Jasmina, vrati dva miliona



BRŽA OD OTKAZA

Arsićeva je prekinula radni odnos u Apoteci Vanje iako je prema statutu ustanove bila obavezna da posle specijalizacije u njoj provede četiri godine, zbog čega menadžment sudskim putem od bivše direktorke potražuje dva miliona na ime troškova, koliko je iz budžeta apoteke plaćeno za njeno stručno usavršavanje

Javna zdravstvena ustanova Apoteka Vranje podnela je tužbu za naknadu štete od 2.000.000 dinara (slovima: dva miliona dinara ili više od 16.500 evra) protiv bivše direktorke Jasmine Arsić. Toliko je, naime, koštalo njeno dvogodišnje usavršavanje na specijalističkim studijama iz socijalne farmacije koje je platila Apoteka, a Jasmina bila dužna da se, u skladu sa statutom i potpisanim ugovorom o specijalizaciji, kasnijim radnim angažmanom oduži firmi, što nije učinila već je ustanovu samoinicijativno napustila.



U odgovorima na pitanja koje su „Vranjske“ postavile aktuelnom rukvodstvu ove ustanove sa Oliverom Tomić na čelu kaže se da je Arsićka specijalizaciju u trajanju od dve godine završila početkom 2014.

– Po ugovoru o specijalizaciji dužna je da provede u radnom odnosu duplo vreme od onoga koliko je trajala specijalizacija, odnosno četiri godine. S obzirom na to da je Jasmina Arsić početkom 2015. godine na svoj zahtev raskinula radni odnos u ZU Apoteka Vranje, ne ispunivši obavezu iz ugovora o specijalizaciji, ustanova je podnela tužbu za naknadu štete na ime troškova školovanja Jasmine Arsić na specijalističkim studijama iz socijalne farmacije. Radi se o iznosu od dva miliona dinara – kaže se u dopisu iz Apoteke koji je potpisala direktorka Tomić.

BRŽA OD OTKAZA

Arsićka je napustila Apoteku u februaru, u vreme kada se iz ustanove najavljivalo da bi mogla da ostane bez radnog mesta jer ne dolazi na posao. Rukovodstvo Apoteke tada je, odgovarajući na pitanja redakcije „Vranjskih“, otkrilo da je bivša direktorka na bolovanju od 13. maja 2014. godine a da je, po oceni Drugostepene komisije Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), sposobna za rad počev od 1. januara 2015. Ona se, međutim, nije pojavljivala na poslu više od mesec dana. Pokrenut je interni postupak o proveri bolovanja. Povrh toga, upućeni su dopisi Zdravstvenoj i Inspekciji rada, urgencija Komisiji RFZO kao i krivična prjava nadležnom tužilaštvu, a sve s ciljem provere opravdanosti za korišćenje bolovanja, rečeno je iz Apoteke, kao i da je Jasmina „dobila  upozorenje pred otkaz ugovora o radu“. Ona je, pod pretnjom otkaza, brže-bolje sama podnela zahtev za napuštanje ustanove.

U najnovijem dopisu iz Apoteke ide se dalje u prošlost i postavlja pitanje opravdanosti dodeljene specijalizacije bivšoj direktorki.

– Jasmina Arsić, u vreme kada je bila direktor Apoteke Vranje, omogućila je sebi dodelu specijalizacije iz socijalne farmacije. O zakonitosti dodele specijalizacije trebalo bi ispitati članove Upravnog odbora (UO) iz tadašnjeg saziva iz 2010. i 2011. godine. Raspisivanja i dodela specijalizacije iz socijalne farmacije najverovatnije nemaju opravdanja iz razloga jer ZU Apoteka Vranje već ima specijalistu socijalne medicine – kaže se u odgovorima iz Apoteke.

„Vranjske“ su se 2011. godine detaljno bavile ovom temom, imajući u vidu da su iz same Apoteke do novinara doprle glasine da u vezi sa dodeljivanjem specijalizacije Jasmini nije sve čisto. Podsećanja radi, ključna osoba za dodelu ove sporne specijalizacije bio je tadašnji predsednik UO Apoteke Vranje, medicinski tehničar i socijalista Predrag Milenković koji je stavio svoj paraf na ugovor. On je, najpre, u junu 2011. tvrdio da je „na zakonit način i prema odluci Stručnog saveta“ te ustanove potpisao specijalizaciju za tada odlazeću direktorku Arsić. Krajnje je nejasno ostalo, iako su ga „Vranjske“ to više puta u prošlosti pitale, zbog čega je onda godinu dana kasnije pokušavao da dobije naknadnu pismenu saglasnost za takvu svoju odluku od bivših kolega iz UO koji su, priča se, zaobiđeni kod dodeljivanja ugovora o strućnom usavršavanju Jasmini. Gotovo da je time priznao da takvu saglasnost ostalih članova ili barem većine njih nikada nije dobio.

DUBIOZA 60 MILIONA

Finansijske obaveze koje, prema tumačenju rukvodstva Apoteke, ima Jasmina samo su kap u moru ako se pogleda dubioza u kojoj se Apoteka sada nalazi. U dopisu iz Apoteke Vranje direktorka tomić podseća na genezu događaja i nesagledivu štetu koja je nastala za vakta bivših rukovodilaca.

– Protiv Jasmine Arsić podignuta je optužnica Osnovnog tužilaštva za robni manjak iz 2006. godine u iznosu od oko 6 miliona dinara. Za robni manjak iz 2008. godine od oko 9 miliona dinara još uvek nije pokrenut postupak tužilaštva. Taj robni manjak ustanovila je poreska inspekcija prilikom kontrole 2008. godine u kojoj je učestvovalo oko sedamdeset inspektora sa teritorije Srbije – navodi Tomićka.

U daljem tekstu njenog odgovora na pitanja naglašava se da ni završni račuin za 2008. godinu nikada nije usvojen na Skupštini Grada Vranja.

– Jasmina Arsić bila je direktorka Apoteke do sredine 2011. godine kada je nasledila Suzana Savić koja je dotad obavljala funkciju finansijskog direktora. Na kraju 2013. godine ZU Apoteka Vranje imala je finansijski deficit od 60 miliona dinara, kao rezultat poslovanja u prethodnih sedam godina kada su direktorke bile njih dve – kaže se u dopisu aktuelnog menadžmenta Apoteke i naglašava da je ustanova prvi put bez deficita poslovala 2014. godine, odnosno „sa ostvarenim suficitom na godišnjem nivou „kada funkciju direktorke obavlja Olivera Tomić“.

Iz Apoteke još naglašavaju da su o svim nepodopštinama iz prethodnih godina obavešteni policija i pravosudni organi na području Vranja. Gradski ministar zdravlja Aleksandar Stajić navodi da nije mnogo upućen u finansijske prilike koje su zadesile Apoteku Vranje u vreme direktorovanja Jasmine Arsić i Suzane Savić, ali da su cifre neumoljive. Interes Grada Vranja je da zaštiti stanovništvo tako što će učiniti sve da stabilizuje javne apotekarske finansije o obezbedi kontinuirano snabdevanje lekovima.

– Ne znam ko je kriv i ko je šta radio, to je posao za druge državne organe, ali je interes Grada kao osnivača svakako da Jasmina Arsić nadoknadi te pare koje je dobila na ime specijalizacije i da Apoteka Vranje ne posluje sa deficitom koji je postojao duži niz godina. U slučaju Arsićke možda se radi o nameri da se novac nadoknadi Apoteci preko suda, mnogi su ranije na taj način nakon specijalizacije napuštali zdravstvo – kaže Stajić. 

Sada je, po njegovom mišljenju, najvažnije stabilno i kontuniurano snabdevanje stanovništva lekovima, da apoteka postane zdrava firma.

– Zato su i uvedene mere štednje u ovoj ustanovi. Ukinute su stimulacije koje su neki dobijali svakog meseca, pokrenuta inicijativa da se nerentabilne apoteke u okviru ustanove zatvore, a da se otvore ogranci na mestima gde je to zaista potrebno kao na primer u Domu zdravlja i naselju Sobina. Da bismo uspostavili red, mora se razjasniti sve što je u finansijskom poslovanju bilo sporno u vreme bivših direktorki – mišljenja je Stajić.

ANTIDEPRESIVI ZA APOTEKARE

Gensek vranjskih socijalista Branimir Stojančić, koji godinama unazad oštro kritikuje način na koji se rukvodi Apotekom Vranje, kaže da gubi energiju da komentariše zbivanja u pojedinim javnim preduzećima i ustanovama.

– Da je neki direktor iz SPS pomislio na tako nešto, bio bi rastrgnut. Posle određenih sudskih presuda kojima su pojedinci oslobođeni odgovornosti za dela za koja svi znaju da su činjena, pa su potom postali i ugledni građani, besmisleno je bilo šta komentarisati. Očigledno je da pravosuđe i drugi nadležni organi postavljaju novi obrazac društvenog ponašanja u kome je činjenje krivičnih dela opšteprihvaćeno. To sam osetio i na vlastitim plećima jer je protiv mene po anonimnoj prijavi vođen postupak šest meseci za navodnu zloupotrebu 10.000 dinara, a vidimo da su pronevere milionskih iznosa opšteprihvaćene. Dovoljno je osvrnuti se oko sebe i svima je jasno kako pravosuđe i pojedinci iz policije grade „moderno“ društvo – kaže Stojančić.

Ima li leka za apotekarske finansije u Vranju? Dosad ga nije bilo, možda će ga novo rukvodstvo izmisliti. Prethodnih godina su finansijski izveštaji često vraćani u Apoteku iz Skupštine Grada Vranja kao nepotpuni, problematični i nejasni. Završni račun iz 2008. odbornici skupštine nikada nisu usvojili što je bila svojevrsna privilegija za tadašnje rukovodstvo sa Jasminom na čelu. Jer, sva javna preduzeća moraju da podnose završne račune i skupština mora da ih usvoji. Tada se videlo da neko i ne mora i sve je prošlo bez posledica i većih potresa. Šta sledi? Pa valjda će, za početak, apotekari koji godinama žive u strahu od manjkova i svojih pretpostavljenih malo manje da piju antidepresive. Prvi put posle sedam godina imaju suficit.

 

BEZ REAKCIJE ARSIĆKE

Do odlaska ovog broja našeg lista u štampu (sreda popodne), „Vranjske“ nisu uspele da stupe u kontakt sa Jasminom Arsić preko telefonskih brojeva poznatih redakciji. Brojevi nisu u funkciji, a kućni telefon u njenom domu u Vranju je uzaludno zvonio tako da čitaoci ostaju uskraćeni za njenu reakciju u vezi sa podnetom tužbom Apoteke.

 

DRŽAVA PROTIV JASMINE

Postupci protiv Jasmine Arsić koje je povelo Osnovno javno tužilaštvo (OJT):

–  predmet Kt.br.926/08, po optužnom predlogu OJT od 17. februara 2009. godine. Radi se o optužbi za „zloupotrebu službenog položaja“ po kojoj je 20. maja 2011. godine doneta nepravnosnažna presuda Osnovnog suda u Vranju (K.br.748/10) kojom je Arsićka oglašena krivom na kazna zatvora u trajanju od jedne godine i izrečena uslovna osuda sa rokom proveravanja od tri godine. U žalbenom postupku, ukinuta je predmetna prvostepena presuda, a spisi predmeta vraćeni Osnovnom sudu na ponovno suđenje i odlučivanje.

– predmet Kt.br.213/08 po optužnom predlogu OJT Vranje podnetog zbog postojanja osnovane sumnje da je Arsićka počinila krivična dela „nesavestan rad u službi“ i „zloupotreba službenog položaja“ (optužbe se tiču navodnih manjkova ustanove koji su pokrivani viškom na godišnjim popisima; reč je o šest miliona dinara manjka za period 2005-2007). Suđenje je u toku.

– u dva postupka, za poresku utaju i nedozvoljeno skladištenje robe Arsićka je oslobođena odgovornosti

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar