Ni Kurta, ni Murta



Stožer desnice

Partije sa nacionalnom retorikom i idejama su se konsolidovale, ali sa nejasnim šansama da taj uspeh kapitalizuju i u praksi



 

Stožer desniceStranke političke desnice u Vranju nisu nikakva novina, ali posle godina marginalizacije, izbornih poraza i stranačkih lomova, one kao da se vraćaju na veliku scenu. Samo nesloga desničarkih stranaka onemogućila je njihov ulazak u parlament na poslednjim izborima, pa je sada pitanje da li desnica može da nastupi koliko – toliko jedinstveno i pomrsi račune mnogima. Pojam političke desnice ovde je izgubio ne samo svoj prvobitni, nego i svaki drugi smisao, u situaciji kada se ideologije stranaka menjaju kao prljave košulje. No, tradicionalna desna strana srpske politike ostaje zadugo ista – tu su DSS i i SRS, sada ojačane Dverima, ali i još čitav niz stranaka u nastajanju, kao što su to recimo stranke Siniše Kovačevića ili Nenada Popovića. Svima im je zajednička mržnja prema Evropi i odbijanje čak i pomisli na evrointegracije, a kamoli  NATO. Naravno, tu je i ljubav prema pravoslavlju i majčici Rusiji. Povratak Vojislava Šešelja iz Haga nekako se poklopio sa pobedom desnice u nekim evropskim zemljama, pa nema sumnje da će ova evropska kretanja dati novi zamah i srpskim desničarima, kojima se može zameriti što- šta, osim na iskrenosti da ostanu uvek čvrsto vezani za svoje ideje, ma koliko se videlo da one nemaju prođu na izbornom tržištu. U tom smislu konsoliduje se i nova desničarska scena u Vranju, i sve navedene stranke, posle lomova i izbornih havarija, polako dižu glavu i traže svoje mesto na političkoj sceni.

STARI I NOVI

Demokratska stranka Srbije (DSS) je Vranjem vladala, sa socijalistima, od 2004. do 2008. godine. Odbor koji su predvodili Dejan Stanojević i Nenad Stošić raspao se posle ispadanja iz vlasti 2008. godine, ali je pokušao još jednom, 2012. Kada je dobio pet odbornika u lokalnoj skupštini. Danas, samo jedan čovek predstavlja DSS u parlamentu. Dejan Stanojević i dr Miroljub Stanković prešli su u SNS, a dvoje odbornika u SPS. Ekipa koja je nasledila ovu, predvođena Aleksandrom Stojkovićem, posle izbornog fijaksa 2013. prešla je u vranjsku Jedinstvenu Srbiju. U takvoj situaciji, lokalna izborna skupština DSS-a u Vranju je održana 25. aprila, a 29. aprila napravljen je novi odbor stranke na čelu sa Miodragom Antićem. On tvrdi da odliva iz stranke nije ni bilo, već da je reč o samo sedam ili osam ljudi koji u pojačali Jedistvenu Srbiju.

Kompletan tekst možete pročitati pretplatom na elektronsko izdanje „Vranjskih“ preko www.novinarnica.net

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar