U procesu uništavanja društvene imovine, njenog podržavljenja ili privatizacije, RTV je uspela da nađe neki svoj čudan put, posut potpunom netransparentnošću i nejasnoćama koje dovode u sumnju sve proklamovane dobre namere te kuće i njenih dojučerašnjih vlasnika. Sve u svemu, direktoru RTV-a Zoranu Zuji Veličkoviću može se odati priznanje što je kuću na čijem je čelu spasio prodaje i prave promene vlasnika
Radio televizija Vranje (RTV) od 1. jula više nije javno preduzeće, i ne može da se finansira iz gradskog budžeta, rasplet je svih dešavanja vezanih za proces sređivanja medijskog prostora u Srbiji. Iskustva sa ovom državom pokazuju da uopšte ne sme da čudi što RTV i dalje funkcioniše, mada je trenutno, do preregistracije, ni na nebu ni na zemlji, bar što se tiče zakona. RTV u ovom času nije javno preduzeće, ali nije ni akcionarsko društvo, nema vlasnika, ne može biti svrstano u neku poresku kategoriju, pa do registracije ne bi smela ni da postoji. Ali, postoji. U procesu uništavanja društvene imovine, njenog podržavljenja ili privatizacije, RTV je uspela da nađe neki svoj čudan put, posut potpunom netransparentnošću i nejasnoćama koje dovode u sumnju sve proklamovane dobre namere te kuće i njenih dojučerašnjih vlasnika. Sve u svemu, direktoru RTV-a Zoranu Zuji Veličkoviću može se odati priznanje što je kuću na čijem je čelu spasio prodaje i prave promene vlasnika, oštetitvši pri tome budžet Srbije i Vranja za značajnu sumu novca. Veličković i sile koje ga pokreću učinile su sve da RTV ne dobije novog vlasnika, žrtvujući pri tome i ljude, i sredstva, pa i nekakav ugled koji je ta kuća eventualno imala. Stvari su sada, posle svega, ogoljene do srži, odbačeni su svi jagnjeći plaštevi javnog, pa se sada jasno vidi vuk partijskog interesa, koji se decenijama hranio, i ima nameru da se i dalje hrani parama građana. Kako je izvedena čitava ova političko medijska ujudurma?
IDE KILAVO
Poslednji rok za predaju privatizacione dokumentacije za medije Agenciji za privatizaciju je bio 19. jun ove godine. Pošto se videlo da to kilavo ide, a ministar Tasovac optužio je medije i za opstrukciju čitavog procesa, Skupština Srbije produžila je ovaj rok do 30. juna, a onima koji započnu čitav posao omogućila, izmenama zakona, da ostanu na budžetu do 31. oktobra 2015. godine. Ostaje tajna zašto RTV nije iskoristila mogućnost da na budžetu ostane još četiri meseca, ali se može pretpostaviti da je to deo jasnog plana da se po svaku cenu izbegne prodaja ovog medija. Kako zakon gleda na to?
Kompletan tekst možete pročitati pretplatom na elektronsko izdanje „Vranjskih“ preko www.novinarnica.net
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.