Priča o modernizaciji i lojalnosti jednog čoveka



Najstarija sestra Josifa Rinera, Anas, udala se sedamdesetih godina 19. veka za lekara dr Milana Kapšu, Slovenca koji je studirao medicinu u trstu i Beču. Kao lekar, on je sa suprugom došao u Srbijupre 1875. godine, odmah je raspoređen kao oružni fizikus u Bajnoj bašti, a kao lekar mobilisan i učestvovao u srpsko-turskom ratu. Naselio se u Vranju, gde je kasnije lečio i književnika Boru Stankovića



 

Josif Riner rođen je u Beču 1852. godine, u porodici zanatlije, koja je imala više dece. Kao odličan matematičar, upisao je i završio bečku Politehniku, koji je tada bio jedan od vrhunskih fakulteta u Evropi. Krajem veka, u pronalascima i inovacijama, prevazići će ga fakulteti u Berlinu i Parizu. Riner se od rane mladosti bavio i muzikom, svirao je na citri, omiljenom muzičkom instrumentu Austrijanaca. Davanjem časova citre izdržavao se i plaćao školarinu za vreme studija, a jedna od njegovoh učenica bila je Leopoldina Švajdler, ćerka zlatara, sa kojom se verio i posvetio joj više kompozicija. Bavio se i crtanjem, što mu je bio hobi i kada se nastanio u Srbiji.

Najstarija sestra Josifa Rinera, Anas, udala se sedamdesetih godina 19. veka za lekara dr Milana Kapšu, Slovenca koji je studirao medicinu u trstu i Beču. Kao lekar, on je sa suprugom došao u Srbijupre 1875. godine, odmah je raspoređen kao oružni fizikus u Bajnoj bašti, a kao lekar mobilisan i učestvovao u srpsko-turskom ratu. Naselio se u Vranju, gde je kasnije lečio i književnika Boru Stankovića.

Kompletan tekst možete pročitati pretplatom na elektronsko izdanje „Vranjskih“ preko www.novinarnica.net

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar