Ko da nije 21. vek



Problem nerešen vlasnički status: Gornja čaršija,

Najavljuje se legalizacija, ali je pitanje – šta legalizovati, i šta će posle te legalizacije biti drugačije? Hoće li dobiti elementarnu infrastrukturu, i uslove za život dostojne čoveka u 21. veku, bez predrasuda inoplemenih sugrađana o njihovim navikama i običajima? Kako su to u recimo Švedskoj čisti i uredni, kako to tamo imaju ljudske uslove smeštaja, a u Srbiji ih nemaju? Je li problem u Romima, ili u državi?



 

Problem nerešen vlasnički status: Gornja čaršijaRomi u Vranju žive uglavnom u tri mahale – Gornja čaršija, Sarajina i Panađurište, mada ih ima širom celoga grada; oni su neodvojivi deo kulture Vranja, ali ono što im je, pored ostalog, zajedničko, pa bilo gde živeli, to su, najblaže rečeno, neadkvatni uslovi stanovanja.

DOSTOJNO ČOVEKA

Bez vode, kanalizacije, u ad hok nadograđivanim objektima, bez ikakve dozvole, Romi na jugu Srbije traju svoj čemerni život, neretko i po tri-četiri generacije zajedno u kući, ako se to tako može nazvati. Najavljuje se legalizacija, ali je pitanje – šta legalizovati, i šta će posle te legalizacije biti drugačije? Hoće li dobiti elementarnu infrastrukturu, i uslove za život dostojne čoveka u 21. veku, bez predrasuda inoplemenih sugrađana o njihovim navikama i običajima? Kako su to u recimo Švedskoj čisti i uredni, kako to tamo imaju ljudske uslove smeštaja, a u Srbiji ih nemaju? Je li problem u Romima, ili u državi?

(Ovaj tekst podržava Civil Rights Defenders)
Kompletan tekst možete pročitati pretplatom na elektronsko izdanje „Vranjskih“ preko www.novinarnica.net

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar