Suočeni sa stvarnošću, novi soijalisti i njihovi ortaci rešili su da poprave stvar, pa je biro „Grad“ pobedio sa svojim idejnim rešenjem još 2011. godine. E, sad, kako to da tad nije bilo para a sada ih ima, možda više i nije pitanje glede datuma prbližavanja izbora, ali sada već „slučaj šetalište“ samo pokazuje kako je ovdašnja elita radila posao, i kako ga na žalost i danas radi
Bez ikakve svečanosti, ali sa puno ambicija, krajem jula počelo je još jedno renoviranje šetališta u Vranju, sad pa od Civrića nadole. Nema ni dve godine kako je šetalište renovirano u delu od opštine do Novogradnje, a kao da ljudi po Vranju samo šetaju, rešeno je da se krene u još jedno menjanje najvažnijeg dela lica grada, njegovog centra. Taj posao je vredan čak oko 90 miliona dinara, i nije bio predviđen komunalnim programom, pa se sad iznenada „predvideo“, umesto renoviranja Ulice Bore Stankovića, ožiljne rane strogog centra. No, neka, neka Vranje zaliči na nešto, jedanput. Ono, kad su pred neke izbore isti ovi socijalisti koji su i sad na vlasti renovirali baš taj deo koji je sada ponovo na repariranju, ubeđivali su građane da će šetalište, tako novo i ubavo, da traje sto godina, najmanje. Tih sto goodina minule su brzinom propasi politike koju je podržavao listom, čitav narod (kao pribogu danas što podržava premijera), a ostao je, od čitavog sna, ruiniran prostor koji ne služi čak ni za šetanje. Suočeni sa takvom stvarnošću novi soijalisti i njihovi ortaci rešili su da poprave stvar, pa je biro „Grad“ pobedio sa svojim idejnim rešenjem na konkursu za rekonstrukciju šetališta, još 2011. godine. E sad, kako to da tad nije bilo para a sada ih ima, možda više i nije pitanje, glede datuma prbližavanja izbora, ali sada već „slučaj šetalište“ samo pokazuje kako je ovdašnja elita radila posao, i kako ga na žalost i danas radi.
NIJE TO MNOGO
Na početku treba naglasiti da je rekonstrukcija šetališta ustvari sređivanje prostora od Robne kuće do Novogradnje i Direkcije za izgradnju, dugog nešto više od 180 metara, na oko 3.700 kvadrata prostora. Cena te priče biće oko 93,4 miliona dinara, ili oko 25.000 dinara odnosno 200 evra po kvadratu. Nije mnogo, nema tu govora, ako se ne računa parametar da dužni metar rekonstrukcije košta oko pola miliona dinara, ili oko 4.000 evra po metru.
Bilo kako bilo, Grad je, iz nekih razloga, izabrao da prvo sredi šetalište pa tek onda uđe u rekonstrukciju prave neuralgične tačke, Ulice Bore Stankovića. Gradonačelnik Antić nadugačko je objašnjavao zašto je to tako, ali se sve svodi na to da se sa pripremama za Bore Stankovića kasnilo, i da će zato sada biti rešeno šetalište, kao nastavak glavne ulice, a ulica pored Doma zdravlja čekaće naredno proleće.
E, da bi se stvari odvijale kako je vlast zamislila, radovi na šetalištu, oni pod zemljom, izuzeti su iz ingerencije Direkcije za izgradnju i preneti direktno na Grad, koji je sada imao pravo da se direktno pogodi sa svojim javnim preduzećem, pa je tako „Vodovod“ dobio posao vredan 11,4 miliona dinara, koji mora da uradi za dva meseca. Posao: skidanje gornjeg sloja granitnih ploča, sređivanje fekalne i atmosferske kanalizacije, izmeštanje vodovodne mreže…
– Posao će možda biti završen i pre roka, za 30 dana. Tamo u dve smene radi oko 40 ljudi, radimo glavni cevovod, koji će voditi do Sarajine, da sve bude spremno kad krenemo Bore Stankovića. Do sada smo završili 40 od 86 metara kanalizacije, a radimo deset dana – kratko raportira direktor „Vodovoda“ Krsta Janjić.
Direktor Direkcije za izgradnju Dragan Stojković objašnjava da su stručnjaci u pripremi radova na šetalištu otkrili čudo neviđeno – ispod granita ima čak pet kanalizacionih mreža, „neke katakombe, koje su sada prazne, i za koje je nejasno čemu su služile“.
– Sve to treba dovesti u red, trajno rešiti kanalizaciju i atmosfersku vodu. Vodu za piće izmeštamo iza Apoteke i iza solitera, tako da će ispod šetališta prolaziti samo magistralni vod fi 400. Ne postoji ni jedan pisani dokument šta je pre gde bilo, pa se služimo samo metodom vizuelnog zapažanja – kaže Stojković.
Ako se setimo da je šetalište u delu koji se sad radi već renvirano pre dvadesetak godina, onda ovakav javašluk mora da čudi. Ili, ipak, ne? Eto, Stojković kaže da će, ako bude para, da se raskopa i gornji deo šetlišta, od Direkcije do opštine, da bi se rešila kanalizacija. Pa taj deo je renoviran 2013. godine i to je prikazano kao veliki uspeh SNS-a u tadašnjoj vlasti. Da li je moguće da neko raskopa ulicu, drži je tako deset meseci a onda je samo zatrpa? Kao to šetalište, kao glavnu pre deset godina? I da za to niko ne odgovara? Očekivano, o ovoj temi niko ne želi da govori. Samo, piitanje je – kakve su garancije da će Vranje dobiti ulicu koju neće raskopavati naredne, ili neke od bliskih narednih godina? Da neće biti kao sa ranijim majstorima?
– Pre 20 godina je rađena ulica, i verovatno je to tada bilo OK, mada je i onda bilo različitih mišljenja i kritika. Sada radimo po potpuno uređenom projektu, sve, i ispod i iznad zemlje, tako da ćemo dobiti i na garantu radova i na kvalitetu. Naravno da Vranje zaslužuje da ima jednu veliku i lepo uređenu ulicu. I imaće je, ma koliko to nekoga bolelo u glavi – kaže gradonačelnik Zoran Antić.
E sad, koga bi to, osim njegovih političkih protivnika, moglo da „boli u glavi“? I treba, jer je to moćno političko oružje pred predstojeću izbornu kampanju. Ako vlast uspe da reši to šetalište da svi kažu „li, li“, onda im se šanse svakako vrtoglavo povećavaju. Ako ne…
– Nema ovaj posao nikakve veze sa politikom – kategoričan je Antić.
TENDERSKE MUKE
I tako, malo po malo, dolazi se do drugog, ali čini se glavnog problema čitave priče. Naime, Direkcija je još 19. maja raspisala tender za izvođenje radova na drugoj fazi projekta šetalište. Ona podrazumeva radove kad „Vodovod“ zatrpa svoje – granitni mermer, novi drvoredi, žardinjere, parterna fntana između OTP Banke i Robne kuće, (tu je sada kafić) instalacije za struju ispod zemlje i novu javnu rasvetu. Sve u svemu, 82 miliona dinara. No, na taj tender, na njegovu sadržinu zapravo, žalila se fima „Sloga construction“ doo iz Kragujevca, i to čekajući da rok za žalbu istekne skoro do kraja. Bilo kako bilo, ova firma, za koju se priča da je od nje jedan gradski većnik iz Vranja kupio nov auto kao polovan, 11. juna žalila se Komisiji za zaštitu prava ponuđača, i čitav proces stoji. Dakle, još se nije došlo u situaciju da se odllučuje ko će raditi posao, a opstrukcije otvoreno kreću sa raznih strana. Koliko se moglo saznati, problem na koji su Kragujevčani ukazali tiče se boje granitne podloge. Po originalnom projektu ta podloga je „žućkasto zelena, krem…“, a žalioci tvrde da ima i jeftinija, siva.
– Verujemo da treba ispoštovati projektnu ideju. Pa ta vizuelizacija najvažniji je do čitave priče. Trošak, ako ga ima, beznačajno je veći, a ideja bi bez toga bila značajno okrnjena – kažu u birou „Grad“ koji je i uradio čitav projekt.
Ovde je očigledno hvatanje za slamku, ali i namera da se ovom vrstom pritiska pokuša dobijanje vrednog posla. E sad, dok komisija odluči po žalbi, pa dok Direkcija izabere izvođača, pa dok se neko opet žali, pa dok se to reši na Komisiji… ode vreme. I sad, da li će Vranje doći u situaciju da „Vodovod“ raskopa svoje, pa da ćeka razrešenje tendera? Očekuje li Krsta Janjić pritiske sa te strane?
– Ja sam uzeo posao, i moje je da ga odradim, i to ću i učiniti. O drugim delovima neka brinu drugi – kaže Janjić.
– Velika je odgovornost, ovo je lice grada, i svi koji na ovome rade ili su radili ulaze u istoriju. Moramo da ispoštujemo projektne ideje, i veliki je strah da to bude dobro odrađeno. I da sve, naravno, bude gotovo pre decembra – optimista je i Stojković.
Optimista je i gradonačelnik Antić, koji samo napominje da je čitava priča deo kompletnog sređivanja grada od Autobuske stanice do Ulice Kralja Milana (od opštine do Amama), koja je na redu sledeće godine.
– Ovo nema veze ni sa kakvim izborima, jer je reč o projektu iz 2010. godine. Sve ide po redovnom planu za 2015. godinu. Sve je usvojeno od strane Skupštine, ništa ne krijemo, sve je javno prezentovano – kaže Antić.
I eto, sada se kreće u akciju. Hoće li ona biti uspešna, ostaje da se vidi, ali da ovde svako radi kako mu je volja nije nikakva novina. Bliže se izbori, i nešto krupno mora da se uradi. Kako se iz ove perspektive vidi, u isto vreme će biti tempirani završetak izgradnje Pozorišta i šetališta, da ima narod šta da vidi kad se odlučuje kome će dati poverenje. Znači, vlast nema mnogo izbora, nego mora da završi to šo je započela. Otpor ovakvom razvoju situacije nije mali, i protivotpor neće biti ni lak, ni jeftin. No, važno je da Vranje konačno dobije nešto stvarno lepo. Ako se postigne makar polovina onoga što se vidi na slikama, gladan narod će imati čemu da se raduje.
NIJE PRIORITET
Čitavu priču oko ovog kapitalnog objekata prati i snažan politički odjek. Sa svoje strane, opozicija, a to su u ovom slučaju SNS i SDS, nisu mnogo srećni ovakvim razvojem događaja.
– Šetalište je pozitivna stvar, ali svakako nije prioritet. Mora da se gradi, ali ima svakako mnogo važnijih stvari. Posebna priča je što je, koliko ja znam, taj novac za posao stigao iz kredita. Zadužiti se tolike pare za šetalište? Svakako ima i prečih poslova – kaže doskorašnji ko-poverenik SNS-a za Vranje Goran Nikolić.
Šef SDS-a igor Andonov slaže se da je štalište potrebno, ali da je izbor da se baš ono radi u ovoj krizi krajnje sumnjiv.
– Što ne rade Kneza, ili Pobedinu u Nišu svakih deset godiina? I da im je neko drugi kriv? Ko, osim onih koji vladaju već sto godina? Gadonačelnik je obećao da će radovi biti završeni do kraja građevinske sezone, ako ne, smeniće direktore „Vodovoda“ i Direkcije. Držim ga za reč, da bar neko od obećanja ispuni – kaže Andonov.
– Očigledno je da politički protivnici nemaju više šta da kažu osim mlaćenja prazne slame, opsednutosti i bavljenja sobom, lupetanja koještarija i malograđanskih floskula. Sada im smeta i što radimo, i to planski, dobro, moderno, u duhu jednog novog, lepšeg Vranja – ne ostaje dužan ni Antić.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.