svi smo mi AV



 

 



Većina igrača, utisak je, ne želi da se otvoreno konfrontira Vučiću i njegovoj stranci. Kao da su svi svesni premijerove nesputane i neobuzdane snage i činjenice da mu se ne valja zamerati uoči izbora ako se želi doći makar do mrvice vlasti sa njegove trpeze

 

Predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) i gradonačelnik Zoran Antić najavio je prošlog meseca formiranje širokog političkog fronta koji bi po svojoj vokaciji imao da znači sprečavanje ruralizacije Vranja, i to ne samo zbog radnog naziva ove grupe u najavi – Građanski blok – već i zbog činjenice da bi jedina svrha postojanja tog pokreta bila sprečavanje izborne pobede Srpske napredne stranke (SNS), partije koju Antić i socijalisti očito vide kao nekoga ko bi da, ajde da kažemo, rasturi urbano tkivo Vranja.

Antić je takođe ranije najavio da će mnoge stvari oko ukrupnjavanja stranaka biti poznate simbolično na Preobraženje 19. avgusta, dakle još prošle srede, ali je za sada sve i dalje na najavama, što zbog sezone odmora, što zbog izvesnih nesporazuma u koaliciji i konfuzije koja često vlada ne relaciji stranačke centrale – odbori.

RAZGOVARAMO SA NEKIM LjUDIMA

Koalicioni partneri socijalista, stranke koja čini okosnicu vlasti, različito gledaju na mogućnost formiranja nekakve građanske koalicije, opozicija, ili ono što je od nje ostalo, tvrdi da neće ni sa SPS ni sa SNS, dok su naprednjaci, nošeni na cunamiju popularnosti i medijske eksponiranosti svog šefa Aleksandra Vučića uvereni da ih niko ne može sprečiti da uskoro zavladaju Vranjem. A izbori, sva je prilika, samo što nisu, krajem ove ili početkom naredne godine, što je u političkom računanju vremena prilično kratak period.

Koliko bio egzaltiran kada je najavio okupljenje građanskog bloka, gradonačelnik je sada još više zakopčan. U izjavi za naše novine rekao je samo da će sve biti obelodanjeno početkom septembra:

– Radi se na ovoj priči. Razgovaramo sa nekim ljudima, udruženjima strankama. Toliko za sad – jezgrovit je prvi vranjski socijalista.

Iako su lokalni izbori po mnogo čemu specifični, ako kao reper uzmemo poslednje narodno izjašnjavanje, republičke izbore marta 2014, svi osim naprednjaka i delimično socijalista ne smeju da imaju razloge za optimizam. Podsetimo, tada je polovina izašlih na izbore glasala za SNS, 25 odsto za SPS dok su ostali bili na nivou statističke greške. Najviše su krahirale demokrate, koje su ostale ispod cenzusa. Onda se, proletos, u javnosti pojavilo istraživanje, koje je demantovala firma kojoj se pripisivalo da ga je radila, po kome naprednjaci u Vranju ne bi prebacili 25 odsto, socijalisti su takođe tu negde, a demokrate navodno imaju skoro 14 odsto podrške. Rezultati potpuno suprotni od izbornih godinu ranije, ustalasali su političku čaršiju, SNS je svoje oponente optužio za plasiranje lažnosg istraživanja, ovi su se kleli da je ono živa istina, da bi na kraju istraživačka agencija, koja je navodno istraživala, demantovala da ima veze sa njim.

Naprednjaci, pošto su stabilizovali odbor, ne kriju da se uveliko spremaju za izbore. Slaviša Bulatović, predsednik odbora SNS uveren je da politika koju premijer vodi nema alternativu, a za ideologe bloka protiv njih kaže da sve to rade zbog ličnih interesa:

– Politiku premijera niko ne može da zaustavi. Ovima koji u Vranju najavljuju formiranje nekakvog bloka nije ideja da urade nešto za dobrobit građana, već da zaustave reforme i sačuvaju fotelje. Razumeo bih da neka stranka preduzima nešto u korist građana, ali ovako, kada to čine zbog ličnih privilegija, osuđeni su na propast jer je prošlo vreme kupovine glasova do kojih se dolazi iskrenošću i poštenjem – kaže Bulatović za Vranjske.

Trenutna koalicija, sa izvesnim promenama, postoji od izbora 2012. i čak i na prvi pogled može da deluje šizofreno. Naime, u njoj su neke stranke koje su na republičkom nivou u savezu sa SNS čijih, opet, nekoliko otcepljenih i pobunjenih odbornika, koji su u gradski parlament ušli sa liste naprednjaka, sada drže leđa socijalistima. Uostalom, i sam SPS sa partnerima (PUPS, JS)  je najpouzdaniji partner beogradskoj vlasti.

A da u koaliciji nije sve idealno, najpre se videlo kada se pred odbornicima prošlog meseca našao predlog za privremenog upravnika Doma zdravlja. Dejan Manić, lider Jedinstvene Srbije predložio je za to mesto dermatologa Srđana Tomića, nestranačku ličnost koja se već nalazila na čelu ove ustanove, uz obrazloženje da po koalicionom dogovoru njima pripada to mesto. Međutim, SPS je uspeo da izgura dotadašnjeg direktora Nenada Mladenovića, sa čime su se teška srca složili i Palmini odbornici.

Manić danas, kada se govori o udruživanju protiv SNS, kaže da ga ta priče ne zanima:

– Da li sad treba da se svi udružimo protiv SNS, pa da od dobijenih glasova neko dobije 51 odsto?! Ne, Jedinstvena Srbija će samostalno na izbore. To je trenutni stav Gradskog odbora, doduše ne konačan – kaže Manić.

Ni u Demokratskoj stranci, najbrojnijem partneru SPS, koja je u vlast ušla početkom 2014, nisu doneli konačnu odluku hoće li sa Antićem u građanski blok. Nela Dimitrijević, potpredsednica odbora kaže da stranka nema još uvek zvaničan stav o tome, ali da je njeno lično mišljenje više nego jasno:

– Smatram da DS treba da ide samostalno na izbore jer mislim da ideja o okupljanju stranaka protiv SNS nije dobra. Ali, to je moje mišljenje, videćemo kakav će stav da zauzme stranke – objašnjava Dimitrijevićeva.

Na drugoj strani, Tomislavu Stojanoviću, članu GO Socijal-demokratske partije Srbije (SDPS Rasima Ljajića), ideja okupljanja tzv građanskog bloka deluje zanimljivo:

– Ideja je dobra, podržavam je lično, ali se stranka zbog odmora još uvek nije izjašnjavala o ovoj temi – kaže Stojanović.

NIŠTA NE FUNKCIONIŠE

Aleksandar Stajić, predsednik odbora ranije je medijima kompromisno izjavio da će podržati svaku opciju koja je u intersu građana, ma šta to značilo, te da je rano rasipati energiju na priče o izborima pored toliko posla.

Igor Andonov, predsednik Socijaldemokratske stranke (SDS), koji tvrdi da sa svojim odbornicima čini jedinu opoziciju u lokalnom parlamentu, kaže da ga nikakvo okupljanje stranaka ne zanima:

– Čuo sam za gradonačelnikovu ideju da napravi blok protiv SNS, ali mi smo opozicija i jednima i drugima. Socijaliste smatramo odgovornim za katastrofalnu situaciju u gradu, a naprednjake za isto takvu u državi. Nigde ništa ne funkcioniše. Mi se borimo da u lokalu SPS oteramo u opoziciju i sebe ne vidimo ni u jednom bloku. Ono što sad mogu da garantujem je to da će SDS u Vranju samostalno na izbore – kaže Antonov.

Vučić i naprednjaci imaju jasnu nameru da što pre osvoje one malobrojne gradove i opštine u kojima do sada nisu na vlasti. Vranje, ne treba sumnjati, kao socijalistička tvrđava svakako će im biti jedan od prioriteta. Kao iskusni politički lisac, to gradonačelnik Antić najbolje zna jer mu u suprotnom ne bi ni pala na pamet mobilizatorska ideja antinaprednjačkog bloka. Osim iskustva dugog 25 godina na vlasti, od početka višestranačja, SPS poseduje i druge poluge moći (koju su naprednjaci, istini za volju, već prilično okrnjili), stranačku infrastrukturu i kadrove koji znaju kako se radi u kriznim situacijama. Naprednjaci su na ovom terenu nedorastao protivnik, ne samo zbog činjenice da su krajem jula formirali odbor posle gotovo dvogodišnjeg „vanrednog stanja“. Ali, zato imaju sve ostalo, Vučića pre svega. A kad smo već kod njega, premijera, većina igrača, utisak je, ne želi da se otvoreno izjasni o bloku protiv SNS i da direktno udari na njegovu stranku. Kao da su svi svesni Vučićeve snage i činjenice da mu se ne valja zamerati uoči izbora ako se želi doći makar do mrvice vlasti sa njegove trpeze. Kao da bi svi da budu pomalo AV!

 

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar