,
,
Skupština Srbije donela je Autentično tumačenje prema kome direktori privrednih društava i radnih jedinica javnih preduzeća nisu u sukobu interesa ukoliko su istovremeno i stranački funkcioneri. Međutim, Zakon o javnim preduzećima ne dozvoljava ovakvu mogućnost
U partokratiji kakva je Srbija na dobra radna mesta i funkcije dolazi se isključivo zahvaljujući partijskoj pripadnosti dok su znanje i stručnost u drugom planu. Naravno, ne mora da znači da partijski funkcioner nije istovremeno i znalac u određenoj oblasti, ali problem je u tome što je stranačka knjižica jednostavno bolja preporuka. Goran Nikolić, jedan od poverenika Srpske napredne stranke (SNS) i od nedavno direktor vranjske „Elektrodistribucije“ , čini se da je pravi primer ove tvrdnje, ni prvi ni poslednji partijski funkcioner koji je uskočio u fotelju javnog preduzeća. Problem je u tome što se to kosi sa Zakonom o javnim preduzećima, a još veći taj što je Narodna Skupština krajem 2013. godine donela Autentično tumačenje pojedinih odredbi Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, pa ovakvi slučajevi zakonski ne spadaju u sukob interesa. O čemu se, zapravo, ovde radi?
PROFIL
Goran Nikolić je Hančanin, rođen 1976.u Surdulici, živi u Vranju. Diplomirao je na niškom Ekonomskom fakultetu a Simpo, gde je rukovodio sektorom izvoza, bio mu je prvi i jedini poslodavac do pred kraj 2014, kada je došao na čelo Elektrodistribucije umesto socijaliste Zorana Kneževića. Centrala SNS postavila ga je za jednog od poverenika SNS krajem 2013, kada je rasformiran odbor naprednjaka. Pre desetak godina u Vladičinom Hanu vodio je Karićev Pokret snaga Srbije. Oženjen, otac dvoje dece.
NIJE ŠIJA NEGO…
Prema Zakonu o javnim preduzećima, partijski funkcioner ne može da obavlja dužnost direktora državnog (gradskog, opštinskog) javnog preduzeća, kao ni njegovog privrednog društva ili nekakvog odseka. U prevodu, čovek koji u partijskoj hijerarhiji obavlja operativne poslove ne može biti na čelu javnog preduzeća. Prema Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije, funkcioner je „svako izabrano, postavljeno ili imenovano lice u organe Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave i organe javnih preduzeća i privrednih društava, ustanova i drugih organizacija čiji je osnivač, odnosno član Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave“.
Međutim, Narodna Skupština RS je 16.decembra 2013. donela Autentično tumačenja ovog dela Zakona o Agenciji, prema kome „ovu odredbu treba razumeti tako da se ne odnosi i ne primenjuje na izabrana, postavljena ili imenovana lica u organe privrednih društava čiji je osnivač javno preduzeće, jer pomenuta odredba ne navodi da je funkcioner svako izabrano, postavljeno ili imenovano lice u organe privrednih društava čiji je osnivač javno preduzeće. Iz tog razloga, lica izabrana, postavljena ili imenovana u organe privrednih društava čiji je osnivač javno preduzeće ne potpadaju pod pojam ‘funkcioner’ utvrđen odredbom člana 2. alineja druga Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije“.
Opet u prevodu, parlament je izmenio odredbe zakona koji je sam doneo. Nije šija nego vrat! Do decembra 2013. Nikolić bi bio u sukobu interesa, ali posle Autentičnog tumačenja nije.
U konkretnom slučaju, vranjska Elektrodistribucija je deo Privrednog društva „Jugoistok“ iz Niša koje posluje u sastavu Javnog preduzeća Elektroprivreda Srbije (EPS), a njen direktor nije funkcioner pa shodno tome može da vodi i partiju.
Goran Nikolić za Vranjske objašnjava da se ne nalazi u sukobu interesa:
– Mene je imenovalo privredno društvo na mesto direktora svoje radne jedinice. Nije me imenovala vlada posle konkursa, već firma tako da nema nikakvih smetnji da obavljam i mesto direktora i mesto poverenika – kaže Nikolić, dajući na uvid pismo Agencije za borbu protiv korupcije koje potvrđuje njegove reči.
U dopisu koji smo dobili (a koji prenosimo u celini), u Agenciji kažu da nisu nadležni da tumače da li Nikolić postupa suprotno Zakonu o javnim preduzećima:
„Imajući u vidu autentično tumačenje Narodne skupštine od 16.12.2013. godine da lica izabrana, postavljena ili imenovana u organe privrednih društava čiji je osnivač javno preduzeće ne potpadaju pod pojam „funkcioner“ utvrđen odredbom člana 2. alineja druga Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije („Službeni glasnik Republike Srbije“, br. 97/08, 53/10, 66/11 – US i 67/13 – US i 8/2015), kao i činjenicu da je ‘Elektrodistribucija“ Vranje ogranak privrednog društva za distribuciju električne energije “Jugoistok“ DOO Niš, to direktor “Elektrodistribucije“ Vranje nije funkcioner u smislu odredaba Zakona o Agenciji, pa Agencija nije nadležna da daje mišljenje o tome da li Goran Nikolić u konkretnoj situaciji postupa suprotno odredbama Zakona o javnim preduzećima“.
ŠTA JE TO AUTENTIČNO TUMAČENjE
Prema Pojmovniku na sajtu Narodne Skupštine, to je „tumačenje pravne norme ili drugog pravila koje daje donosilac. Narodna skupština daje autentično tumačenje zakona, ukoliko su pojedine odredbe nejasne, nerazumljive ili neprimenljive“.
Prema mišljenju stručnjaka, autentično tumačenje norme vrši njen sopstveni stvaralac u postupku koji se primenjuje i prilikom stvaranja norme. Tako se rezultat tumačenja pretvara u novu pravnu normu (iterpretativni zakon), koji, po mišljenju većine autora, ima povratno (retroaktivno) dejstvo, jer je svojom sadržinom vezan za zakon koji tumači.
Zoran Stojiljković iz Agencije za borbu protiv korupcije i profesor Fakulteta političkih nauka (FPN), objašnjava da je, i pored Autentičnog rešenja Skupštine, vrlo sporno kada neko obavlja operativnu stranačku i funkciju direktora javnog preduzeća ili nekog njegovog ogranka:
– Slučaj direktora Elektrodistribucije u Vranju nije usamljen. Smatram da ovaj i slični slučajevi predstavljaju klasičan primer sukoba interesa, iako zakon kaže drukčije posle Autentičnog tumačenja parlamenta. Parlament je, kako bi strankama na vlasti omogućio da svoje ljude postavljaju na direktorska mesta, doneo to Autentično tumačenje po kome su samo direktori javnih preduzeća funkcioneri ali ne i direktori ogranaka i ćerki firmi. Zaista je fascinantna veština partijskog petljanja kako bi opstao taj odnos partija – funkcija – kaže Stojiljković.
ISTI STATUS
Za Gorana Nikolića, dakle (ne samo za njega), posle Autentičnog tumačenja Skupštine, ne važe odredbe Zakona o borbi protiv korupcije, ali zato važi Zakon o javnim preduzećima koji je vrlo jasan.
Naime, u 22. članu ovog zakona, koji opisuje uslove za imenovanje na funkciju direktora javnog preduzeća, piše između ostalog i da kandidat„ nije član organa političke stranke, odnosno da mu je određeno mirovanje u vršenju funkcije u organu političke stranke“.
– Ja nisam direktor javnog preduzeća, već ogranka privrednog društva – reći će Nikolić.
Da, ali u uvodnim napomena ovog zakona jasno stoji da i privredna društva (društva kapitala) imaju isti status kao i njihovi osnivači – javna preduzeća:
„Delatnost od opšteg interesa može da obavlja i društvo kapitala čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave i njihova zavisna društva, kao i društvo kapitala i preduzetnik, u skladu sa zakonom kojim se uređuje njihov pravni položaj, kada im nadležni organ poveri obavljanje te delatnosti. Društva kapitala, zavisna društva i preduzetnik iz stava 2. Ovog člana, u obavljanju delatnosti od opšteg interesa imaju isti položaj kao i javno preduzeće, ukoliko odredbama ovog zakona nije drukčije propisano“.
Ovda samo napomena da u zakonu nema odredbi koje propisuju drukčije.
Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija, koja se bavi ovom problematikom, kaže da je imenovanje Nikolića na mesto vranjske Elektrodistribucije suprotno Zakonu o javnim preduzećima:
– U zakonu jasno piše da direktor JP ne može da istovremeno bude i stranački funkcioner, što poverenik svakako jeste jer vodi stranku na lokalu. Takođe ne stoji ni njegovo objašnjenje da on nije direktor javnog preduzeća već samo ogranka jer se u uvodnim napomenama zakona kaže da privredna društva i ogranci imaju isti status i položaj kao i javna preduzeća. Ako bi se poštovao zakon, Nikolić je bio dužan da zamrzne stranačku funkciju kada je postao direktor – objašnjava Nenadić.
ZAKON I PRINCIP
Inače, posle malog istraživanja utvrdili smo da je Nikolić jedini direktor ogranka nekog državnog JP u Vranju koji se istovremeno nalazi i na stranačkoj funkciji. Opet, ako krenemo po vertikali, videćemo da je Milan, baštinik dinastije Krkobabić, istovremeno predsednik PUPS-a i JP Pošta Srbije, i sve to u doba kad premijer grmi o stručnosti iznad politike.
Sve ovo, naravno, ne znači da Nikolić, diplomirani ekonomista državnog univerziteta, koji dva meseca vodi Elektrodistribuciju, neće da bude dobar direktor. Ma šta ko mislio, reč je o mladom, školovanom čoveku koji je prošao „Simpovu školu“ upravljanja i ima mogućnost da pokaže šta ume i zna. Samo, to je jedna strana medalje jer ovde govorimo o zakonima i principima. Ono, kad njegovom prezimenjaku Tomislavu nije bilo teško da se odrekne trona u SNS pošto je postao predsednik…
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.