,
,
,
,
Radnicima se duguje blizu 50 miliona za šest mesečnih zarada, plus 30 miliona na konto izvršnih sudskih rešenja radncima koji su tužili firmu, plus novi milioni onima koji će sada posegnuti za tužbom, plus 10 miliona duga dobavljačima, plus…
Prošlog petka, 6. marta, neki minut posle osam časova, na faks vranjskog Zavoda za javno zdravlje (ZZJZ) iz kabineta ministra zdravlja, stigla su dva rešenja. Prvim je dužnosti direktora razrešena dr Eržika Antić, a drugim je za vd direktora imenovana dr Milena Mišić, specijalista mikrobiologije sa parazitologijom. Ovim činom je, kako su nam rekli u tamošnjim sindikatima, završena dugogodišnja agonija i zaustavljen sunovrat firme koja je samo pre desetak godina bila u vrhu srpskog zdravstva.
PROFIL
Dr Milena Mišić, nova direktorka Zavoda za javno zdravlje, rođena je 1973. u Leskovcu, a osnovnu i srednju školu je završila u Vranju. Studije medicine je završila 1999. godine u Novom Sadu. Po završenom stažiranju, prvi posao joj je bio u vranjskom Zdravstvenom centru 1999. Godine. Magistarske studije je upisala 2001. a završila 2008. godine. U ZZJZ je od 2002. godine. Završila je specijalizaciju u Nišu 2010. a u međuvremenu je doktorsku tezu prijavila na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu. Majka je troje dece.
Za funkciju direktora predložio ju je vranjski SNS.
– Razrešenje doktorke Antić, zbog katastrofalnih rezultata njenog rukovođenja, moralo je da usledi mnogo pre. Ona je, u najboljem slučaju, morala da ode još februara 2013. godine, kada joj je istekao mandat. Neko je hteo da je na tom mestu ostavi još pune dve godine, kako bi finansijski i organizaciono dotukla ovu firmu, a nas zaposlene dovela na rub egzistencije – konstatuje dr Jovica Stojanović, predsednik Novog sindikata u ZZJZ.
Njegov kolega, dr Miodrag Nedeljković, predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti kaže da je ova smena očekivana. On ističe da je ogromna većina zaposlenih, svojim potpisima, štrajkovima i pres konferencijama, uspela da urazume one koji vode kadrovsku politiku u zdravstvu.
FINANSIJSKE RUPE
– Imenovanjem nove direktorke stvoreni su pravni, organizacioni i drugi uslovi da se zaustavi propadanje Zavoda. Mi u sindikatu smatramo da su svim zaposlenima, u ovom trenutku, ciljevi isti – da se pronađu i začepe sve finansijske rupe kojih je poprilično, a drugo da sa novim menadžmentom svi zasučemo rukave – kaže Nedeljković.
Stojanović i Nedeljković kažu da nova direktorka ima punu podršku dva sindikata i da sada svih 113 radnika moraju da krenu u misiju koja se zove povratak Zavoda na staze stare slave.
Nova direktorka Milena Mišić smireno, reklo bi se hladne glave, prihvata ovakav izazov. Ona u ovu kadrovsku priču ulazi iz početka, kako bi, kako sama kaže, od početka sve bilo na svom mestu.
– Koleginici Eržiki je mandat istekao februara 2013. godine. Usledila su dva konkursa koja nisu dala očekivane rezultate, što je, uz druge nevolje i probleme, samo dodatno iritiralo zaposlene. Zato smo tu gde jesmo – u teškoj situaciji, o čemu najbolje svedoči podatak da Zavod, svojim zaposlenima, danas duguje šest mesečnih zarada – mirno konstatuje nova direktorka.
No, tih skoro 50 miliona, kojih trenutno nema nigde na vidiku, samo su vrh ledenog brega. Novoj direktorki ostaje da svakoga meseca, uz redovnu platu čiji je fond blizu osam miliona, obezbedi skoro još toliko da bi začepila brojne finansijske rupe na koje curi sa vih strana. Svakako najveća rupa su izvršna sudska rešenja razočaranih i poniženih radnika, koji su tužili i na sudu dobili svoju firmu.
ERŽIKA ANTIĆ
NEMAM KOMENTAR
Dosadašnja direktorka ZZJZ Eržika Antić, na molbu da posle smene govoru za „Vranjske“, kratko je rekla:
-Nemam nikakav komentar. Ne mogu i ne želim bilo šta da komentarišem.
– Još nemamo tačan broj tih radnika koji imaju sudsko rešenje, tako da ne znamo o kojem iznosu je reč. Ali, sve računice kažu da se radi o nekih 30-ak miliona dinara. Dodatna nevolja je što nam ta rešenja, onako kako stižu na naplatu, obavezno blokiraju račun, kao što je i sada slučaj – kaže Mišićeva i dodaje da će sada firmu tužiti i ona druga grupa radnika koja to do sada nije uradila.
U međuvremenu razgovor se priključuju dr Svetlana Stojanović, specijalista socijalne medicine, doskorašnji predsednik Štrajkačkog odbora i dr Nebojša Stojanović, specijalista higijene. Svi oni su prvog radnog dana nove direktorke na prvom zadatku – sa gomilom papira i registratora da utvrde „šta knjige kažu“. A one kažu da je sledeća velika finansijska rupa dug dobavljačima koji je, prema još nepotpunim informacijama, negde oko 10 miliona dinara. Nad takvom crnom hronikom, specijalista socijalne medicine dr Svetlana Stojanović, dosadašnja predsednica Štrajkačkog odbora, ipak konstatuje.
– Jesu ti rezultati poražavajući, jesmo mi svesni šta nas sada čeka, ali nam je svima laknulo saznanjem da je istekao mandat jednom nestručnom rukovodstvu. Takođe nas teši činjenica što su se napokon stekli uslovi da sa novom direktorkom, ponovo pokrenemo neke aktivnosti kojima smo do juče ostvarivali poslovne rezultate na kojima su nam zavidele sve kolege u Srbiji.
Sa svim prethodnim sagovornicima se slaže i peti član ovog tima, dr Nebojša Stojanović, specijalista higijene. Njega je strah da su se na tom tržištu već dogodile bolne promene koje zaposleni u Zavodu neće moći tek tako lako da „osvoje“.
– Ovde su nas svojim „zaslugama“ doveli prethodna direktorka i njen tim. Mi smo odavno svesni obima i kvaliteta zdravstvenih usluga koje pružamo korisnicima, a takođe i činjenice kako i u kom obimu vršimo kontrolu ispravnosti vode i životnih namirnica. Mene ipak najviše boli podatak da smo odavno prestali da budemo konkurentni na tržištu na kome smo, do juče bili tako suvereni – kaže dr Nebojša Stojanović.
S tim u vezi naši sagovornici kažu da je obim posla sa trećim licima padao iz godine u godinu, kako po broj u ugovora, tako i po iznosima sredstava. Tako je od 2008. do 2013. godine, sa 150 miliona spao na svega 33 godišnje. Dr Stojanović kaže da su ukupnom lošem stanju u Zavodu, donekle kumovali opšte ekonomske prilike zemlji, kao i iz godine u godinu, sve manje udeo države u finansiranju ovakvih institucija.
– Poslužiću se podacima iz 2013. godine. Mi smo tada od ministarstva, ono što nam sleduje, dobili 27 miliona dinara. Od Fonda zdravstva 51 milion, a na tržištu zaradili 57 miliona. To znači da smo mi te godine, u ukupnom prihodu firme učestvovali sa 42 odsto. To je za zaposlene i previše – konstatuje dr Jovica Stojanović i podseća na srećna vremena kada je Zavod na tržištu obezbeđivao 20 odsto potrebnih sredstava.
Ali, svi naši sagovornici se slažu da tada nikome ne bi palo na pamet rasipanje, a kao jedan od dokaza navode naknade članovima Upravnog i Nadzornog odbora – po 8.000 mesečno.
BRIGA O 250.000 STANOVNIKA
Zavod za javno zdravlje ima 113 zaposlenih, od čega je 13 lekara specijalista i 15 saradnika sa visokom spremom. Svi oni brinu o zdravlju oko 250.000 stanovnika sedam opština Pčinjskog okruga i Kosovskog Pomoravlja. Prema poslednjim podacima prosečna zarada u Zavodu je 41.000 dinara.
Nedeljković i podseća da se i na reprezentaciji godišnje može da uštedi oko1,5 miliona dinara.
NOVA TEHNOLOGIJA
Spisak primera dosadašnjeg bahatog ponašanja nije mali. U dva sindikata su prstom pokazivali na nepotrebna stručna usavršavanja, nepotrebna putovanja, račune iz kafana, utrošak goriva za korišćenje službenih automobila…Ipak, dr Svetlana Stojanović primećuje da ima nešto na čemu se ne može i ne sme štedeti.
– Moramo se hitno, ali zaista hitno, snabdeti novom, savremenom opremom i uvesti nove metode rada. Ne smemo dozvoliti da nas tehnologija i vreme pregaze. S tim u vezi, mnogo više nego do sada raditi na promociji preventivnih metoda zaštite zdravlja – kaže ona.
Nova direktorka sluša i beleži sve ove podatke.
– Moj osnovni zadatak je da formiram tim stručnjaka i dobrih organizatora koji vole ovu firmu i s kojim ću je vratiti u red najboljih u Republici, gde smo doskora bili. Ja u to verujem, kao i u raspoloženje zaposlenih – rekla je na kraju direktorka Mišić, uz konstataciju da s puno straha očekuje konačnu pisanu informaciju o stanju u firmi na čijem je sada čelu. Kaže da će biti gotova za nedelju dana, posle čega će sa njom izaći u javnost
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.